• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۱۴
۱۳۹۵

آمنیوسنتز و تشخیص پیش از تولد بیماریهای ژنتیک

چندین روش وجود دارد که می تواند برای تشخیص پیش از تولد اختلالات ارثی و ناهنجاری های ساختاری مورد استفاده قرار بگیرند ، یکی از پرکاربرد ترین روش ها آمنیوسنتز است. آمنیوسنتز شامل کشیدن ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر مایع آمنیوتیک از طریق دیواره شکمی تحت هدایت اولتراسونوگرافی می باشد. این روش معمولا در حدود هفته شانزدهم حاملگی انجام می شود.

نمونه را سانتریفیوژمی کنند تا توده سلولی و مایع رویی ایجاد شود. مایع می تواند در تشخیص پیش از تولد نقایص لوله عصبی از طریق ارزیابی آلفافتوپروتئین مورد استفاده قرار بگیرد. توده سلولی مجددا” در محیط کشت با سرم جنین گوساله که رشد سلولی را تحریک می کند معلق می شود.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

اگر چه اکثر این سلولها که از پوست جنین و اپی تلیوم مجاری ادراری در مایع آمنیوتیک ریخته شده اند قابل زنده ماندن نیستند ، اما نسبت کوچکی از آنها رشد خواهند کرد. پس از واقعا ۱۴ روز ، معمولا سلولهای کافی برای آنالیز DNA و کروموزوم وجود دارند. هر چند که ممکن است دوره طولانی تری قبل از به دست آمدن سلولهای کافی برای ارزیابی بیوشیمیایی ، مورد نیاز باشد.

بطور فزاینده ای واکنش حساس PCR ، آنالیز مستقیم DNA را بدون نیاز به کشت ممکن ساخته است. وقتی یک زوج انجام آمنیوسنتز را در نظر داشته باشند ، باید از خطر ۰٫۵ تا ۱ درصدی سقط مرتبط با این روش و نیز در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه آمنیوسنتز ، از احتمال خاتمه حاملگی در سه ماهه دوم که شامل القای زایمان است ، آگاهی داشته باشند.

انجام زودتر آمنیوسنتز در هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری ، با افزایش خطر احتمالیسقط همراه می باشد. با این وجود در رابطه با کاهش مایع آمنیوتیک در مرحله ابتدایی حاملگی نگرانی هایی ابراز شده است و آمنیوسنتز زودهنگام بطور گسترده قابل اجرا نیست. هرچند که دارای مزیت نتیجه گیری زودتر در حاملگی است اما در صورتی که مشخص شود جنین مبتلاست ، هنوز نیاز به خاتمه حاملگی در سه ماهه دوم می باشد.


منبع:
دکتر پروانه کشاورز ( دکترای ژنتیک انسانی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,192
  • 5,377
  • 33,639
  • 169,326
  • 1,153,608

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر