• میکروسکپ سلام سلامتی
آبان
۲۳
۱۳۹۴

بارداری و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

برای ویار بارداری چه باید کنیم؟
از ویار بارداری نباید ترسید. ویار یک علامت مثبت بارداری است که نشان دهنده رشد جنین میباشد. در ویار علاوه بر مسائل هورمونی ، مسائل روحی و روانی هم دخیل هستند. اگر مادری از قبل آمادگی زایمان و حمل جنین را داشته باشد و از نظر روحی آماده بارداری بوده باشد شاید ویار کمتری داشته باشد و راحت تر این ویار را تحمل کند. شدت ویار میتواند متغیر باشد از یک تهوع صبحگاهی تا استفراغ های مکرر در طول روز باشد. البته از این میان موارد خیلی شدیدی هم وجود دارد که میتواند منجربه بستری در بیمارستان و مشکلات کبدی شود.

اطرافیان بخصوص همسر زن باردار باید حمایت عاطفی از وی را انجام دهد. از نظر تغذیه هر چیزی که خودشان فکر میکنند که اذیتشان میکند میتوانند از آن دوری کنند. صبح ها که در رختخواب هستند میتوانند از یک تکه نان ، بیسکوویت ، نان سوخاری بخورند که تهوع صبحگاهی را کم کند. خوردن مایعات معمولا این تهوع ها و استفراغ ها را تشدید میکند به همین دلیل توصیه نمیشود که در اول صبح بخورند. غذاهایی که استفاده میکنند سرد یا داغ باشد و ولرم نباشد و مایعات را در فواصل غذایی بخورند. خوردن میوه هایی مثل به ، انار ، خوردن سیرابی ، ترکیبات زنجفیل ویار را کم میکند. اگر این موارد جواب نداد میتوانند در کنارش از دارو درمانی هم بهره ببرند. موارد خیلی شدید ویار که با دارو هم درمان نمیشوند ما میتوانیم آنها را در بیمارستان بستری کنیم و حتی تا یکی دو روز هم بگوییم که چیزی نخورند ، تا با سرم و داروهای دیگر معده شان را آرام کنیم بعد کم کم تغذیه شان را شروع کنیم. اکثر موارد به درمان های طبی پاسخ می دهند.

من در هفته ۳۶ بارداری هستم. صبح ها که از خواب بیدار میشوم ورم شدید در پاها و درد کف پا دارم. تا الان هم ۱۷ کیلو اضافه وزن پیدا کردم. مشکل من چیست؟
وزن و فشار خون را نمیدانیم که چه اندازه ای بوده و نمیدانیم که آیا در ادرارشان دفع پروتئین داشته اند یا خیر. اما اگر صرفا فقط ورم در اندام تحتانی دارند و علامت دیگری ندارند خطرناک نیست. منتهی کسی که ورم دارد ، بعد از زایمان به دلیل کم تحرکی خطر لخته شدن خون بخصوص در اندام هایش بیشتر میشود. این شخص نیاز به این دارد که خیلی زود تحرک داشته باشد و پاهایش را ماساژ بدهد ، اگر لازم باشد پاهایش را بالا بگذارد . بسته به شرایطی که دارد شاید نیاز باشد پزشک برایش داروهایی که از لخته شدن خون جلوگیری میکند را بنویسد. این فرد باید پاهایش را حرکت بدهد ، همچنین ماساز بدهد و پاهایش را بالا بگذارد تا ورم پاهایش بهتر شود. مواردی که علاوه بر ورم ، واریس هم دارند با تجویز پزشک میتوانند از جوراب واریس هم استفاده کنند.

هفته ۱۵ بارداری هستم. برای غربالگری جنین در هفته ۱۲ مراجعه کردم و به من گفتند که تیغه بینی جنین مشاهده نشده است و باید هفته ۱۶ بارداری مراجعه کنم. آیا ممکن است تا هفته ۱۶ تیغه بینی دیده نشود بچه ام مشکل سندرومی داشته باشد؟
در آزمایش غربالگری ۳ ماهه اول که شامل سونوگرافی و آزمایش خون میشود که برای مادر انجام میشود ، در این غربالگری ها موارد مهم ضخامت پوست گردن بچه ، دیدن استخوان بینی بچه است ، فاکتورهای شیمیایی و سن مادر و ضربان قلب جنین هم بررسی میشود و با یک نرم افزاری یک ریسکی برای سندروم داون حساب میشود. ندیدن تیغه بینی بچه به تنهایی به شرطی که سایر فاکتورها خوب باشد هیچ مشکلی را نشان نمیدهد. معمولا در ۱۵ هفتگی باید تیغه بینی تشکیل شده باشد ، تازه تنها تشکیل تیغه بینی مهم نیست بلکه اندازه آن هم مهم میباشد. بطور کلی ما تنها یک حالت را برای این که بگوییم بچه مبتلا به سندروم داون هست را در نظر نمیگیریم. نگران نباشند سونوگرافی بعدی و غربالگری بعدی را انجام دهند اگر مشکلی وجود داشت بعد تصمیم به انجام آمنیوسنتز گرفته میشود و بقیه مراحل با توجه به جواب آمنیوسنتز مشخص میشود.

بارداری

بارداری

من ۳۶ ساله ام ، ۱ سال هم هست که ازدواج کردم. تخمدان پلی کیستیک دارم. در این مدت توسط پزشک قرص تحریک کننده تخمدان هم استفاده کردم اما نتیجه ای نداده است. در ضمن پولیپ ۷ در ۵ میلی هم دارم. آیا این پولیپ میتواند ایجاد ناباروری کند؟ آیا جراحی پولیپ عوارضی برای ناباروری ندارد؟
برای ایشان باید لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی هم زمان انجام شود ، اگر خوب و تحت نظر متخصص انجام گیرد مشکلی از نطر برداشتن پولیپ به وجود نمی آید. اگر به درمان های طبی برای بارداری جواب داده نشده ، انجام لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی اشکالی ندارد. بعد انجام عمل ها اگر بارور نشدند میتوانند از روش های کمک باروری استفاده کنند.

آیا با رزرو کم تخمدان باز هم باروری میتواند صورت بگیرد؟
بله. وقتی هنوز رزروی وجود دارد، قبلیت باروری هم وجود دارد. ولی ممکن است میزانش کاهش بیاید ، نه این که کامل از بین برود. در خیلی از موارد وقتی زمان داده میشود اکثرا بارور میشوند. اگر سنشان بالاست و میترسند که زمان را از دست بدهند میتوانند از روش های کمک باروری استفاده کنند.

من ۱ ماهه باردارم. چه اقداماتی باید انجام بدهم که در این ۱ ماهه اول دچار سقط جنین نشوم؟
حاملگی یک بیماری نیست. فکر نکنند که حالا باردار شده اند باید پرهیز غذایی آن چنانی ، مختل شدن زندگی عادی ، کار را تعطیل کرده و استراحت مطلق داشته باشند. بیشتر سقط هایی که در ۳ ماهه اول بخصوص زیر ۷ تا ۸ هفته انجام میشود به دلیل اختلالات ژنتیکی ، ناهنجاری های رحم و جنین ، بیماری های شدید مادر ، بیماری های عفونی و تب دار، گاهی اوقات مصرف برخی از داروها است. همچین توصیه ای وجود ندارد که مادر باید چه کار خاصی انجام دهد که جنین سقط نشود. تغذیه سالم ، بررسی سلامت بدنی از قبل از بارداری ، بررسی بیماریهایی مثل دیابت ، کم کاری و پرکاری تیروئید و در صورتی که مبتلا هستند باید درمان شوند و بعد باردار شوند . استراحت مطلق را فقط و فقط برای کسانی که تهدید به سقط هستند توصیه میشود در سایر موارد به هیچ عنوان استراحت را توصیه نخواهیم کرد.

من علاوه بر درمان های دارویی باردار نشده ام. بررسی هایی که برای لوله های رحمی ام انجام شده نشان داده که هر دو لوله باز است فقط در لوله راست بچسبندگی است. چه کنم تا بارداری اتفاق افتد؟
اگر هر دو لوله باز است و فقط در اطراف یک لوله چسبندگی وجود دارد ، مشکلی وجود ندارد. چون ما مریض هایی داریم که فقط ۱ لوله دارند ولی با آن یک لوله هم باردار شده اند. حتی در مواردی که تخمدان سمت چپ و لوله سمت راست سالم است باز هم بارداری رخ داده است. ای افراد باید صبر داشته باشند و داروهای تحریک تخمدان را مصرف کنند. به محض این که باردار شدند باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند ، چون کسانی که مشکلات لوله ای دارند ممکن است حاملگی خارج از رحم بدهند.

من ۳ بار سزارین انجام دادم و ۲ بچه ام هم از بین رفتند. آیا با این تعداد سزارین ریسک ناباروری وجود دارد؟
ببینید با هر بار سزارین میزان چسبندگی رحم حتی ناباروری و بزرگ شدن رحم و مشکلات جنینی در زایمان های بعدی تا چند درصد اضافه میشود. در حاملگی سونوگرافی داپلر حتما باید انجام شود تا چسبندگی رحم نداشته باشد.

پاسخ ها:
دکتر نرجس نائب هاشمی (جراح و متخصص زنان و نازایی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,310
  • 4,956
  • 32,103
  • 168,680
  • 1,148,410

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر