• پاسخ به سوالات پزشکی شما
مهر
۴
۱۳۹۵

ایمپلنت و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

فرایند قرار دادن ایمپلنت چگونه است؟
ما بطور کلی ۲ مدل ایمپلنت را در داخل دهان بیماران در فک میکاریم. بهترین حالت اینگونه است که استخوان بعد از کشیده شدن دندان ، فرایند ترمیم را تمام کند و یک استخوان با کیفیت خوب در آنجا ساخته شود.نوع دوم بیشتر در قسمت قدامی دندان است، چون بیماران دوست ندارند مدت زیادی بدون دندان باشند ، بعد از کشیده شدن دندان ما ایمپلنت را قرار می دهیم . طبیعتا در نوع دوم ما مشکلاتی را داریم . ما شکافی را که با ایمپلنت ما هم سایز نیست را باید با مواد ساخته شده از استخوان حیوانی مثل گاو پر کنیم تا ایمپلنت در جایگاه خود ساخته شود و با نسج تطابق داشته باشد. اما آنچه از نظر ما بهترین روش است همان روش اول می باشد زیرا بعد از کشیدن باید یک دوره ۲ تا ۳ ماهه که در فک بالا و پایین با هم فرق دارد طی شود تا بتوانیم ایمپلنت را دقیقا در جای خود قرار دهیم.


کسانی که دچار پوکی استخوان هستند می توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

انسان های مختلف از لحاظ دانسیته استخوانی و مواد معدنی استخوان به دسته های مختلف از ۱ تا ۴ تقسیم بندی می شوند. بر این اساس سایز و قطر ایمپلنت ها انتخاب می شود . حتی کیفیت ایمپلنت برای افرادی که دانسیته استخوانی کمی دارند فرق دارد. ولی این موضوع به عنوان اینکه ما نتوانیم ایمپلنت را قرار دهیم نمی باشد. ما باید قطر استخوانی بیشتری داشته باشیم و از جنسی از ایمپلنت استفاده کنیم که بتواند با این ساختار همخوانی بیشتری داشته باشد. همچنین تکنیک جراحی خوبی را انتخاب کنیم تا با کمترین آسیب این استخوان دریل شود و ایمپلنت کاشته شود . بطور کلی باید بحث پوکی استخوان این افراد توسط همکاران داخلی برطرف شود ، اما با این حال عمر ایمپلنت در این افراد نسبت به کسانی که دانسیته استخوانی بهتری دارند کمتر خواهد بود. مهم ترین مزیت ایمپلنت این است که وقتی دندان در استخوان قرار دارد ، حرکت هایی که به استخوان وارد میکند باعث می شود تا استخوان تحلیل نرود. زیرا با افزایش سن تحلیل استخوان فک افزایش می یابد که این مسئله با قرار دادن ایمپلنت تا حدی قابل رفع است.

ایمپلنت

ایمپلنت

من مبتلا به فشار خون بالا هستم. آیا می توانم ایمپلنت بگذارم؟
بله ، خب فشار خون بالا مانع جراحی نخواهد شد زیرا ما در حین جراحی از موادی که آدرنالین دارند و موجب افزایش فشار خون می شوند استفاده نمیکنیم. اما ما برای این افراد باید ملاحظات خاصی را در نظر بگیریم. فرد باید به پزشک متخصص قلب برود و دوز داروی ضد فشار خون خود را کنترل کند. زیرا ایمپلنت کاری پر استرس است و براساس سوابق بدی که بعضی بیماران ممکن است داشته باشند و آن را به افراد دیگر منتقل کنند این ذهنیت بد چند برابر می شود. درد این ایمپلنت در حد جراحی دندان عقل خواهد بود نه بیشتر. ما وقتی لثه را کنار می زنیم با دریل های خاصی که داریم باید حفره ای ایجاد کنیم و ایمپلنت را قرار داده و لثه را می بندیم. با توجه به کیفیت استخوانی که بیمار دارد در فک بالا در حدود ۳ ماه و در فک پایین در حدود ۲ ماه این کار می تواند انجام شود.

آیا ممکن است کسی به ایمپلنت حساسیت داشته باشد؟
بله. در مورد همین ماده آمارگامی که همه تجربه کار با آن را دارند ، در چند سال پیش و روی دندانی که باورنکردنی بود زیرا بافت غیر زنده ای است ، ما ترمیمی را با آمارگام انجام دادیم در حدود ۲ هفته بعد بیمار با کهیر و ناراحتی مراجعه کرده بود. ما به دنبال این بودیم که مگر می شود از بافت سختی تا این حد تحریک سیستمیک داشته باشیم؟!. در نهایت ما آمارگام را از روی دندانی که هیچ گونه تماسی با بدن نداشت تخلیه کردیم و با مواد همرنگ کامپوزیتی پر کردیم و مشاهده کردیم که بیمار بهبود یافت.طبیعتا بدنی که اینگونه است ، سیستم ایمنی آن ممکن است به ایمپلنت هم حساسیت نشان دهد. اما یادمان نرود که تمام هنر ایمپلنت این بوده که بعنوان یک جسم خارجی در بدن گذاشته می شود و استخوان با آن پیوند برقرار میکند.

من دندانم را کاشته ام. بعد از اینکه چسب دائمی را برایم زدند انگار هنوز دندان من لق است. چه باید کنم؟
این مشکل به این دلیل است که تطابق خوبی با ساختار دندان تراش خورده ندارد یا در قالب گیری یا در کار لابراتوار بی دقتی وجود داشته است. طبیعتا با چسب این مسئله حل نمی شود و باید روکش آن عوض شود تا روکشی که مناسب دندان است قرار داده شود .


آیا باید جرم گیری انجام دهیم؟

ما هیچ وقت کار درمانی را انجام نمی دهیم که به بیمارمان ضرر برساند. اگر مثال پولی بزنم ، جرمگیری مثل این می ماند که یک ضرر ۱۰ تومانی به شما وارد می شود ، اما جلوی یک ضرر ۱۰۰ تومانی گرفته می شود. معمولا جرم ها در طوق دندان ها قرار دارد جایی که مینا وجود ندارد . این دستگاههای تراسوندی که ما داریم که در واقع به عنوان سنگ شکن هم استفاده می شود ، مقداری از عاج و سمان روی ریشه را بر می دارد. ولی اگر جرم روی دندان باقی بماند ، قطعا میکروب هایی که روی آن قرار گرفتند باعث تحلیل لثه در دراز مدت می شود. در افراد مختلف زمان جرم گیری ها متفاوت است ، در بعضی ها ممکن است هر ۶ ماه و در بعضی ها هر ۳ سال یکبار نیاز به جرمگیری داشته باشند.

ایمپلنت

ایمپلنت

آیا با دندان عقل حتما کشیده شود؟
طبیعتا بودن دندان در دهان برای ما در اولویت است. اما در گذر زمان این دندان ممکن است مشکلاتی را پدید آورد و برای کسانی که دندان های جلوی سالمی دارند برای اینکه بتوانند بهداشت دندان شماره ۷ را رعایت کنند می توانیم دندان را بکشیم. کسانی هم هستند که دوست ندارند دندان کشیده شود اما درد دندان دارند که ما می توانیم ترمیم ریشه را انجام دهیم و دندان را حفظ کنیم.


من قبلا دندانم را پر کردم. در عکسی که گرفتم مشخص شده که درزیر دندانم آبسه ای تشکیل شده است . اما این آبسه دردی ندارد. اقدام خاصی باید انجام دهم؟

در واقع آبسه زمانی است که بافت از روی لثه بیرون زده باشد. اگر در این حد است قطعا منشا عفونی وجود دارد و باید به دنبال حل مسئله باشیم. ممکن است در عکسی که گرفته شده یک کیست کوچک مشکی رنگ در آن انتها دیده باشد که در واقع یک ناحیه مرده مزمن است. یعنی دندان از بین رفته بعدا دچار درگیری عصب شده است و عوارضش را بعنوان تحلیلی در ریشه در رادیوگرافی نشان داده است. در هر دو حالت باید به دندانپزشک مراجعه شود تا درمان مناسب صورت گیرد.

پاسخ ها:
دکتر فکر آزاد ( جراح ومتخصص دهان و دندان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۱ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • I’m impressed! You’ve managed the almost impobsisle.

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر