• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
مرداد
۳۱
۱۳۹۵

التهاب مفصل وپاسخ به سوالات متداول شما

بیماری التهاب مفصل یعنی چه؟
هر گاه مفصل ( هر نوع مفصلی) به دلایل مختلف باد کند و تورم در آن ایجاد شود ، التهاب مفصل می گویند. بطور کلی التهاب مفصل خوب نیست ، زیرا در نهایت هر التهابی باعث تخریب مفصل می شود. گاهی بیماری های رماتیسمی ( آرتریت روماتویید) ، گاهی بیماریهای متابولیسمی ( رسوب اسید اوریک) می تواند در مفاصل بخصوص زانو ایجاد شود که التهاب مفصل را ایجاد کند. گاهی در اثر تروما و به دنبال آن پارگی رباط می تواند دلیل دیگری بر التهاب مفصل باشد و عامل دیگر خرابی غضروف مفصلی ( ریش ریش شدن غضروف در داخل مفصل) است. این عوامل باعث التهاب و افزایش ترشح مایع مفصلی در داخل مفاصل شده و بیماری التهاب مفصل را به وجود می آورند.

التهاب مفصل

التهاب مفصل

آیا برای پیشگیری از التهاب مفصل راهی وجود دارد؟
اگر بصورت ثانویه التهاب ایجاد شود مثلا در اثر ضرباتی که در ورزش ایجاد می شود و به دنبال آن پارگی مفاصل رخ می دهد ، بله با پیشگیری از این گونه حوادث می توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. اما در بیماریهای رماتیسمی هیچ گاه ما خبردار نمی شویم که بخواهیم پیشگیری کنیم. بیماریهای رماتیسمی راه پیشگیری ندارد زیرا در یک سن بخصوصی و بیشتر در خانم ها شیوع پیدا میکند.

انگشت کوچک پایم در اثر ضربه به پایه مبل شکسته است. بعد از آن هر بار به جایی می خورد باز هم می شکند ( ۳ بار ) . آیا علتش این است که خوب جوش نخورده یا من مشکل دیگری دارم؟
باید به پزشک مراجعه کنند تا عکس برداری و رادیولوژی صورت گیرد. ممکن است که زمینه بیماری ارثی وجود داشته باشد و یا دلایل دیگر. اگر زمینه ارثی وجود داشته باشد باید این شکستگی در استخوانهای دیگر هم رخ دهد. اما دلیل دیگر می تواند خوب جوش نخوردن استخوان باشد . به هر حال باید معاینه دقیق تر صورت گیرد زیرا شکستگی تنها در یک استخوان می باشد.

وقتی کار زیاد میکنم در کمر و پاهایم درد دارم ، اما با استراحت خوب می شوم. آیا این مشکل در دیسک کمرم است یا مشکل دیگری وجود دارد؟
دردهای دیسک علائم خودش را دارد. معمولا دردهایی است که در زمان فعالیت به وجود می آید و انتشاری به اندام تحتانی است . در دیسک های سانترال معمولا دردها در همان ستون فقرات متمرکز است. بنطر می رسد که در این مورد دردهای مکانیکی وجود دارد. یعنی دردها ناشی از ضعف عضلات ، فعالیت نکردن و مربوط به وزن و . . . باشد. در این مورد بیماریهای التهابی کمتر مطرح است. دردهای التهابی معمولا دردهایی است که شبانه بوده و در زمان استراحت رخ می دهد.

التهاب مفصل

التهاب مفصل

راه تشخیص رماتیسم از آرتروز چیست؟
معمولا بیماریهای روماتیسمی مثل آرتریت روماتویید سیستمیک است. یعنی خیلی از قسمتهای بدن را درگیر میکند.در صورتی که آرتروز ممکن است تنها در مفصل زانو ایجاد گردد. بیماریهای التهابی معمولا درد دارند و درد آنان در زمان استراحت می باشد و همراه با تورم می باشد. ممکن است امروز مفصل زانو و فردا مفصل لگن متورم شود. معمولا اگر بیماریهای رماتیسمی باشد انگشت های دست و ستون فقرات ، تاندون های اطراف مچ دست را درگیر میکند و درد دارند و همراه با خشکی صبحگاهی بوده و بعد از ۱ ساعت این خشکی برطرف می شود. آزمایش مایع درون مفصلی راه تشخیص مناسب برای افتراق این دو بیماری می باشد. گاهی برای تشخیص قطعی لازم است بیوپسی از مفصل انجام شود . رماتیسم از لحاظ سنی زودتر از آرتروز ایجاد می شود.

وقتی از پله بالا و پایین می رون زانوهایم به شدت درد می گیرد. علتش چیست؟
این دردها که در بالاو پایین رفتن از پله و هنگام نشست و برخاست اتفاق می افتد ، معمولا به علت ساییدگی سطح غضروفی استخوان کشکک زانو است. بایستی حتما به پزشک مراجعه شود ، رادیوگرافی های لازم انجام شود . این موارد معمولا با فیزیوتراپی ، دستورات ورزشی ، شنا و دارو درمانی و گاها استفاده از زانوبند درمان خواهند شد.


آیا پارگی مینیسک و رباط صلیبی همیشه به جراحی ختم می شود؟

در کسانی که ورزش کار هستند و می خواهند فعالیت زیادی داشته باشند ، معمولا نیاز به عمل دارند ، حتی اگر پارگی های خفیفی هم باشد. اگر پارگی کامل در رباط (صلیبی ، قدامی و خلفی) داشته باشیم باید حتما عمل شود.ما یک سری محدودیت های سنی هم در این زمینه داریم. مثلا در خانم ها و آقایان بالای ۵۰ سال ، پارگی های مختصری که در مینیسک به وجود می آید با فیزیوتراپی ، درمان طبی ، زانوبند و آب درمانی درمان خواهند شد. این جراحی به نیاز ما از آن عضو و سن بستگی دارد.

موضوع:
التهاب مفاصل

پاسخ ها:
دکتر فراهینی ( جراح و متخصص ارتوپدی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,314
  • 4,956
  • 32,107
  • 168,684
  • 1,148,414

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر