• پاسخ به سوالات پزشکی شما
اسفند
۲۶
۱۳۹۴

بیماریهای خون و پاسخ به سوالات متداول شما

در بیماریهای خون مثل کم خونی ، چه اتفاقی در بدن می افتد؟
گلبولهای قرمز بدن انسان ، سلولهای گرد و محدب هستند. بدن انسان یک ارگانیسم هوازی است یعنی برای تمام فعالیت هایمان باید لحظه به لحظه اکسیژن در اختیار داشته باشیم. این اکسیژن باید به تک تک سلولها برسد و برای سوخت سلولی مصرف شود. مواد زائد هم از طریق بازدم ، کلیه ها و کبد باید از بدن دفع گردد. فعالیت انتقال اکسیژن از دنیای بیرون به بدن انسان به چند سیستم واگذار شده است: یکی در ریه ها است که هوای بیرون از طریق بینی به ریه ها منتقل می شود ، در این راه غبار زدایی بطور دقیق انجام می شود. بعد این هوا بعد از ریه ها در یک پرده خیلی نازک و خیلی مرطوب وجود دارد که همان آلووئل ها است. در آن طرف پرده گلبولهای قرمز در حال حرکت هستند همانند ماهی های ریز قرمز در آکواریوم ، اما در این طرف پرده هوای تازه وارد شده است. این هوا در رطوبت آلووئل حل می شود و بعد به گلبول قرمزی که تقریبا چسبیده به جدار آلووئل است نشت میکند. این گلبول ها اکسیژن را میگیرند و رنگ قرمزی پیدا میکنند و بعد به سمت سیستم پمپاژ قلب هدایت می شوند. این گلبولهای قرمز به ۷ میلیارد سلولی که در بدن قرار دارد اکسیژن رسانی میکنند. حجم ، شکل ، نرمش پذیری گلبولهای قرمز در بدن باید بصورت خاصی باشد تا این سیستم دچار مشکل نشود. وقتی مقدار گلبول قرمز به وزن در بدن انسان کم شود (به دلیل خونریزی ، کم ساخته شدن گلبول قرمز و بیماریهای خاص) در آن زمان میگوییم شخص دچار کم خونی شده است. در داخل گلبول قرمز هموگلوبین و داخل آن آهن قرار دارد. آهن توانایی این را دارد که به سرعت اکسیژن را گرفته و به همان سرعت اکسیژن را پس دهد.

بعضی از مردم می گویند که من رفتم خون دادم و به من گفتند که خونم تیره است و خونم مریض است. در واقع این رنگ خون به این معنا نیست. چون در افراد مختلف جنس پروتئین هموگلوبین متفاوت است ، در بعضی ها رنگ خونشان گلی تر ، بعضی ها جگری تر و تیره تر است و نگرانی نیست.

بیماریهای خون

بیماریهای خون

آیا اگر تعداد پلاکت خون پایین باشد آن هم نشانه کم خونی است یا خیر؟
خیر. کاهش تعداد پلاکت ربطی به مبحث کم خونی ندارد . البته در بعضی موارد بیماریهای خون مشاهده می شود که هم کم خونی و هم تعداد کم پلاکت ها وجود دارد.


آیا بی حسی دست و پا هنگام بیدار شدن از خواب نشانه کم خونی است؟

بله بی حسی دست و پا در زمانی که از خواب بیدار می شوند و یا حتی در زمان فعالیت می تواند نشانه کم خونی باشد. اگر کم خونی به صورت تدریجی باشد و آرام آرام رخ بدهد ، شخص متوجه کم خونی نمی شود. از علایمی همچون بی میلی به انجام کار و افسردگی و عصبانیت گرفته تا علایم بدنی همچون : کاهش توان کار (ناتوانی در بالا و پایین رفتن از پله ها) می تواند رخ دهد. در کم خونی های شدید کرختی دست و پا ، رنگ پریدگی مخاط ها ( در پلک و لثه ها و زبان کوچک) ، تپش قلب ، در موارد همولیز شکم درد و دل درد هم دیده می شود. اگر کم خونی به صورتی باشد که هموگلوبین کمتر از ۱۰ باشد شخص به وضعیتی دچار می شود که نمی تواند کارهای روزمره اش را انجام دهد. اگر کم خونی به کمتر از ۷ برسد شیارهای روی دست ها از بین خواهد رفت و بستر ناخن کم رنگ می شود که باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. افرادی که بالای ۳۵ سال دارند باید حداقل سالی یکبار یک آزموش خون بدهند تا از سلامت بدن خود آگاه شوند.


من ۵۰ سال سن دارم. پاهایم خیلی خواب می روند و بررسی های مغز و اعصابی که انجام دادم هیچ مشکلی در زمینه های مغز و اعصاب ندارم. آیا این خواب رفتن می تواند نشانه کم خونی باشد؟

بله می تواند دلیل بر کم خونی باشد. حتی می تواند علت دارویی هم داشته باشد مثل هایپوکلسمی و اختلالات الکترولیتی. ممکن است جریان خون رسانی در پا دچار مشکل شده باشد. توصیه من این است که یک آزمایش خون انجام شود تا در صورت وجود بیماریهای خون به بررسی بیشتر آن پرداخته شود.


میزان هموگلوبین باید چگونه باشد؟

برای آقایان و خانم های در سنین یائسگی از ۱۴ گرم در دسی لیتر و برای خانم ها در سنین باروری و قبل از یائسگی از ۱۲٫۵ نباید کمتر باشد. اگر شخصی سیگاری است یا در ارتفاعات زندگی میکند یا بیماری های ریوی داشته باشد هموگلوبین پایه آنها ممکن است ۱۶ باشد. در این افراد اگر سطح هموگلوبین الان نسبت به قبلی ۱۰ درصد کاهش یابد در گروه کم خونی ها تلقی می شوند و جزء بیماریهای خون محسوب می شوند.

من گچ کار هستم و وقتی دستم بریده می شود خون نمی آید. آیا من کم خونم؟
اگر برش سطحی روی دست و پا و … باشد و خونریزی آن در حداکثر ۶ دقیقه بعد بند بیاید در حد نرمال است. اینکه بریده می شود و خون نمی آید را اولین باری است که می شنوم. ممکن است بریدگی خیلی سطحی بوده و خونی نیاید ولی در بریدگی متوسط تا عمیق صد در صد خونریزی داریم.


کم خونی فقرآهن را توضیح دهید؟

یکی از شایع ترین بیماریهای خون همین کم خونی فقر آهن می باشد. در مرکز هموگلوبین آهن ۲ بار مثبت قرار دارد. آهن یک عنصری است که به راحتی با اکسیژن ترکیب می شود و به راحتی هم آهن را پس می دهد. وقتی آهن داخل گلبولهای قرمز کم می شود ، گلبولهای قرمز رنگ پریده می شوند و از قرمز به صورتی کم رنگ تبدیل می شوند. در این رابطه قدرت حمل اکسیژن هم کم می شود.

از گوشت و مواد پروتئینی آهن جذب می شود. خداوند سرتاسر روده کوچک را مجهز به این کرده است که جذب آهن را انجام دهند. از طرفی رها شدن آهن در بدن انسان سم است. کم خونی فقر آهن یعنی حجم آهن بدن به دلیل اینکه از منبع غذایی درست مثل مواد پروتئینی استفاده نشده و یا اینکه خونریزی مخفی (پولیپ روده و زخم معده) در بدن وجود داشته است کاهش یافته و در نتیجه کم خونی به وجود می آید. در آزمایش خون پزشک از سایز گلبول قرمز که کاهش یافته می تواند به کم خونی ناشی از فقر آهن پی ببرد.جگر سالم گوسفند و گوشت غنی ترین مواد برای جذب آهن است. اسفناج هم آهن زیادی دارد به صورتی که مدفوع سیاه می شود ، اما جذب خوبی ندارد.

مسئله دیگر پیکا است که باید به آن توجه شود ، یعنی به دلیل کم خونی ناشی ازفقر آهن علاقه به خوردن چیزهای عجیب و قریب مثل برنج خشک ، یخ ، مهر و خاک وجود دارد. در این موارد از بیماریهای خون هم باید به پزشک مراجعه کنند.

پاسخ ها:
دکتر بهار (فوق تخصص بیماریهای خون و سرطان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر