• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
شهریور
۲
۱۳۹۴

آفت دهان و راههای درمان شایع ترین بیماری مخاطی

آفت دهان یکی از شایع ترین بیماریهای مخاطی با منشأ ایمونولوژیک میباشد که علل مختلفی مثل آلرژی˓استعداد ژنتیکی ˓ کمبود تغذیه ای ˓ مشکلات خونی ˓ هورمون ها ˓ عفونت و استرس میتواند نقش داشته باشد.

کمبود موادی مثل آهن و ویتامین های گروه بی و اسید فولیک نقش ثابت شده ای در ایجاد آفت دهان دارند. طول مدت زخم آفت بر اساس نوع آن میتواند از ۷ روز تا حتی ۶ هفته باشد که علامت اصلی شامل درد شدید و غشای فیبرینی چرکی میباشد.

آفت دهان

آفت دهان

درمان آفت دهان بر اساس رفرنس های مختلف می تواند: استروئید (شربت بتامتازون یا دگزامتازون) ˓ داروهای ضد ویروس مثل آسیکلوویر و یا آزلاستین و بنزیدامین و یا پوشش های موضعی باشد. اما من به عنوان جراح دهان و فک و صورت وقتی این موارد بیماران به من مراجعه کنند برای او این روش درمانی را توصیه میکنم که حاصل مطالعه مقالات جدید و تجربه خود و اساتیدم میباشد.

اول استفاده موضعی از شربت آلومینیوم ام جی اس و یا دیفن هیدرامین برای تسکین موضعی و تجویز ویتامین بی ˓ کلرهگزیدین و پماد تتراسایکلین تا اتمام دوره آفت دهان ˓ در رده بعد استفاده از بی حس کننده موضعی سطحی مثل بنزوکائین یا تتراکائین( در صورتی که درد شدیدتر شد) و در نهایت در صورت ایجاد آفت ماژور با زخم بزرگ و طولانی مدت ˓ تزریق کورتیکواستروئید ( هیدروکورتیزون یا تریامسینولون) به داخل زخم آفت که درمان قطعی آفت محسوب میشود و حتی تا مقادیری از عودش هم جلوگیری میکند. ضمنا خانم های کم خون مستعد آفت هستند و باید کم خونیشان درمان شود. استرس هم در ایجاد آفت نقش مهمی دارد.

منبع:
دکتر سعید حاجی زاده (جراح دهان و فک و صورت)

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,096
  • 7,426
  • 53,218
  • 185,318
  • 1,334,758

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر