• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
اردیبهشت
۱۸
۱۳۹۵

افسردگی و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

من افسردگی پس از زایمان بمدت ۴ ماه داشتم. الان بعد از ۵ سال به خاطر اقدام برای بارداری دومم خیلی دچار استرس و بی اشتهایی شدم و در حال حاضر قرص ضد افسردگی میخورم . می توانم با خوردن همین داروها افسردگی را کنترل کنم و باردار شوم؟
ما در دوران بارداری یک سری داروهای مجاز داریم که قابل مصرف هستند. چون ۱ بار دچار افسردگی پس از زایمان شدند ، دلیل نمی شود که برای دومین بار هم همین اتفاق رخ دهد. پس اگر در دوران بارداری درمان شوند دیگر مشکلی رخ نخواهد داد.


فرق افسردگی با ناراحتی های معمولی چیست؟

در غم طبیعی معمولا کمی تنگ شدن خلق را تجربه میکنیم ولی کارکردهای دیگرمان مختل نمی شود مثلا سرکار می رویم ولی کمی بی حوصله هستیم ، خوابمان می برد و اشتهایمان هم بد نیست. اما در افسردگی حتما سیستم نباتی تغییر میکند یعنی بهم خوردگی خواب ، اشتها و تحریک پذیری را داریم. همچنین زود اشکش در می آید و یا برعکس ناتوانی برای گریه کردن را داریم. کمبود انرژی و کاهش عملکرد فردی را به دنبال افسردگی خواهیم داشت.

افسردگی

افسردگی

اگر دچار افسردگی شدیم باید به کدام یک از متخصصین مراجعه کنیم؟
درستش این است که در ابتدا به پزشک خانواده که همان پزشک عمومی است مراجعه کنند زیرا اگر افسردگی اولیه باشد می توانند درمان کنند. بعد می توانند به روانپزشک مراجعه کنند. گاهی تشخیص داده می شود که مداخلاتی در خانواده صورت گیرد مثلا آموزش های لازم که در اینجا تیم روانشناسی خیلی کمک کننده است.


چرا اکثر داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارد؟ برای کاهش این عوارض چه باید کرد؟

ببینید در بیماری های خیلی سنگین مثلا سرطان ها ، داروهای بسیار سنگین و پرعارضه ای هم به فرد داده می شود ، برای این که باید تا یک مقطعی مصرف کند. داروهایی که برای مدت طولانی تجویز می شوند مثلا فشارخون ، قاعدتا داروهایی هستند که باید با بافت بدن بیشترین هماهنگی را داشته باشند. در افسردگی هم همین طور ، چون داروها برای مدت طولانی مصرف می شوند نباید عارضه زیادی داشته باشد. برعکس تصور شما ، داروهای ضد افسردگی عوارض خیلی کمی دارند. اما برخی از افراد خیلی حساس به این داروها هستند.


فرض کنید که درمان را شروع کردیم و خوب شدیم. تا چه زمانی باید این داروها را مصرف کرد؟

معمولا درمان ناقص می ماند. زیرا افراد پس از برطرف شدن علائم فکر میکنند که خوب شدند و درمان و داروها را قطع میکنند. اگر اولین بار باشد که فردی دچار افسردگی می شود باید ۹ ماه تا ۱ سال علائمش برطرف شده و کاملا خوب باشد تا بتوانیم درمان را قطع کنیم. اما اگر حمله دوم یا سوم افسردگی باشد طول درمان بیشتر می شود گاهی ۳ تا ۵ سال و تنها در برخی افراد نیاز به درمان طولانی تر می باشد.


به مدت ۶ سال است که دچار بی خوابی شدم و با تشخیص پزشک دچار افسردگی و اضطراب شدم. داروها را مصرف نمیکنم. خواب های ناامید کننده میبینم. چه باید کنم؟

محتوای خواب با اینکه بیماری خاصی وجود دارد یا خیر ، حتما ارتباط مستقیم ندارد. خواب دیدن زیاد نشانه ای از افسردگی و گاهی هم عارضه دارویی می تواند باشد. اگر ۶ سال به این مشکل مبتلا بودند نیاز است که درمان طولانی تری در نظر گرفته شود.

افسردگی

افسردگی

آیا داروی خواب بعد از مدتی نیاز به افزایش دوز دارد؟
اگر کسی صرفا از داروی خواب آور برای کم خوابیش استفاده میکند بعد از مدتی نیاز به افزایش ممکن است که داشته باشد اما این به این معنا نیست که به صورت پلکانی بالا می رود. در صورتی که نیاز به افزایش دوز دارو دیده می شود بهتر است که داروی فعلی را با داروی دیگری جایگزین کنیم. در این موارد که به داروی خواب پاسخ مطلوبی داده نمی شود باید به اختلال خواب خیلی شدید یا مشکلات زمینه ای باید پی برده شود.

آیا داروی خواب باعث آلزایمر می شود؟
خیر. این یک باور غلطی است که جا افتاده است . اگر بیماری آلزایمر به خاطر مصرف داروی خواب بود و این علت هم کشف می شد که ما باید داروی ضد آن را می ساختیم و همه مشکلات مربوط به آلزایمر حل می شد. پس این دو مسئله هیچ ربطی به هم ندارد.

پاسخ ها:
دکتر صدر ( روانپزشک)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر