• میکروسکپ سلام سلامتی
آذر
۲۸
۱۳۹۵

بیماری های دریچه ی ریوی

بیماری تنگی دریچه ریوی شایع ترین فرم انسداد مجزای بطن راست است.دریچه ی شریان ریوی کمتر از سایر دریچه های قلبی تحت تأثیر روماتیسم قلبی و آندوکاردیت عفونی قرار می گیرد. شایع ترین ناهنجاری اکتسابی این دریچه ، نارسایی آن است که به اتساع حلقه دریچه ی مزبور در نتیجه پرفشاری شدید ریوی به وسیله ی عمل جراحی یا تخریب آن در اثر آندوکاردیت باکتریایی موجب نارسایی قلبی نمی شود ، مگر آنکه پرفشاری جدی ریوی نیز موجود باشد.

انسداد در مسیر عبور خون از بطن راست ممکن است در قسمت بالای دریچه ای یا زیر دریچه ای یا به صورت مخلوطی از این موارد موجود باشد.

تنگی در چند قسمت از سرخرگ های ریوی محیطی از یافته های بیماری جنینی ناشی از سرخجه است.

دریچه ی ریوی

دریچه ی ریوی

بیماران مبتلا به تنگی خفیف دریچه ی ریوی معمولا” بدون علامت هستند و بیماری آنها با افزایش سن پیشرفت نمی کند یا کمی تشدید می یابد. در تنگی های شدیدتر ، ممکن است شدت بیماری با گذشت زمان افزایش یابد. خستگی ، تنگی نفس ، نارسایی بطن راست و سنکوپ ممکن است موجب محدود شدن فعالیت بیماران مسن تر شود. در انسداد شدید ، ممکن است فشار سیستولیک در بطن راست بیشتر از بطن چپ شود.

معمولا” با الکتروکاردیوگرافی (ECG) می توان میزان انسداد در مسیر برون ده بطن راست را اندازه گیری کرد. اکوکاردیوگرافی دو بعدی فرم ظاهری دریچه ی ریوی را نشان می دهد و به وسیله ی سونوگرافی داپلر می توان گرادیان فشار جریان خروجی را تخمین زد.

اغلب روش بالون والوولوپلاستی موثر واقع می شود. انسداد متوسط تا شدید را می توان با جراحی برطرف کرد. معمولا” تنگی های متعدد سرخرگ های ریوی محیطی غیر قابل جراحی هستند ولی تنگی یک شاخه منفرد یا تنگی واقع در محل دو شاخه شدن تنه ریوی اصلی با جراحی قابل اصلاح است.

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,191
  • 5,377
  • 33,638
  • 169,325
  • 1,153,607

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر