• پاسخ به سوالات پزشکی شما
تیر
۳۰
۱۳۹۵

آنتی فسفولیپید چیست و چگونه منربه به بیماری می شود؟

آنتی فسفولیپید بیماری بوده که بدن انسان آنتی بادی هایی علیه پروتئین هایی تولید می کند که به فسفولیپید ها می چسبند. فسفولیپید نوعی چربی در خون است.و تاثیری مهم در لخته شدن خون دارد ( انعقاد) .آنتی بادی ها پروتئین های اختصاصی شده ای هستند که به طور طبیعی به مهاجمان بدن از جمله ویروس ها و باکتری ها حمله می کنند . زمانی که آنتی بادی ها به پروتئین ها ی پیوند شده به فسفولیپید حمله کردند، ممکن است خون به طور غیر طبیعی لخته شود.برای تشخیص این سندروم باید آزمایش تخصصی خون صورت گیرد.

طبقه بندی:
سندرم آنتی فسفولیپید به دو صورت اصلی دیده می شود:

اولیه: اگر بیماری اتوایمون دیگری مانند لپوس اریتماتوی سیستمی یا SLE وجود نداشته باشد، سندرم آنتی فسفولیپید را اولیه می نامند.

ثانویه: در صورتی که لپوس یا سایر نابسامانی های اتوایمون وجود داشته باشد ، سندرم آنتی فسفولیپید موجود ثانویه است.
در سندرم آنتی فسفو لیپید ثانویه، علت سندرم را لپوس یا سایر بیماری های اتوایمون می دانند.

آنتی فسفولیپید

آنتی فسفولیپید

علت بروز نشانگان آنتی فسفولیپید اولیه نامعلوم است . اما در ایجاد آنتی بادی های آنتی فسفولیپید ، بعضی عوامل دیده می شوند اگرچه الزاماً این عوامل سبب پیدایش این سندرم نمی شوند. این عوامل عبارتند از:

عفونت ها: در میان عفونت ها، افراد مبتلا به سیفیلیس، عفونت HIV، هپاتیت C، و مالاریا بیش از سایرین دارای آنتی بادی های آنتی فسفولیپید می باشند.

داروها: مصرف بعضی داروها ، از جمله هیدرالازین که داروی درمان فشار خون بالا است، کینیدین که داروی تنظیم ضربان قلب است، فنی توئین با نام تجارتی که داروی ضد تشنج است و آموکسی سیلین که آنتی بیوتیک است، احتمال بروز این سندرم را افزایش می دهند.

استعداد ژنتیک: با وجودی که این نابسامانی ، ارثی تلقی نمی شود ولی نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که منسوبان افراد مبتلا به سندرم آنتی فسفولیپید بیشتر دارای آنتی بادی ها ی این سندرم می باشند.

عوامل خطر ساز سندرم آنتی فسفولیپید عبارتند از:

دچار بودن به یک بیماری اتوایمون، مانند لپوس یا سندرم سیوگرن

دچار بودن به بعضی عفونت ها مانند سیفیلیس یا هپاتیت C

مصرف بعضی داروها مانند هیدرالازین برای فشار خون بالا

مبتلا بودن یکی از افراد خانواده به سندرم آنتی فسفولیپید

در بیشتر موارد ، سندرم آنتی فسفولیپید در خانم های جوان تا میانسال بروز می کند ولی ممکن است در هر سنی دیده شود و نیز مردان را مبتلا نماید.

عوامل خطر ساز برای پیدایش نشانه:
امکان دارد آنتی بادی های مربوط به سندرم آنتی فسفولیپید حتی بدون ایجاد شناسه یا نشانه وجود داشته باشند. اما،در صورتی که این آنتی بادی ها در کسی موجود باشد، احتمال پیدایش لخته افزایش می یابد به خصوص اگر بیمار:

باردار شود.

به مدتی طولانی بی حرکت باشد ( مانند نشستن در هواپیما در پروازهای طولانی)

تحت عمل جراحی قرار گیرد.

سیگار بکشد.

فشار خون یا کلسترل بالا داشته باشد.

قرص خوراکی جلوگیری از بارداری مصرف کند.

نشانگان آنتی فسفولیپید یکی از نابسامانی های دستگاه ایمنی است. در این نابسامانی دستگاه ایمنی به اشتباه علیه بعضی از پروتئین های طبیعی خون، آنتی بادی ،آنتی کر یا پادتن تولید می کند. در سندرم آنتی فسفولیپید درون سرخ رگ ها یا سیاه رگ ها لخته خون ایجاد می شود و در صورت بروز در زمان بارداری سبب پیدایش عوارضی مانند سقط جنین و مرده زایی می شود.

سندرم آنتی فسفولیپید ممکن است به ایجاد لخته خون در ساق ها منجر شود. این حالت را ترمبوزورید عمقی می نامند که به طور خلاصه به DVT معروف است. ممکن است در سندرم آنتی فسفولیپید ،در اندام هایی مانند کلیه ها یا ریه ها نیز لخته خون تشکیل شود. آسیب به وجود آمده به وسعت و محل ایجاد لخته بستگی دارد . به عنوان مثال، پیدایش لخته در مغز ممکن است سبب بروز استروک stroke یا حمله مغزی شود.

شایان ذکر آنکه سندرم آنتی فسفولیپید علاج نمی شود ولی برای کاهش احتمال پیدایش لخته ، داروهای مؤثری وجود دارد.

علائم و نشانه ها:
شناسه ها و نشانه ها ی سندرم آنتی فسفولیپید به قرار زیر است :

لخته شدن خون در ساق پا ، ترومبوز ورید عمقی و انتقال آن به ریه ها ( آمبولی ریه)

سقط ها یا مرده زایی های مکرر و سایر عوارض بارداری مانند زایمان زودرس و بالا رفتن فشار خون در دوران بارداری ( پره اکلامپسی)

استروک

آنتی فسفولیپید

آنتی فسفولیپید

درمان بیماری:
پزشک معمولاً برای درمان سندرم آنتی فسفولیپید داروهایی را مورد استفاده قرار می دهد که از میزان گرایش به لخته شدن خون می کاهند.

در صورتی که ترومبوز موجود باشد، درمان استاندارد آغازین در ابتدا شامل تلفیقی از داروهای ضد انعقاد ( رقیق کننده خون) است.

هپارین : به طور مشخص در ابتدا یک شات یا انفوزیون رقیق کننده خون هپارین تجویز خواهد شد که ممکن است با یک داروی رقیق کننده دیگر به صورت قرص همراه باشد مثل وارفارین ،کومادین.
بعد از چند روز درمان توام هپارین و وارفارین، ممکن است هپارین قطع شده و وارفارین، احتمالاً برای باقی عمر ادامه یابد.

آسپیرین: در بعضی موارد، ممکن است پزشک افزودن آسپیرین با مقدار خوراک پائین به برنامه درمانی توصیه نماید.

درمان در دوران بارداری:
در دوران بارداری، به ویژه استفاده از درمان ضد انعقادی بسیار پیچیده است. درمان این دوران پر هزینه است و مستلزم انجام تزریقات منظم بوده و احتمال بروز عوارض جانبی قابل توجه را به همراه دارد.

هپارین: بعضی اشکال هپارین که به نام هپارین با وزن ملکولی پائین شناخته می شوند مانند انوکساپارین و دالتپارین ، توسط خود بیمار زیر جلد تزریق می شود. استفاده از هپارین در دوران بارداری مطمئن است.

آسپیرین: همراه هپارین ، ممکن است پزشک توصیه کند تا خانم باردار برای افزایش بخت بارداری موفق روزانه یک قرص آسپیرین مصرف نماید.

به ندرت، مصرف وارفارین سبب ایجاد نقایص تولد می شود و به این جهت معمولاً استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. اما به ندرت ممکن است پزشک در دوران بارداری، وارفارین تجویز کند، اما اگر منافع استفاده از وارفارین به مضارش بچربد، استفاده از این دارو مجاز است.

اگرچه درمان ضد انعقاد ی در دوران بارداری با بروز عوارض همراه است ولی خبر خوب آن است که معمولاً با این درمان از سقط جنین مرتبط با سندرم آنتی فسفولیپید پیشگیری می شود.

در صورت مصرف داروی ضد انعقاد ، پزشک با استفاده از آزمایش خون، مقدار خوراک دارو را زیر نظر می گیرد تا مطمئن شود در صورت کوبیدگی یا بریدگی پوست، خون بیمار قادر به لخته شدن است.

منبع:
الودکتر


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر