• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۱۱
۱۳۹۵

آزمایش کلیه و نقش آن در تشخیص انواع بیماریها

آزمایش کلیه از مهم ترین و کاربردی ترین آزمایشات تجویزی برای تشخیص بیماریها می باشد.کلیه‌ها، وظیفه پاکسازی بعضی مواد زاید و سمی که در نتیجه متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن ما رخ می دهد را بر عهده دارند می‌باشند را برعهده دارند. تستهای عملکرد کلیه، قدرت دفع این مواد را توسط کلیه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

نقش اوره در آزمایش کلیه چیست؟
اوره حاصل از شکسته شدن پروتئین در کبد می باشد. در ابتدا نیتروژن با اوره همراه است اما بعد در طی یک پروسه از هم جدا می شوند و اوره به عنوان یک ماده دفعی و زاید شناسایی می شود. وقتی بیماری برای کبد یا کلیه اتفاق می افتد چون عملکرد آنها دچار اختلال می شود در نتیجه میزان این ماده و همچنین کراتینین خون افزایش می یابد. وقتی اوره خون بالا برود مقدمه ای برای بیماریهای کلیه از جمله حاد و یا مزمن است. پس این ماده را جدی بگیریم زیرا برای ۲ عضو بسیار مهم بدن همچون سمی عمل می کند. برای انجام آزمایش اوره باید به مدت ۸ ساعت ناشتا باشیم.

نقش کراتینین در آزمایش کلیه چیست؟
هر چه توده ماهیچه ای بیشتر باشد میزان کراتینین هم افزایش می یابد.زیرا کراتینین از کراتین که اولین مواد فرآوری شده از انرژی ماهیچه هاست نشات می گیرد.این مواد باید از طریق کلیه ها دفع شود. اگر بخواهیم از میزان آن باخبر شویم باید یک آزمایش ۲۴ ساعته ادرار و همچنین یک آزمایش خون بدهیم . وقتی میزان این ماده بالا برود روی عملکرد کلیه ها اثر میگذارد و آنها به خوبی کار نمی کنند.وقتی میزان کراتینین جوانان با افراد مسن مقایسه می شود چون میزان حجم عضله در این دو گروه فرق دارد در نتیجه در جوانی میزان کراتینین خون بیشتر خواهد بود. اگر کسی به سوء تغذیه، کاهش وزن شدید و بیماری طولانی مدت مبتلا باشد به علت کاهش توده عضلانی سطح کراتینین آنها کمتر از میزان طبیعی خواهد بود.

آزمایش کلیه

آزمایش کلیه


انواع دیگر آزمایشات کلیه:

آزمایش کامل ادرار (Urinalysis)
معمولا برای عفونتهای دستگاه ادرار (کلیه ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود خون و پروتئین و …انجام میشود . برای انجام این آزمایش مایعات نباید مصرف شود زیرا موجب رقیق شدن ادرار می گردد. برای اینکه نتیجه بهتری حاصل شود نیاز به ادرار غلیظ می باشد.

آزمایش کشت ادرار( Urine culture)
برای تعیین وجود عفونت در سیستم ادراری شامل کلیه ها ، مجاری ادرار و مثانه استفاده می شود. قبل از انجام آن، بیمار باید چند ساعت مایعات نخورده باشد تا ادرار غلیظ شود. چون این آزمایش به انواع میکروبها بسیار حساس است برای انجام آن باید بیمار خود را تمیز کرده و قسمت میانی ادرار را در ظرف مخصوص بریزد.

آزمایش ادرار ۲۴ ساعته :
این آزمایش در موارد ابتلا به انواعی از بیماریهای کلیه مانند سنگ کلیه ، دفع پروتئین ، تعیین دقیق میزان کارکرد کلیه ، بعضی بیماران با فشارخون بالا و …. انجام می شود و بسته به نوع بیماری مواردی مثل کلسیم ، کراتینین ، اسیداوریک و… در آن اندازه گیری می شود. برای انجام آن از سوی آزمایشگاه یک ظرف تمیز به شما داده می شود تا ادرار خود را در آن ذخیره کنید.

علائم کم کاری کلیه ها:
بسته به شدت ازکارافتادگی کلیه ها فرد دچار علائمی می شود که می تواند شامل: ضعف مزمن، خستگی مزمن، رنگ پریدگی، کم خونی، بی اشتهایی و بوی بد دهان، ادم و ورم دست و پا و دور چشم و پلک ها. به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکن است در شروع نارسائی کلیه فرد هیچ علامتی نداشته باشد.

آزمایش کلیه

آزمایش کلیه

چگونه می توان نارسایی کلیه ها را در آزمایش کلیه تشخیص داد؟
بهترین روش تشخیص :
اندازه گیری اوره خون، کراتینین، و سدیم و پتاسیم می باشد. ضمناً دفع زیاد پروتئین نیز می تواند از علائم نارسا شدن کلیه ها باشد. سونوگرافی نیز بسیار کمک کننده می باشد. در مواردی که علت اصلی نارسا شدن کلیه مشخص نیست، نمونه برداری از کلیه ها با سونوگرافی علت نارسائی کلیه را مشخص می کند.

کسانی که به نارسایی کلیه مبتلا می شوند چه باید کنند؟
اولین اقدام شما مراجعه به دکتر می باشد که دکتر شما درخواست آزمایش خون وادرار و سونوگرافی از کلیه ها را خواهد کرد و براساس آنها تصمیم گیری های زیر اتخاذ خواهد شد.

هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید تا برای بررسی دقیق تر آزمایش خون ، ادرار و سونوگرافی از کلیه ها را برای شما بنویسد و آنها را انجام دهید و نتیجه را نزد وی آورید.

بر اساس نتایج مختلف در آزمایش کلیه حالت های زیر رخ می دهد پس با دقت مطالعه کنید:
۱:
اگر علت زمینه ای مشخص باشد باید بلافاصله آنها را درمان کرد به عنوان مثال اگر تنگی و مانعی در مسیر خروج ادرار وجود دارد باید بلافاصله با گذاشتن استنت و یا سوند به خروج ادرار و مواد سمی کمک کنیم. اگر برگشت ادراری وجود دارد باید درمان شود. دیابت و فشارخون کنترل شوند.

۲:
اگر علتی برای نارسائی کلیه کشف نشود باید از کلیه ها نمونه برداری کرد تا درمان صحیح بلافاصله شروع شود.

۳:
اگر در آزمایشات انجام شده اندازه کراتینین خون شما زیر ۲ می باشد نگران نباشید زیرا با مصرف داروهای مناسب و رعایت رژیم غذایی که شامل حذف نمک و کم کردن پروتئین مواد غذایی بوده ، مشکل شما کنترل و درمان خواهد شد.

۴:
اگر در بررسی های انجام شده اندازه کراتینین شما بالای ۶-۵ و اوره بالا باشد و علت زمینه ای و انسداد وجود نداشته باشد دو مسیر در مقابل شما قرار دارد:

الف:
باید به دکتر جراح مراجعه کنید تا شانت و یا فیستول عروقی از شما آماده کند که از آن هفته ای ۲ الی ۳ بار برای انجام دیالیز استفاده کنید. اگر دیالیز را به تعداد کافی و به موقع انجام ندهید دچار کم خونی ، ضعف و بی حالی، افسردگی و افت شدید بدنی خواهید شد.
لذا توصیه می شود به موقع اقدام به انجام دیالیز کنید و در این فاصله به دنبال فردی که گروه خون آن به شما می خورد (ترجیحاً از فامیل و آشنا) بگردید تا برای رها شدن از دیالیز پیوند کلیه انجام دهید.

ب:
پیوند کلیه امروزه برای کسانی که کلیه هایشان ازکارافتاده است یکی از بهترین اقدامات درمانی انجام پیوند کلیه است. برای انجام پیوند کلیه ابتدا باید فردی که سازگاری نسجی با شما دارد را پیدا کنید و پس از انجام آزمایشات و بررسی دقیق در صورت سازگاری نسجی یکی از کلیه های فرد دهنده توسط دکتر جراح کلیه به شما پیوند زده می شود و لذا با عملکرد درست این کلیه، شما دیگر نیازی به انجام دیالیز نخواهید داشت.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر