• میکروسکپ سلام سلامتی
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

بینایی چشم و پاسخ به سوالات متداول شما

الف: من ۳ ماه پیش تصادف کردم و بدلیل شکستگی صورت بینایی چشم راستم را از دست دادم و دچار التهاب عصب بینایی هم شدم. آیا راهی برای درمان وجود دارد؟
در ضربه هایی که به چشم میخورد شاید مهم ترین آنها ضربه به عصب میباشد که در پشت چشم قرار گرفته است. عصب چشم برای اینکه داخل مغز برود از حفره ای رد میشود که در اینجا عصب کاملا قفل شده است اما قسمتی هم بصورت آزاد قرار دارد. در صدمات باعث آسیب به قسمت قفل شده میشود. متاسفانه درصورت آسیب دیدگی عصب با علم پزشکی امروز نمیتوان کاری برای بازگشت توانایی آن عصب و بینایی چشم انجام داد.

ب: شوهر من ۲ سال پیش به علت پریدن ریزه های آهن در چشمش جراحی انجام داده ˓ اما در حال حاضر بینایی چشم او کم شده است. علت چیست؟
کسانی که تراش کاری و یا جوشکاری انجام می دهند بطور مرتب براده ها به چشمشان وارد میشود.یواش یواش باعث تغییر شکل قرنیه میشود. واقعا باید بهداشت شغلی را جدی بگیریم. استفاده از یک عینک ساده میتواند تمام این مشکلات را حل کند. در صورتی که این براده ها به قرنیه آسیب بزنند واقعا دیگر درمانش مشکل بوده و برگشت بینایی چشم بسیار سخت خواهد بود.

ج:مادرم در خیاطی کار میکند. هر چند وقت یک بار دچار عفونت چشم و التهاب و قرمزی میشود. چه باید کند؟
البته کسانی که کار چشمی انجام می دهند این قرمزی و ترشح در چشم چیز طبیعی است. باید چشم ها مرتب شسته شوند تا آلودگی ها از سطحش پاک شود تا به بینایی چشم آسیب وارد نشود.

بینایی چشم

بینایی چشم

د: من تنبلی چشم دارم و گاهی چشمم انحراف پیدا میکند. آیا این انحراف صرفا با جراحی خوب میشود؟
کسانی که در چشم دچار انحراف میشوند باید علت را بررسی کنیم. چون انواع علت ها برای انحراف وجود دارد و انحراف هم انواع مختلفی دارد مثل انحراف به داخل ˓ خارج ˓ بالا . اما شایع ترین علت انحراف عیب انکساری است. بنابراین با درمان عیب انکساری بتوان مشکل انحراف را حل کرد.

ه: من ۲۴ سال سن دارم و دچار قوز قرنیه هستم. راه درمانش چیست؟
قرنیه چشم انسان مثل عدسی در دوربین عکاسی است. کارش این است که تصویر را بگیرد و روی شبکیه قرار دهد تا انسان بتواند ببیند. در قوز قرنیه ˓ قرنیه استحکام لازم را ندارد و به همین دلیل قوز میکند. وقتی قرنیه قوز کرد ایجاد آستیگمات میکند. در مراحل اولیه اگر باشد با عمل جراحی و تزریق ریبوفلاوین و زیر اشعه یو.وی خوابیدن قرنیه استحکام میابد.اما اگر پیشرفته باشد روش هایی مثل لنز تماسی ˓ استفاده از رینگ و نهایتا پیوند قرنیه از راه های بهبودی برای فرد است.

پاسخ ها:
دکتر عین اللهی ( فوق تخصص قرنیه)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,324
  • 4,956
  • 32,117
  • 168,694
  • 1,148,424

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر