• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
مرداد
۲۲
۱۳۹۵

آسم چیست و چه علایم و راه درمانی دارد؟

آسم چگونه درمان می شود؟ همچنین بچه من خس خس سینه داشت و من به نزد پزشک رفتم. پزشک اسپری تجویز کرد. آیا استفاده از اسپری برای بچه ضرری ندارد و اعتیاد آور نیست؟
این باور یک باور اشتباه است که بین مردم رایج است. اگر تشخیص درست باشد و آسم آلرژیک باشد ، بهترین گزینه که کم عارضه ترین هم می باشد استفاده از اسپری است. زیرا هم اثر فوری دارندو هم میزان کمتری از دارو استفاده می شود و در نهایت دارو مستقیما به محل هدفمان در ریه هدایت می شود.اسپری ها در دو گروه هستند: اول گروهی که اثر گشاد کنندگی برونش را برعهده دارد و اثرش فوری می باشد و در حمله ها استفاده می شود ( شروع اثر ۳ تا ۵ دقیقه بعد از استفاده و اثرش تا ۴ الی ۵ ساعت باقی می ماند). دوم داروهای ضد التهاب می باشند که مریض باید طولانی مدت استفاده کند ، زیرا آسم بیماری التهابی راههای هوایی است. هیچ کدام از این داروها اعتیاد آور نخواهد بود. کسانی که از اسپری آبی استفاده میکنند همیشه اسپری را به همراه داشته باشند و اگز میخواهند کمتر دچار حمله شوند ، در اوایل صبح و حوالی عصر از منزل بیرون نیایند.

من دچار سرماخوردگی شدم و از بخور اکالیپتوس استفاده کردم. بعد از آن حس بویایی ام را از دست دادم. آیا این دو موضوع با هم در ارتباط است؟
بخور یکی از داروهای سالمی است که بعنوان ضد سرفه در سرماخوردگی ها می توان استفاده نمود. اما در صورتی که فرد آسم یا آلرژی داشته باشد ما به استفاده از بخور توصیه نمیکنیم. استفاده از بخور سرد در کسانی که به آلرژی و آسم مبتلا هستند علائم را تشدید میکند. در بخور گرم چون رطوبت محیط بیش از ۵۰ درصد می شود زمینه را فراهم میکند تا یک سری عوامل حساسیت زا مثل کپک ها ، هیره و مایت ها در منزل رشد یابند.

اسپری که برای آسم آلرژیک کودکان استفاده می شود کورتون دارد؟ آیا کورتون باعث پوکی استخوان می شود؟
ترس از استروئید و کورتون در همه مردم وجود دارد . باید بدانید که آسم بیماری التهابی و استروئیدها ضد التهاب می باشند . از سال ۱۹۶۰ میلادی بیماری آسم را یک بیماری آماسی و التهابی می شناختند و تنها درمان هم داروهای استروئیدی ضد التهابی معرفی شده است. این داروها چون به شیوه استنشاقی است کمتر جذب خون می شوند. بنابراین این که بخواهد روی ارگانهای دیگر عوارضی به جای بگذارد بسیار ناچیز است.

آسم

آسم

چرا آسم و آلرژی زیاد شده است و در اکثر افراد دیده می شود؟
این موضوع به اختلال عملکرد سیستم دفاعی بدن بر میگردد و این مسئله ای در بعضی افراد می تواند ارثی هم باشد. در حقیقت سیستم ایمنی باید در مقابل میکروب ها دفاع کند ، اما در آلرژی ها ما می بینیم که به تغییرات آب و هوایی محیط ، تغییرات غذایی و حتی به درمان های آنتی بیوتیکی هم واکنش نشان می دهد. اگر این آلرژی در دستگاه تنفسی رخ دهد که همان آسم نام دارد ( دستگاه تنفسی ۲ قسمت است: فوقانی ( گوش و حلق و بینی ) و تحتانی ( ریه)) و بخصوص در دستگاه تنفسی تحتانی بیشتر دیده می شود ، با ۴ علامت اصلی رخ می دهد: سرفه ، احساس تنگی نفس ، تنفس صدادار (خس خس سینه) و در نهایت ناراحتی در سینه احساس می شود. این ناراحتی های تنفسی به این صورت تظاهر میکند که مریض می گوید : “من در زمان صحبت کردن نفس کم می آورم“.

آسم

آسم

چه کنیم که دچار آسم و آلرژی نشویم؟
در مبحث ژنتیک که از نسل های قبلی ژنهای ایجاد کننده آلرژی به انسان به ارث می رسد واقعا نمی توان دخل و تصرف کرد.اما می توانیم از مسائل محیطی ایجاد کننده این حساسیت ها تا حدودی جلوگیری کرد. مثلا خوردن فست فود که نوعی حساسیت غذایی ایجاد میکند ، در آشپرخانه های اپن که بوی غذا تمام فضای خانه را پرکرده است ، خوشبوکننده های توالت ، حشره کش ها ، اسپری های خوشبوکننده بدن ، قرص های پشه کش ، سیگار کشیدن در منزل از جمله آلاینده های داخل خانه می باشند که می توان استفاده از آنها را کنترل کرده تا مشکلی پیش نیاید. در خارج از منزل هم که آلودگی و ذرات معلق در هوا می باشد ،همچنین تغییرات فصلی که در بهار گرده ها در هوا پراکنده هستند از جمله مواد حساسیت زا می باشند. برای اینکه به آسم دچار نشویم باید یک سبک زندگی صحیح که شامل روش غذا خوردن و دوری از آلاینده ها چه در منزل و چه در بیرون از منزل می باشد را داشته باشیم. همچنین بحث شیر مادر هم بسیار مهم است که باید حداقل نوزاد در ۶ ماه اول زندگی شیر مادر را بخورد تا سیستم دفاعی خوبی داشته باشد.


دختر من ۴ ماه دارد و به شیر حساسیت دارد. تا چه زمانی باید پرهیز کند و آیا اگر آلرژی درمان نشود به آسم تبدیل می شود ؟
شایع ترین علامت حساسیت به شیر در دوران شیرخوارگی ، علائم پوستی می باشد. علائم دیگر علائم گوارشی می باشد مثلا: استفراغ ، عدم وزن گیری ، برگشت اسید معده . دفع رگه های خونی از مدفوع هم می تواند علامت دیگری باشد. درمان این موارد در ابتدا نیاز به گرفتن شرح حال و معاینه و در نهایت تست های تشخیصی برای رسیدن به درمان مناسب نیاز دارد. این درمان در ۲ گروه است : گروه دارو درمانی و گروه حساسیت زدایی. درصد زیادی از آلرژی هایی که در شیرخواران وجود دارد در ۱ تا ۲ سال اول زندگی از بین می رود. می توان گفت که در بحث آلرژی تبدیل آلرژی ها به هم وجود دارد اما باید خاطر نشان کنم که از ۱۰۰ مریض آسمی ممکن است ۷ تا به آلرژی غذایی هم مبتلا شوند.

من در ۴ ماه اول بارداری در معرض دود سیگار بودم. آیا احتمال ایجاد آلرژی در نوزاد وجود دارد؟
اینکه آیا حتما تبدیل به آسم و آلرژی می شود خیر. اما چون در معرض دود سیگار بودند برای خودشان و جنین ممکن است ناراحتی هایی پدید آورد. بخصوص اگر زمینه ژنتیک آلرژی در خانواده وجود داشته باشد ممکن است جنین هم به آلرژی مبتلا شود.

من بچه ۶ ساله دارم که از ۴ سالگی به برونشیت و آلرژی مبتلا بوده و تحت کنترل است. اما در زمستان شرایطش بدتر می شود. چه باید کنم؟
در زمستان یک سری اتفاقاتی می افتد که آلرژی ها به وفور دید می شود. باز شدن مدارس ، سردی هوا و تغییرات دیگر جوی عوامل تاثیر گذار خواهند بود. گروهی از کودکان هستند که در طول سال هیچ مشکلی ندارند ، تنها زمانی که سرما بخورند همه علائمش خوب می شود اما سرفه ها ادامه دارد. این فرمی از آسم می باشد ، که نیاز به درمان و کنترل دارد. آسم به این شکل نیست که همیشه داشته باشیم ممکن است زمانی خاص وجود داشته باشد و زمانی دیگر نباشد مثلا در بعضی ها در زمان فعالیت تشدید می یابد.

آیا آسم و آلرژی سرایت میکند؟
خیر انتقال تماس با تماس وجود ندارد . اما انتقال ارثی وجود دارد و در والدینی که زمینه ارثی دارند ممکن است به فرزندانشان منتقل شود. اگر یکی از والدین مبتلا باشد حدودا شانس انتقال ۵۰ درصد می باشد اما اگر هر ۲ والد داشته باشند در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد انتقال می یابد.

آیا بچه های سزارینی به آسم و آلرژی بیشتر مبتلا می شوند؟
یک تحقیقاتی انجام شده در زمینه اینکه نحوه زایمان ، وزن ابتدای تولد ، مشکلات دوره بارداری و اینکه نوزاد مشکل تنفسی داشته یا خیر و . . . آیا در ایجاد آلرژی و آسم تاثیر گذار است یا خیر. از مواردی که می تواند زمینه آسم را بیشتر کند همین زایمان سزارین خواهد بود. ولی به این معنا نیست که هر که سزارین کند بچه اش آسم میگیرد و اگر طبیعی زایمان کند نمیگیرد.

پاسخ ها:
دکتر بمانیان (فوق تخصص بیماریهای آسم و آلرژی)

ثبت آگهی ویژه – ثبت آگهی ویژه


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر