• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
دی
۱۴
۱۳۹۵

آمنیوسنتز و تشخیص پیش از تولد بیماریهای ژنتیک

چندین روش وجود دارد که می تواند برای تشخیص پیش از تولد اختلالات ارثی و ناهنجاری های ساختاری مورد استفاده قرار بگیرند ، یکی از پرکاربرد ترین روش ها آمنیوسنتز است. آمنیوسنتز شامل کشیدن ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر مایع آمنیوتیک از طریق دیواره شکمی تحت هدایت اولتراسونوگرافی می باشد. این روش معمولا در حدود هفته شانزدهم حاملگی انجام می شود.

نمونه را سانتریفیوژمی کنند تا توده سلولی و مایع رویی ایجاد شود. مایع می تواند در تشخیص پیش از تولد نقایص لوله عصبی از طریق ارزیابی آلفافتوپروتئین مورد استفاده قرار بگیرد. توده سلولی مجددا” در محیط کشت با سرم جنین گوساله که رشد سلولی را تحریک می کند معلق می شود.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز

اگر چه اکثر این سلولها که از پوست جنین و اپی تلیوم مجاری ادراری در مایع آمنیوتیک ریخته شده اند قابل زنده ماندن نیستند ، اما نسبت کوچکی از آنها رشد خواهند کرد. پس از واقعا ۱۴ روز ، معمولا سلولهای کافی برای آنالیز DNA و کروموزوم وجود دارند. هر چند که ممکن است دوره طولانی تری قبل از به دست آمدن سلولهای کافی برای ارزیابی بیوشیمیایی ، مورد نیاز باشد.

بطور فزاینده ای واکنش حساس PCR ، آنالیز مستقیم DNA را بدون نیاز به کشت ممکن ساخته است. وقتی یک زوج انجام آمنیوسنتز را در نظر داشته باشند ، باید از خطر ۰٫۵ تا ۱ درصدی سقط مرتبط با این روش و نیز در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه آمنیوسنتز ، از احتمال خاتمه حاملگی در سه ماهه دوم که شامل القای زایمان است ، آگاهی داشته باشند.

انجام زودتر آمنیوسنتز در هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری ، با افزایش خطر احتمالیسقط همراه می باشد. با این وجود در رابطه با کاهش مایع آمنیوتیک در مرحله ابتدایی حاملگی نگرانی هایی ابراز شده است و آمنیوسنتز زودهنگام بطور گسترده قابل اجرا نیست. هرچند که دارای مزیت نتیجه گیری زودتر در حاملگی است اما در صورتی که مشخص شود جنین مبتلاست ، هنوز نیاز به خاتمه حاملگی در سه ماهه دوم می باشد.


منبع:
دکتر پروانه کشاورز ( دکترای ژنتیک انسانی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 4,318
  • 12,833
  • 61,789
  • 189,964
  • 1,373,525

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر