• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۵
۱۳۹۵

آزمایش مدفوع و نقش بسیار مهم آن در تشخیص بیماریها

آزمایش مدفوع آزمایشی می باشد که بر روی نمونه مدفوع جهت بررسی ارگانیسم های بیماری زا و غیر بیماری زا موجود در دستگاه گوارش انجام می پذیرد.

دستورالعمل نمونه گیری جهت انجام آزمایش مدفوع

کلیات آزمایش مدفوع:
آزمایش بر روی نمونه مدفوع جهت بررسی ارگانیسم های بیماری زا و غیر بیماری زا موجود در دستگاه گوارش از جمله انگل ، قارچ و باکتری ، تشخیص وجود آسیب در دستگاه گوارش و آنالیزهای بیوشیمی صورت می گیرد.

توصیه های قابل ارائه به بیماران جهت بررسی نمونه مدفوع از نظر ارگانیسم های بیماری زا و غیر بیماری زا:
در مواردی که اندازه گیری کمی یا کیفی چربی در مدفوع مور درخواست می باشد ، بیمار نباید پیش از جمع آوری نمونه از شیاف یا مواد روغنی استفاده نماید.

۴ تا ۵ روز پیش از نمونه گیری از درمان با روغن های کرچک یا روغن های معدنی ، بیسموت ، منیزیوم ،‌ترکیبات ضد اسهال ،‌تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها مگر به دستور پزشک معالج خودداری نماید.

نمونه مدفوع باید در ظرف پلاستیکی که از طرف پلاستیکی که از طرف آزمایشگاه در اختیار مراجعین قرار می گیرد ،‌جمع آوری شود.

آزمایش مدفوع

آزمایش مدفوع

توجه :‌
چنانچه فرد آزمایش دهنده بستری است ،‌نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانگ) ،‌نمونه را به ظرف پرچسب دار آزمایشگاه منتقل نمایید.

نمونه مدفوع نباید با دستمال کاغذی ،‌صابون ، ادرار یا آب مخلوط شود . ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد.
نمونه های مشکوک به اسهال خونی باید بلافاصله به آزمایشگاه ارسال گردند .

در صورت درخواست سه نوبت آزمایش مدفوع هر نوبت در یک روز یا یک روز در میان انجام شود و اگر فرد دچار یبوست باشد وی باید سه نمونه را حداکثر در فاصله زمانی ۱۰ روز جمع آوری کند ، مگر آنکه مدت زمان دفع بیش از این باشد.

اگر نمونه مدفوع ، اسهالی و لزج باشد باید سریعا ً به آزمایشگاه منتقل شود . ولی در مورد نمونه های معمولی و سفت ، اگر امکان انتقال سریع به آزمایشگاه نباشد ، نمونه را در محلی که نه سرد است و نه گرم ، نگه دارید و فردای آن روز نمونه را به آزمایشگاه ارسال نمایید. ( نمونه را باید حداکثر تا ۲۴ بعد از نمونه گیری به آزمایشگاه منتقل کنید )

در صورت مشاهده کرم و هر مورد مشکوک به آزمایشگاه اطلاع دهید.

برای دادن نمونه مدفوع احتیاج به ناشتا بودن نیست.

اگر درون قوطی مایع باشد مواظب بیرون نریزد .

اگر دارو مصرف می کنید حتما ً در مورد داروهای مصرفی خود قبل از نمونه گیری با آزمایشگاه مشورت کنید . هم چنین اگر در طول دو هفته قبل از انجام آزمایش ، داروهایی مانند تتراسایکلین و مترونیدازول مصرف نموده اید حتما ً به آزمایشگاه اطلاع دهید.

حجم نمونه مورد نیاز :
مقدار مدفوع لازم برای آزمایش انگل شناسی و میکروب شناسی در مدفوع قوام دار(جامد) حدود پنج گرم (به اندازه یک فندق) و در مدفوع آبکی پنج میلی لیتر است . حداقل ۵۰ گرم از نمونه مدفوع جهت آنالیز بیوشیمی لازم است.

نکات مهم برای انجام این آزمایش:
باید توجه نمود که نباید در طی یک روز بیش تر از یک نمونه از بیمار جمع آوری نمود .
اگر پزشک درخواست کشت مدفوع هم داده باشد ،‌بهتر است اول کشت داده شود و سپس آزمایش ساده مدفوع انجام شود.
در صورتی که اندازه گیری کمی پربی ۷۲ ساعته مدفوع مورد نظر باشد از ظرف پلاستیکی از قبل وزن شده استفاده نمایید .
اگر قرار است روی نمونه آزمایش کشت میکروبی انجام شود ، نباید به نمونه مدفوع مواد نگه دارنده اضافه کرد.


ملاحظات ایمنی :

چون هر نمونه مدفوع می تواند آلوده به باکتری ،‌ویروس و انگل باشد ، لذا باید به عنوان یک منبع آلوده کننده مهم در نظر گرفته شود.

منبع :
کتاب اصول مستندسازی و مستندات در آزمایشگاه پزشکی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر