• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۹
۱۳۹۵

باید ها و نبایدهای طب سوزنی

طب سوزنی یعنی چه؟
طب سوزنی در واقع شاخه ای از طب سنتی در چین محسوب می شود. سوزن های بسیار ریز که نازک تر از یک تارمو بوده ، باید به نقاط خاصی زده شود تا منجربه بهبود بیماری گردد. ترکیب این نقاط بسیار اهمیت دارد که توسط متخصصین مربوطه تشخیص داده خواهد شد. سازمان بهداشت جهانی ، طب سوزنی را بعنوان یک طب مکمل قبول دارد که در ۳۳ نوع بیماری بعنوان یک روش درمانی بکار گرفته می شود. برخلاف تصور عموم مردم که به دلیل ترس از طب سوزنی متنفر هستند ، در واقع این گونه نیست. این سوزنها بسیار نازک و لغزنده با طولهای مختلف ( چند میلی متر تا چند سانتی متر) بوده و در نقاطی که درد کمتری حس می شود ، فرو می روند. سوزنهای طب سوزنی یکبار مصرف و استریل می باشد و پس از استفاده دور ریخته می شوند. برای اینکه سوزنها اثر خود را بر جای بگذارند نیاز به زمان ۲۰ دقیقه ای دارند. بستگی به نوع بیماری دارد که از چه تعداد سوزن استفاده بعمل آید.

برخلاف تصور برخی افراد باید متذکر شوم که طب سوزنی تنها تسکین دهنده ی درد نیست بلکه در موارد بسیاری درمان هم انجام می دهد مثلا در بیماری میگرن ، سینوزیت و سایر بیماریهای مزمن.

طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟
طب سوزنی در تسکین بسیاری از دردها مؤثر خواهد بود. دردها شامل ، زانو درد ، دردهای ناحیه ی کمر ، دردهای مهره های گردنی و . . . می باشند. اما در خصوص گردن و کمر ممکن است درد به دلیل آسیب به دیسک بین مهره ها رخ داده باشد. پس هرچقدر ما از طب سوزنی استفاده کنیم ممکن است تأثیر زیادی در تسکین دردها نداشته باشد ، در نتیجه باید به متخصص ارتوپد یا جراح مغز و اعصاب ارجاع داده شوند تا موضوع به صورت تخصصی تر بررسی شود.

طب سوزنی گوش را توضیح دهید؟
یکی از شاخه های طب مذکور ، طب سوزنی گوش نام دارد. در این خصوص متخصصین بسیاری در کشورهای غربی و شرقی وجود دارند که از همین قسمت گوش و با بهره گیری از طب سوزنی بسیاری از بیماریها را درمان خواهند کرد. گوش در طب سوزنی بعنوان یک آدمک وارونه در نظر گرفته می شود. در واقع هر نقطه از گوش، یک ارگان از بدن را درمان خواهد کرد. مثلا برای تسکین دردهای شانه ، زانو و . . . یک سری نقاط خاصی بر روی گوش قرار دارد که با سوزن زدن بر روی آنها ، درد کاهش می یابد.

آیا طب سوزنی ، در تسکین دردهای قاعدگی مؤثر است؟
بله ، استفاده از آن در درمان دردهای دوران قاعدگی تا ۷۰ الی ۸۰ درصد تأثیر گذار می باشد. ممکن است در برخی موارد با استفاده از دارو هم همراه باشد. برای هر دوره ی درمان نیاز به ۱۲ جلسه می باشد. این تعداد جلسات برای درمان ریشه ای نیاز می باشد. در واقع هدف هر متخصصی برای استفاده از این روش درمان می باشد و درمان هم با ۱ جلسه اتفاق نمی افتد. برای افرادی که دچار دردهای شدید قاعدگی هستند تنها یک دوره ی درمان با ۱۰ جلسه برای مدت ها کافی است.

طب سوزنی

طب سوزنی

آیا استفاده از طب سوزنی در کاهش چربی شکم هم مؤثر است؟
برای کاهش چربی در این روش ۲ کار صورت می گیرد ، کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن. البته در کنار طب مورد نظر ، فرد باید از یک سری داروهای سنتی برای کاهش چاقی استفاده کند تا به هدف خود برسد. زیرا برای کاهش چربی ها ، استفاده از این روش ممکن است تا حد کمی به کاهش وزن منجربه شود و بقیه روند با استفاده از ورزش و داروهای گیاهی با سرعت بیشتری پیش می رود. استفاده از روش امبدینگ بسیار تأثیر گذار است. در این روش از نخ های ۱ تا ۳ سانتی متری استفاده می شود و در داخل نقاطی که سوزن وارد می شود ، کار گذاشته می شود. بدن برای جذب این نخ به تحریک مداوم می پردازد ، همین امر منجربه به کاهش وزن عمومی و لاغری موضعی می گردد.

طب سوزنی در کدام بیماری ها اثری ندارد؟
این روش در بیماریهای همچون آپاندیسیت ، آسیب به دیسک های کمر و گردن و بطور کلی هر بیماری که نیاز فوری به جراحی و درمان توسط پزشک دارد ، جایی نخواهد داشت.

آیا در درمانهای زیبایی هم کاربرد دارد؟
از این روش می توان در از بین بردن چین و چروک پیشانی و خط خنده، کم کردن غبغب ، افتادگی پوست و خیلی از موارد دیگر استفاده نمود. در زیبایی دوره ی درمان کمی طولانی تر خواهد بود. اگر مشکلات و ناراحتی هایی که در بدن وجود دارد رفع شود و بدن در حالت تعادل به سر ببرد ، به همراه استفاده از این طب ، ماندگاری زیبایی صورت ۲ الی ۳ سال خواهد بود.

طب سوزنی چه عوارضی دارد؟
نسبت به سایر روش های درمانی حتی گیاه درمانی عوارض کمتری دارد زیرا درمان در اثر واکنش خود بدن اتفاق می افتد و ما هیچ ماده ای را به داخل بدن تزریق نخواهیم کرد. اما اگر توسط فردی که پزشک دوره دیده نباشد و با آناتومی بدن آشنایی نداشته باشد این روش مورد استفاده قرار گیرد حتما با عوارضی همراه خواهد بود. نکته ی مهم دیگر این است که در افراد هموفیلی ، خانم های باردار ( یک سری نقاط ممنوع است) باید با احتیاط زده شود . حتما از سوزنهای استریل استفاده شود.

پاسخ ها:
دکتر عیسی پیرمرادی ( دکترای طب سوزنی )


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,192
  • 5,377
  • 33,639
  • 169,326
  • 1,153,608

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر