• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
مرداد
۲۹
۱۳۹۵

اوریون و عوارض بعد از ایجاد این بیماری مسری

اوریون یکی از بیماری های ویروسی مسری است که به طور کلی در کودکان و بزرگسالان جوان ، عارض می شود و باعث گرفتاری سیستمیک می گردد . اگرچه تورم غدد بناگوشی جزو یافته های اختصاصی بیماری به شمار می رود ولی از طیف وسیعی برخوردار بوده از عفونت های بدون علائم بالینی تا گرفتاری شدید چندین سیستم متفاوت می باشد. این بیماری همچنان جزو علل عقیمی انسان طبقه بندی می شود.

عامل مسبب بیماری:
عامل آن از دسته پارامیگزوویروسها است که مقاومت زیادی دارد و در دمای کمتر از ده درجه سانتیگراد به مدت چند هفته تا چند ماه بیماریزا باقی می ماند و در دماهای پایین تر ممکن است بتواند سال ها زنده بماند. این ویروس گرچه در دمای اتاق به مدت سه ماه باقی می ماند ولی به طور معمول در عرض سه روز بیماریزایی آن کاهش می یابد.

راه های از بین بردن ویروس:
حرارت ۵۵ تا ۶۰ درجه سانتیگراد در عرض بیست دقیقه
فرمالین ۰/۲ درصد در عرض دو ساعت
اِتِر رقیق در عرض ۳۰ دقیقه

اوریون

اوریون

سیر طبیعی:
دوره نهفتگی اوریون در حدود ۲ تا ۳ هفته و به طور متوسط ۱۸ روز است و پس از گذشتن این دوره برحسب وضعیت سنی مبتلایان ، میزان عفونت بدون علامت بالینی در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد می باشد و در مواردی که اوریون بدون علائم اختصاصی تظاهر نماید بیشتر به صورت بیماری تب دار دستگاه تنفس فوقانی عارض می گردد ولی اوریون کلاسیک ، بعد از سپری شدن دوره نهفتگی ، با علایم غیراختصاصی کسالت، بی اشتهایی،سردرد، درد عضلانی و تب خفیف شروع و در ۷۰ درصد موارد در عرض یک تا دو روز علایم تورم و درد غدد بناگوشی، ابتدا به صورت یک طرفه و در عرض ۴ تا ۵ روز بعد به صورت دو طرفه ظاهر می شود و تنها در ۳۰ درصد موارد ممکن است تورم، یک طرفه باشد.

تورم غدد بناگوشی در عرض ۱ تا ۳ روز افزایش یافته و حدود سه روز دیگر بدون تغییر می ماند و سپس در عرض یک هفته به تدریج فروکش می کند. به عبارت دیگر تورم به مدت یک تا دو هفته طول می کشد.

روند زمانی:
در تمام طول سال ممکن است عارض شود ولی شیوع آن در زمستان و اوایل بهار بیشتر است . این بیماری قبل از واکسیناسیون، هر ۲ تا ۴ سال به صورت همه گیر تظاهر می نمود ولی در حال حاضر در جوامعی که درسطح وسیعی ایمنسازی می شوند همه گیری آن شایع نیست و تنها گاهی طغیان هایی در بین جمعیت های حساسی که در نقاط پرازدحام به سر می برند ممکن است بروز نماید.

تاثیر سن، جنس و موقعیت اجتماعی:
این بیماری مخصوص دوران کودکی است و در ۸۵ درصد موارد در کودکان کمتر از ۱۵ سال عارض می شود و اغلب موارد با علامت بالینی در سنین ۵ تا ۱۰ سالگی بروز می نماید . گرچه مواردی از اوریون در بین شیرخواران و سالمندان گزارش شده ولی انتقال ایمنی غیرفعال از سطح جفتی و اطلاع اکثریت افر اد در سنین کودکی باعث شده که این بیماری در ابتدا و انتهای زندگی بسیار نادر باشد . شدت بیماری در بزرگسالان بیشتر ازکودکان است و اوریون دارای علایم اختصاصی در مردان شایع تر از زنان می باشد.

اوریون

اوریون

حساسیت و مقاومت در برابر بیماری:
میزان ایمنی حاصله از عفونت های با علامت و بدون علامت ، یکسان است یک بار ابتلا به این بیماری باعث ایجاد ایمنی دائمی می گردد و ابتلا ء مجدد ، نادر است با ا ین حال حتی اگر عفونت مجدد اوریونی بروز نماید تنها باعث افزایش عیار پادتن ها شده موجب دفع ویروس یا بروز علایم بالینی نمی گردد.

منابع، مخازن، نحوه انتقال و دوره قابلیت سرایت:
انسان تنها میزبان طبیعی شناخته شده ویروس اوریون به حساب می آید منابع ویروس در بدن عبارتند از :
بزاق، حلق، مجرای اِستِنسِن، ادرار، مایع مغزی نخاعی ، خون در مراحل اولیه بیماری ، شیر، آندولنف گوش داخلی .ویروس از هفت روز قبل از تورم پاروتید تا ۹ روز بعد از آن در بزاق یافت می شود .اگرچه تا ۱۴ روز بعد از شروع بیماری می توان ویروس را از ادرار جدا کرد ولی به نظر می رسد انتشار بیماری بیشتر وابسته به وجود آن در بزاق است. انتقال این ویروس طی تماس مستقیم با ریزقطره های آلوده بزاق و یا وسایل آلوده ، صورت می گیرد . بیمارانی که دارای علایم بالینی هستند از حدود یک هفته قبل تا دو هفته بعد از شروع تورم غدد پاروتید می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند ولی حداکثر انتقال یک تا دو روز قبل از بروز تورم غدد پاروتید صورت می گیرد و قابلیت انتقال افراد بدون علامت نیز کمتر از گروه اول نمی باشد و از آنجا که اوریون در ۳۰ تا ۷۰ درصد موارد بدون علامت تظاهر می کند جداسازی بیماران، اقدام بیهوده ای است.

منبع:
کتاب جامع بهداشت عمومی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر