• میکروسکپ سلام سلامتی
مهر
۱۶
۱۳۹۴

ارتودنسی و پاسخ به سوالات دندانپزشکی شما

ارتودنسی از نظر واژه به معنای صاف کردن دندان ها است. ارتودنسی تخصصی از رشته های دندانپزشکی است که به پیشگیری و درمان نامنظمی های دندانی ، ناهنجاری های فکی ، اختلالات در رشد و نمو دندانها میپردازد. نا مرتبی دندانها میتواند منشا ارثی مثلا به دلیل بزرگی یا کوچکی دندانها یا فک ها و یا منشا محیطی مثل عادات و تنفس دهانی داشته باشد.

متخصص ارتودنسی با استفاده از پلاک های آکریلی (نوعی پلاستیک) که قابل برداشتن و گذاشتن است ، تحت عنوان ارتودنسی متحرک و یا با استفاده از بند ها و بست ها و استقرار آنها روی دندان ها به مرتب کردن آنها میپردازد.
ممکن است برای درمان برخی از ناهنجاری های فکی یا دندانی ، ارتودنتست ناگزیر باشد تا از دستگاه های خارج دهانی برای تغییر رشد فک یا دستگاه های خاص دهانی (دستگاه فانکشنال ) برای تصحیح مسیر رشد آن استفاده کند. طول درمان ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری میتواند ظولانی مدت باشد و چند سال طول بکشد. رعایت بهداشت دهان و تمیز کردن دندانها و استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید در این مدت برای حفظ سلامت دندانها ضروری است. در عین حال بیمار تا مدتی از خوردن برخی غذاهای سفت پرهیز کند. در صورتی که یک متخصص ارتودنسی ماهر درمان مناسبی را برنامه ریزی کند و بیمار همکاری لازم را داشته باشد ، میتوان نتیجه مطلوبی را از نظر ظاهر صورت و سلامت سیستم جونده انتظار داشت.

ارتودنسی

ارتودنسی

اما کمی در رابطه با ایمپلنت هم توضیح بدهیم که چه کاربردی در دندانپزشکی دارد.

ایمپلنت دندانی چیست؟
هنگامی که دندان به علت شدت پوسیدگی و یا بیماری های لثه و سانحه از بین میروند ، دندان از دست رفته باید به وسیله یک عضو مصنوعی جایگزین گردد. در گذشته این جایگزینی توسط دندان های مصنوعی متحرک و ثابت انجام میشد. این دندان ها نه تنها کفایت مضغی خوبی نداشتند ، بلکه به دندان های مجاور نیز آسیب می رساندند. ایمپلنت های دندانی که از جنس تیتانیوم میباشد ، در داخل استخوان قرار گرفته و با توجه به این که با بافت بدن کاملا سازش پذیری دارند ، میتوانند در نقش ریشه دندان از دست رفته ، ایفای نقش نموده و باعث جایگزینی دندان از دست رفته شوند ، ایمپلنت های دندانی میتوانند جایگزین تک دندان از دست رفته و یا جایگزین تعدادی از دندانهای از دست رفته و یا جایگزین تمام دندانهای از دست رفته شوند.

مزایای ایمپلنت های دندانی چیست؟
الف) در جایگزینی یک دندان از دست رفته از تراش دندانهای مجاور جلوگیری میشود.

ب) در جایگزینی تعدادی از دندانهای از دست رفته ، از دندان مصنوعی متحرک که باعث صدمه به دندانهای مجاور نیز میگردد پرهیز میشود.

ج) کفایت مضغی بهتری برای بیمار ایجاد میکند.

د) تغییر در نحوه صحبت کردن بیمار ایجاد نمیکند.

ه) از زیبایی مطلوبی برخوردار بوده ، بطوری که به هیچ وجه مشخص نمیشود که فرد استفاده کننده دارای دندان مصنوعی است.

و) از تحلیل استخوان فک جلوگیری میکند.

ز) چون ایمپلنت های دندانی مانند عضوی از بدن مشخص میگردد ، فرد استفاده کننده هرگز احساس ناراحتی از دست دادن دندانها را ندارد.

ایمپلنت چگونه جایگزین یک دندان میشود؟
برای استفاده از ایمپلنت های دندانی ، ابتدا باید توسط متخصص معاینه شوید. در صورت داشتن شرایط لازم در ابعاد سلامت سیستمیک و کمیت و کیفیت استخوان تحت عمل جراحی قرار میگیرید.

در طی عمل جراحی ایمپلنت های دندانی در مکان هایی که متخصصین مربوطه مشخص می نمایند ، قرار میگیرند. برای ثابت شدن ایمپلنت درون استخوان فک به زمانی بین ۶ تا ۱۶ هفته نیاز است. در طی این مدت ادامه درمان توسط متخصص پروتز انجام گردیده و بر روی ایمپلنت هایی که در درون فک کار گذاشته شده است ، دندان های مصنوعی ساخته شده و آماده استفاده میشود.

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان چگونه است؟
همانطور که دندان های طبیعی نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند ، ایمپلنت های دندانی نیز باید به خوبی مراقبت شوند.
ایمپلنت ها به دلیل اینکه فلزی هستند ، دچار پوسیدگی و یا خوردگی نمیشوند ، ولی امکان بیماری لثه در اطراف ایمپلنت وجود دارد . برای پرهیز از این مشکل استفاده از مسواک های بین دندانی توصیه میشود. مراجعات دوره ای به دندانپزشک برای معاینه ایمپلنت ها نیز ضروری بوده و کمک شایانی در حفظ سلامتی آنها مینماید.

منبع:
دکتر نجفی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,314
  • 4,956
  • 32,107
  • 168,684
  • 1,148,414

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر