• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۳۰
۱۳۹۴

بیمار قلبی و توصیه های جدی برای پیشگیری از خطرات احتمالی

الف:نقش تغذیه بر بیمار قلبی را توضیح دهید؟
کلید ورود تقریبا تمام اعضای بدن به سلامتی ˓ تغذیه است. در مورد قلب این نقش ویژه تر شده است. در مورد تغذیه ۳ رکن خیلی مهم است. اول اینکه تغذیه یک عملی ادامه دار و ممتد باشد.دوم اینکه شیوه نگاه به تغذیه نباید مغایر با فعالیت بدنی و ورزش باشد یعنی فکر کنیم چون تغذیه را رعایت میکنیم پس ورزش را کنار بگذاریم.باور غلط دیگر که فلانی جوان است بگذار غذاهای چرب بخورد حتما میسوزاند باعث شده در دهه اخیر بیماری نادر دیابت تیپ۲ را در بچه ها ببینیم درحالی که این بیماری در بزرگسالان اتفاق می افتاده است. موضوع سوم هم میزان کالری دریافتی و سوزاندن کالری اضافی بدن است. با توجه به این ۳ رکن و بر اساس سن ˓ جنس ˓ فصل و سایر فاکتورها رژیم خاصی تعیین میگردد.

ب: آیا خوردن سیر یا ترشیجاتی مثل آبلیمو میتواند از پیشرفت بیماری در یک بیمار قلبی پیشگیری کند؟
بدن با یک اسیدیته خاصی مواد غذایی را جذب مبکند. اگر قرار باشد ماده ترشی با اسیدیته بالا بخوریم و وارد جریان خون شود که باعث از کار افتادن آنزیم ها میشود و فرد اصلا زنده نمیماند. اینکه فکر کنیم ماده ترش باعث آب شدن چربی داخل رگ ها میشود موضوع کاملا غلطی است. اما از طرفی موادی هم هستند که در سلامت ما تاثیر دارند مثل مواد آنتی اکسیدان یا میوه های قرمز رنگ ˓ سیر ˓ پیاز . یا در مورد گیاهان دارویی مثلا شیرین بیان که برای دستگاه گوارش خوب است ˓ مصرف زیاد آن موجب افزایش فشارخون میشود. پس ما نباید گیاهان دارویی را جایگزین داروهایی که تاثیر بهتری دارند کنیم.

بیمار قلبی

بیمار قلبی

ج: مراقبت ها در بیمار قلبی به چه صورتی است؟
مراقبت ها ۲ گروه هستند: قبل از درمان و بعد از درمان. اگر مراقبت قبل از درمان صورت گیرد خیلی از مواقع درمان های حاد و سنگین را بی نیاز خواهد کرد. یک پدیده شایعی در بیماری های قلبی داریم که به آن کم خون رسانی ساکت میگوییم. در این موارد در حدود ۳۰ درصد افراد علی رغم گرفتگی رگ هایشان ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. گاهی اوقات افراد خود سرانه برا خودشان تشخیص می دهند و دردی که قلبی است را به سایر نقاط بدن ارجاع می دهند. مثلا درد سر دل که بعد از غذا خوردن فرد شروع به آروغ زدن میکند نشانه بارز قلبی است در حالی که ظاهر گوارشی دارد .

وقتی تست های تشخیص قلب را انجام می دهیم و مثلا به ما گفته میشود که رگ قلبی در حال گرفتن است ما باید وارد فاز مراقبت های قبل از درمان که شامل مصرف صحیح داروها ˓ رعایت رژیم غذایی ˓ بعد انجام تست های تکمیلی برای تشخیص و در انتها استفاده از روش های درمانی فیزیکی در صورت نیاز بیمار است. در مراقبت های بعد از درمان هم در افرادی که استنت دارند باید با مراقبت هایی که انجام می دهند باعث تاثیر بهتر استنت باشند تا اگر بقیه رگ ها هم در شرف بیماری هستند ما بتوانیم در آنها روند را متوقف کنیم.

د: من تنها زندگی میکنم و نگرانم که اگر حادثه قلبی برای من اتفاق افتاد در آن لحظه چه باید کنم؟
پدیده ای به اسم مرگ ناگهانی داریم که یک روندی حاد است که در طول ۱ ساعت اتفاق می افتد و منجربه حادثه وخیم بدنی میشود. این فرد دچار علائمی میشود که حتما نیاز به کمک دیگران دارد. جواب من این است اگر این فرد سابقه بیماری قلبی ˓ دیابت ˓ فشار خون را دارد در درجه اول درمان ها و داروهای مناسب را استفاده کند. توصیه من این است که همسایگان اطرافش را از بیماری اش آگاه کند.

پاسخ ها:
دکتر قاسمی (متخصص قلب)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر