• میکروسکپ سلام سلامتی
بهمن
۲۸
۱۳۹۴

اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب و کاربردهای آن

اکوکاردیوگرافی ، سونوگرافی قلب است و به آن اولتراسوند قلبی هم گفته می شود. در این روش تشخیصی ، از امواج ماوراء صوت استاندارد برای تهیه تصاویری در مقاطع دو بعدی از قلب استفاده می شود. امروزه با پیشرفت فناوری از اکوگرافی می توان برای تصویر برداری سه بعدی زنده ( در زمان حقیقی) ومتحرک استفاده کرد.

اکوکاردیوگرافی می تواند به طور دقیق سرعت خون و چگونگی بافت قلبی را در هر نقطه دلخواه با استفاده از امواج اولتراسوند داپلر به صورت ضربانی یا مداوم ارزیابی کند. با این روش مناطق دریچه های قلبی و عملکرد آنها ، هر نوع ارتباط غیر طبیعی میان سمت راست و چپ قلب و هر نوع نشت خون از دریچه ها (نارسایی دریچه ای) را ارزیابی و برون ده قلب را محاسبه کرد.

به وسیله اکوکاردیوگرافی سه بعدی می توان به بررسی آناتومیک بیماری های قلبی ، به ویژه نقایص دریچه ای ، کاردیومیوپاتی ها و ناهنجاری های مادرزادی قلب پرداخت.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

در بعضی موارد با قرار دادن میله مخصوصی در داخل مری بیمار انجام می شود. با این کار تصاویر دقیق تری به دست می آید . این نوع اکوکاردیوگرافی به ویژه در مواردی انجام می شود که ساختارهای مورد نظر به خوبی ( از روی قفسه سینه ) قابل دیدن نیستند. انجام اکوکاردیوگرافی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و بدون درد و ناراحتی است.

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,036
  • 5,377
  • 33,483
  • 169,170
  • 1,153,452

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر