• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
خرداد
۱۶
۱۳۹۵

بیماری سنگ کلیه و پاسخ به سوالات متداول شما در این خصوص

من ۴ سال پیش بیماری سنگ کلیه داشتم که با سونوگرافی مشخص شده است که در مثانه ام وجود دارد. سوزش در مثانه و کلیه م دارم. چه باید کنم؟
در درجه اول یک سونوگرافی از کلیه ها ، مجاری ادراری و مثانه باید صورت گیرد تا مشخص شود که آیا سنگ کلیه یا باقی مانده سنگی وجود دارد یا خیر. اگر سنگی وجود دارد باید اندازه اش مشخص شود. معمولا سنگهای کوچک با مصرف آب زیاد (۱۰ تا ۱۲ لیوان ) و ورزش (طناب زدن ، دویدن) خود به خود دفع می شوند. سنگ کلیه بزرگ که معمولا بالای ۹ میلی متر و سنگهای مثانه بالای ۱ الی ۲ سانتی متر می باشد به سختی دفع می شود و در صورتی که ۱ سنگ باشد می توان سنگ شکن استفاده کرد اما اگر بیشتر بود اشعه نمی تواند بر روی چندین سنگ تمرکز کند و از طرفی ریز سنگ ها بسیار زیاد می شود ، در نتیجه بهترین راه عمل جراحی است.

بیماری سنگ کلیه

بیماری سنگ کلیه


من قبلا عفونت و بیماری سنگ کلیه داشتم. الان در کمرم بیشتر سمت چپ درد دارم. آیا بین عفونت کلیه و کمر درد ارتباطی وجود دارد؟

کمر درد ، دردی است که بیشتر با تحرک و برداشتن جسم سنگین ، خم شدن رخ می دهد. گاهی ممکن است به دلیل بد خوابیدن در شب وقتی صبح بیدار می شویم کمردردی به دلیل گرفتگی عضلات پیدا کنیم. در واقع کمر درد ، درد نسبتا ثابتی با حالت کم و زیاد شدن است. اما درد سنگ کلیه درد بسیار شدیدی است وقتی شروع شود به اوج می رسد و حتی ممکن است که فرد را راهی بیمارستان کند . این درد به دلیل تکان خوردن سنگ است که ممکن است با سوزش ادرار ، خون در ادرار تظاهر کند. برای بررسی دقیق باید توسط پزشک از لحاظ دیسک و ستون فقرات بررسی انجام شود و همچنین سونوگرافی برای کلیه ها انجام گیرد تا مشخص شود که آیا سنگ وجود دارد یا نه ، تا اقدامات بعدی انجام شود.

از ابتدای بارداری در ادرارم خون دیده ام. آیا این خون می تواند از کلیه ها باشد یا از جنین است؟ خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید.
خون در ادرار فرد باردار همانند خون در ادرار فرد عادی مهم است. وقتی در ادرار خون دیده می شود باید به چند مسئله فکر کرد : سنگ کلیه ، در افرادی که مسن تر هستند و زمینه ارثی دارند باید تومورها و غده ها بررسی شود ، افرادی هستند که داروهای ضد انعقاد میگیرند مثل وارفارین که رقیق کننده خون است که ممکن است خونریزی های کوچکی در مجاری ادراری داشته باشند و سایر بیماریهای خونی. غیر از اینها ممکن است بیماریهای کلیه ای باشد که دفع پروتئین و خون را هم زمان دارند که در نتیجه التهاب هایی است که در کلیه ها رخ داده است. به همین دلیل قبل از بارداری باید خانم ها یک چک آپ شوند تا اگر مشکلی وجود دارد رفع شود . آزمایش های مربوط به دفع کراتینین و اوره و پروتئین و آزمایش معمولی ادرار به همراه کشت ادرار و سونوگرافی از کلیه ها باید صورت گیرد تا بتوان به نتیجه درستی رسید.

بچه ۶ ساله من ۱ کلیه دارد. آیا باید مراقبت های خاصی را انجام بدهم؟
وقتی در سن پایین این اتفاق رخ دهد نشان دهنده این است که مسئله مادرزادی است. کسانی که تک کلیه مادرزادی هستند در آینده احتمال اینکه نارسایی کلیه داشته باشند زیاد خواهد بود یا حداقل در معرض فشارخون بالا هستند . بنابراین باید سالی ۱ الی ۲ بار چک آپ شود تا اوره و کراتینین خون و بخصوص فشارخون اندازه گیری شود . اگر مراقبت ها انجام شود مشکلی رخ نخواهد داد.

بیماری سنگ کلیه

بیماری سنگ کلیه

بوی ادرار نوزاد تا چه حدی طبیعی است و عفونت بحساب نمی آید؟
نوزادان هم همانند بزرگسالان می توانند به عفونت ادراری و حتی بیماری سنگ کلیه هم دچار شوند. بنابراین اگر از بوی بد و بهداشت خوب نوزاد مطمئن باشیم باید یک آزمایش ادرار داده شود تا مشخص شود که عفونتی وجود دارد یا خیر.


۲۷ سال سن دارم و کلیه هایم پروتئین دفع میکند. چه باید کنم؟

دفع پروتئین ناشی از التهاب های کلیه است و لازم است آزمایش ادرار ۲۴ ساعته داده شود . در این آزمایش ۲۴ ساعته اگر میزان دفع پروتئین بالا و معمولا بیش از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در ۲۴ ساعت باشد باید آزمایشات تکمیلی دیگر و بررسی بیماریهای ایمونولوژیک را انجام دهیم و در نهایت نمونه برداری از کلیه صورت میگیرد.

حدود ۱۳ سال کلیه های من سنگ ساز بوده و به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستم. بطوری که مجبور بودم در ۱ سال ،۲ بار از سنگ شکن استفاده کنم. علت چه بوده است؟
در کلیه های سنگ ساز ، اولین قدم تشخیص بیماری سنگ کلیه ، جنس سنگ کلیه است. بعضی سنگها در عکس ساده دیده می شوند که اینها معمولا سنگ کلسیمی و بندرت از انواع دیگر سنگها می باشد. بعضی دیگر از سنگها در عکس ساده مشخص نمی شود که اینها سنگهای اسید اوریکی هستند . اگر بیماری سنگی را دفع کرد می توان آن سنگ را برای بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاد ، قدم بعدی جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته است برای اینکه مشخص شود بدن کدام ماده را کم یا زیاد دفع میکند که باعث ایجاد سنگ شده است. مثلا ممکن است بدن بیمار کلسیم زیادی دفع کند که سنگ کلسیمی ساخته شود ، بنابراین داروهایی می دهیم تا دفع کلسیم کم شود. اما آنچه بین تمام سنگها مشترک است این است که فرد باید آب فراوانی بخورد تا حداقل روزی ۲ لیتر ادرار دفع کند. مصرف نمک و پروتئین هم باید محدود شود. نکته مهم این است که افراد حتی اگر سنگ کلسیمی هم دارند مصرف لبنیات را محدود نکنند زیرا لبنیات از بزرگتر شدن سنگ جلوگیری میکند و ما توصیه میکنیم که افراد قرص کلسیم نخورند.

پاسخ ها:
خانم دکتر عصاره (فوق تخصص کلیه)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر