• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
شهریور
۲
۱۳۹۴

آفت دهان

آفت یکی از شایع ترین بیماریهای مخاطی با منشا ایمونولوژیک میباشد که علل مختلفی مثل آلرژی˓استعداد ژنتیکی ˓ کمبود تغذیه ای ˓ مشکلات خونی ˓ هورمون ها ˓ عفونت و استرس میتواند نقش داشته باشد.
کمبود موادی مثل آهن و ویتامین های گروه بی و اسید فولیک نقش ثابت شده ای در ایجاد آفت دارند. طول مدت زخم آفت بر اساس نوع آن میتواند از ۷ روز تا حتی ۶ هفته باشد که علامت اصلی شامل درد شدید و غشای فیبرینی چرکی میباشد.
درمان آفت بر اساس رفرنس های مختلف میتواند: استروئید (شربت بتامتازون یا دگزامتازون) ˓ داروهای ضد ویروس مثل آسیکلوویر و یا آزلاستین و بنزیدامین و یا پوشش های موضعی باشد. اما من به عنوان جراح دهان و فک و صورت وقتی این موارد بیماران به من مراجعه کنند برای او این روش درمانی را توصیه میکنم که حاصل مطالعه مقالات جدید و تجربه خود و اساتیدم میباشد. اول استفاده موضعی از شربت آلومینیوم ام جی اس و یا دیفن هیدرامین برای تسکین موضعی و تجویز ویتامین بی ˓ کلرهگزیدین و پماد تتراسایکلین تا اتمام دوره آفت ˓ در رده بعد استفاده از بی حس کننده موضعی سطحی مثل بنزوکائین یا تتراکائین( در صورتی که درد شدیدتر شد) و در نهایت در صورت ایجاد آفت ماژور با زخم بزرگ و طولانی مدت ˓ تزریق کورتیکواستروئید ( هیدروکورتیزون یا تریامسینولون) به داخل زخم آفت که درمان قطعی آفت محسوب میشود و حتی تا مقادیری از عودش هم جلوگیری میکند. ضمنا خانم های کم خون مستعد آفت هستند و باید کم خونیشان درمان شود. استرس هم در ایجاد آفت نقش مهمی دارد.
دکتر سعید حاجی زاده (جراح دهان و فک و صورت)

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 445
  • 3,335
  • 32,149
  • 163,085
  • 1,154,196

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر