• پاسخ به سوالات پزشکی شما
دی
۱۹
۱۳۹۵

بیماری پارکینسون و بررسی بیمار مبتلا به آن

بیمار

بیمار

آقای ۵۵ ساله ای است که نقاش می باشد و اظهار می کند که مدتی است به علت درد در دست چپ ، سفتی بازوها و پاها کارش تحت تأثیر قرار گرفته است.همسر بیمار ذکر می نماید که بیمار اخیرا دچار مشکل حافظه نیز شده است. در سابقه ی وی بزرگی پروستات ذکر می شود.

پزشک

پزشک

بر اساس توضیحات فوق تشخیص بر بیماری پارکینسون داده شده و بیمار با نسخه ای که در انتهای مطلب مشاهده خواهید کرد تحت درمان قرار می گیرد.

علت اصلی در این بیماری ، تخریب نرون های دوپامنیرژیک در ماده ی سیاه موجود در مغز میانی می باشد. اما متأسفانه این بیماری تا زمانی که ۸۰ درصد نرون ها از بین نرفته باشند به صورت بالینی تظاهر نخواهد کرد.زمانی که تخریب صورت گیرد ، سطح دوپامین در بدن بیمار افت می کند ، همچنین تعادل دوپامین و استیل کولین در مغز بر هم خورده در نتیجه منجربه مشکلات حرکتی متنوع برای بیمار خواهد شد.

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون

در بیماری پارکینسون چهار علامت کلاسیک وجود دارد که عبارتند از: لرزش ، سفتی عضلات ، کندی حرکات و اختلال وضعیتی.

لرزش اولین علامت بیماری پارکینسون بوده و در ابتدای بیماری معمولا یک طرفه می باشد. لرزش دست شبیه پول شمردن بوده و بیشتر انگشت شصت و اشاره را درگیر کرده و در زمان استراحت دیده می شود.

چند نکته ی بسیار مهم:
بیشترین اثربخشی آنتی کلینرژیک ها بر روی لرزش بیماران پارکینسونی می باشد. از بین داروهای آنتی کلینرژیک تری هگزیفنیدیل کمترین سداسیون (کاهش سطح هوشیاری) و دیفن هیدرامین بیشترین سداسیون را دارد. همچنین افراد مسن به عوارض جانبی ناشی از آنتی کلینرژیک ها حساس تر از سایر افراد می باشند ، در نتیجه در بیمار مورد نظر نمی توان از این گروه داروها استفاده نمود زیرا عواقب جبران ناپذیری همچون تشدید فراموشی ، اختلال حافظه و با ایجاد مشکل در افرادی مبتلا به بزرگی پروستات را به همراه خواهد داشت.
در درمان بیماری پارکینسون داروهای بسیاری وجود دارد ، اما برای بیماری با خصوصیاتی که ذکر شد ، بهترین درمان نسخه ی زیر می باشد .


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,192
  • 5,377
  • 33,639
  • 169,326
  • 1,153,608

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر