• میکروسکپ سلام سلامتی
بهمن
۲۸
۱۳۹۴

اکوکاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب و کاربردهای آن

اکوکاردیوگرافی ، سونوگرافی قلب است و به آن اولتراسوند قلبی هم گفته می شود. در این روش تشخیصی ، از امواج ماوراء صوت استاندارد برای تهیه تصاویری در مقاطع دو بعدی از قلب استفاده می شود. امروزه با پیشرفت فناوری از اکوگرافی می توان برای تصویر برداری سه بعدی زنده ( در زمان حقیقی) ومتحرک استفاده کرد.

اکوکاردیوگرافی می تواند به طور دقیق سرعت خون و چگونگی بافت قلبی را در هر نقطه دلخواه با استفاده از امواج اولتراسوند داپلر به صورت ضربانی یا مداوم ارزیابی کند. با این روش مناطق دریچه های قلبی و عملکرد آنها ، هر نوع ارتباط غیر طبیعی میان سمت راست و چپ قلب و هر نوع نشت خون از دریچه ها (نارسایی دریچه ای) را ارزیابی و برون ده قلب را محاسبه کرد.

به وسیله اکوکاردیوگرافی سه بعدی می توان به بررسی آناتومیک بیماری های قلبی ، به ویژه نقایص دریچه ای ، کاردیومیوپاتی ها و ناهنجاری های مادرزادی قلب پرداخت.

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

در بعضی موارد با قرار دادن میله مخصوصی در داخل مری بیمار انجام می شود. با این کار تصاویر دقیق تری به دست می آید . این نوع اکوکاردیوگرافی به ویژه در مواردی انجام می شود که ساختارهای مورد نظر به خوبی ( از روی قفسه سینه ) قابل دیدن نیستند. انجام اکوکاردیوگرافی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و بدون درد و ناراحتی است.

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,118
  • 7,426
  • 53,240
  • 185,340
  • 1,334,780

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر