• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
شهریور
۱۷
۱۳۹۴

تخمدان و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

الف: ۳۹ ساله هستم. فرزند اولم ۱۲ ساله است. ۲ ساله برای بارداری اقدام کردم اما باردار نشدم.رفتم دکتر گفت مشکلی نداری و همسرم هم آزمایش داد گفتند که حرکت اسپرم ها خیلی کم است ˓ واریکوسل هم عمل کرد. هفته پیش هم ( IUI )شدم.میخواهم بدانم چرا باردار نشدم ؟
یک مسئله ای که وجود دارد فاصله گذاری بین بچه هاست که بیش از اندازه میشود. ۳۹ سال زمانی است که احتمال حاملگی خیلی پایین می آید. اگر ۲ یا ۳ سال بعد بچه می آوردند طبیعتا تخمدان های فعال تر ˓ ذخیره تخمدان بیشتری داشتند. اگر همه این ها هم تا حالا خوب بوده باشد و مشکل تخمدان نداشته باشد عامل مهم دیگر ، سن فرد در زمان بارداری است. هرچه سن بالاتر می رود احتمال حاملگی پایین تر و تخمدان ضعیف خواهد شد .


ب: ۳۵ ساله هستم و الان آلپرازولام و پروپرانولول استفاده میکنم و میخواهم باردار شوم. اگر در دوران بارداری مجبور شوم از این داروها استفاده کنم ضرری ندارد؟

وقتی دارویی به بیمار داده میشود چون بدنش نیاز داشته این داروها تجویز شده بنابراین این دیدگاه که چون میخواهم باردار شوم پس سرخود داروها را قطع کنم کاملا اشتباه است. اول باید با پزشک مشورت کنند. ممکن است دارویی که پزشک تجویز کرده خیلی جدی نباشد و احیانا با قطع دارو مشکل خاصی پیش نیاید و قطع کند . اما اگر بدنشان نیاز دارد حتما باید بخورند حتی در دوران بارداری ˓ گاهی نیاز است فقط دارو عوض شود. آلپرازولام و پروپرانولول از داروهایی هستند که در دوران حاملگی میتوانند استفاده کنند ولی این استفاده باید بر اساس نیاز بدن باشد نه سرخود.

ج: من ۲۵ سالمه و ۲ ازدواج داشتم. در ازدواج قبل ۳ سقط در ۳تا ۶ ماهگی داشتم. در این ازدواج ۵ ماه است که جلوگیری نکردم و هنوز باردار نشدم و رحم من ۲ شاخ است. میخواستم ببینم مشکل از من است؟
بله رحم ۲ شاخ میتواند چنین وضعیتی را پیش آورد ولی سقط در ۳ ماهگی بعید است که مربوط به رحم ۲ شاخ باشد. ولی اینکه چرا از شوهر جدید باردار نشدند باید هم شوهر و هم خودشان بررسی کامل شوند. چون سقط ها را میتوان بدلیل رحم ۲ شاخ توجیه کرد ولی اینکه چرا تا حالا حامله نشدند باید بررسی کامل صورت گیرد. عجول نباشند چون تازه ۵ ماه است که ازدواج کردند و ما همیشه تا ۱ سال زمان میدهیم.

درباره رحم ۲ شاخ حجم و ظرفیت رحم برای ما خیلی مهم است. گاهی رحم جادار است و حاملگی را میتواند تا ۹ ماه تحمل کند و در این موارد کار خاصی انجام نمیشود. ولی اگر محوطه رحم خیلی کوچک باشد نیاز به جراحی تکمیلی دارد تا دیواره برداشته شود تا بتوانند حجم خوبی برای رحم ایجاد کنند. پس رحم ۲ شاخ نازایی نمی آورند فقط ممکن است منجربه سقط جنین ˓ زایمان زود رس ویا پارگی زود رس کیسه آب شوند.

د: سزارین چند روز قبل از ۴۰ هفته باید انجام شود؟ راجع به آمپول بتامتازون هم لطفا بگید؟
اگر سزارین انتخابی باشد باید در ۳۹ هفته تمام صورت گیرد زیرا در آن زمان جنین کاملا رسیده است.اما اگر در ۱ روز مانده به این تاریخ سزارین بخواهد صورت گیرد برای رسیدگی جنین پیشنهاد میشود آمپول بتامتازون ترریق شود. اما گاهی به دلیل مشکلات زمینه ای مثل دیابت و فشارخون بالا یا رشد جنین مناسب نیست نیاز است که زودتر از موعد ختم حاملگی صورت گیرد باید بتامتازون تزریق شود.

ه: من ۴۷ ساله هستم . ۱ ساله که قاعدگی نداشتم .(FSH) باید چند باشد که مشخص شود یائسه شدم؟
قطع قاعدگی ممکن است به خیلی دلایل اتفاق افتد . اما اگر در حوالی ۵۰ سالگی باشد و قاعدگی بمدت ۱ سال قطع شود تقریبا به احتمال زیاد یائسگی و عدم فعالیت مناسب تخمدان ها رخ داده است. برای اثبات لازم است ۲ بار این هورمون به فاصله ۶ ماه بررسی شود و اگر میزانش ۳۰ باشد میتوان قطعی گفت خانم یائسه است.

تخمدان

تخمدان

ی: من ۳ سقط پشت هم داشتم. یا پوچ بوده یا قلب تشکیل نشده است. آزمایشات هورمونی و ژنتیکی سالم بوده ˓ در مورد مشکلم لطفا توضیح دهید؟
در مورد سقط ها که بعضی ها پوچ بوده ولی این که قلب تشکیل نشده مفهومش این نیست که ساختمان قلب تشکی نشده است.چون ضربان قلب دیده نشده اصطلاحا میگویند که قلب تشکیل نشده در صورتی که قلب هست فقط ضربان ندارد یعنی جنین در مراحل ابتدایی رشدش مرده است.سقط مکرر از نظر ژنتیکی مهم است. بیشتر در ازدواج های فامیلی سقط های مکرر دیده میشود. گهگاهی ممکن است خون در جفت لخته شود و رگ ها نتوانند خون را به جفت و جنین برسانند که طبیعتا جنین میمیرد. بعضی از بیمازی های زمینه ای مادر ممکن است منجربه سقط شود. هم خانم و هم آقا باید به دقت بررسی شوند.

پ:خانم ۲۸ ساله هستم . در هفته ۲۹ بارداری کم خونی شدیدی دارم . هموگلوبین ۹ بوده است. پزشک من توصیه کرده در روز ۴ قرص آهن باید بخوری. این ۴ قرص ضرری برای جنین ندارد؟
در دوران زتدگی جنینی میزان نیاز به آهن افزایش میابدزیرا جنین شروع به خون سازی میکند و این ساخت و ساز گلبول قرمز جنین نیاز به آهن خیلی زیادی دارد . معمولا خانم ها بخاطر عادت ماهیانه مقداری خون از دست میدهند معمولا ذخایر آهن خیلی مناسبی ندارند. حتی میگویند اگر تغذیه مناسبی داشته باشند باز در دوران بارداری دچار کمبود خواهند شد.به همین دلیل مکمل آهن را تنها مکملی میدانند که تمام خانم های حامله در دوران بارداری باید استفاده کنند.

حالا اگر خانمی کم خون باشد و حامله شود طبیعتا نیاز بیشتری دارد. فرض کنید خانمی کم خون نیست و ما توصیه میکنیم از ماه ۴ بارداری روزی یک مکمل آهن را بخورد چه برسد به فرد کم خون که نیاز بیشتری به مکمل دارد. در رابطه با میزان هموگلوبین ما تعریفی که برای کم خونی داریم بین ۱۰ تا ۱۱ است ولی برای این خانم ۹ است. بنابراین قطعا کم خون هستند.این صحبت هایی که کردم راجع به کم خونی از نوع فقر آهن است که شایع ترین علت کم خونی میباشد.

در موارد دیگر کم خونی تالاسمی از نوع مینور است. این خانم ها کمبود آهن علی رغم پایین بودن هموگلوبینشان ندارند. این خانم ها قبل از بارداری نیاز به مصرف مکمل آهن ندارند ولی در حین بارداری چون جنین نیاز دارد باید روزی یک مکمل آهن مصرف کنند.

ت: من ۶ هفته پیش آبله مرغان گرفتم. کی میتوانم اقدام به بارداری کنم؟
اگر ۶ هفته پیش بوده قطعا میتوانند باردار شوند. وقتی دانه ها یا وزیکول هایی که روی بدن قرار دارد خشک میشود قدرت سرایت هم از بین میرود. در واقع آبله مرغان به آن صورتی که همه نگرانش هستند در زمان حاملگی ˓ به این شدت هم وحشتناک نیست.

ن: من ۳۶ هفته باردارم و خون دماغ میشوم. قرص فشار هم میخورم فایده ای ندارد . باید چه کار کنم؟
علت خون دماغ مختلف است. ممکن است مخاط بینی خشک باشد . بنابراین باید با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت انجام دهند.البته ممکن است که عامل دیگر فشارخون باشد. به هر حال باید بررسی شود.

ف: راجع به کیست بارتولن صحبت کنید؟
ما ۲غده به نام بارتولن را در دو طرف واژن داریم. این غدد ترشحاتشان داخل واژن ریخته میشود. گاهی اوغات مسیر خروجی این غدد بسته میشود و ترشحات داخل غده میماند و برجستگی در کنار خارجی و عقبی واژن دیده میشوند که کیست بارتولن نامیده میشود. کیست بارتولن بی علامت است و نیازی به درمان ندارد مگر اینکه اذیت کننده باشد و برای خانم احساس فشار و درد ایجاد کند. گاهی اوقات غدد بارتولن عفونی میشود که آبسه بارتولن را ایجاد میکند . در این موارد حتما باید خانم آنتی بیوتیک مصرف کند و حتما هم باید جراحی شود.

ق: ۲۴ ساله هستم. ۶ ساله ازدواج کردم. ۸ سال پیش عمل انجام دادم و تخمدان چپم کیست موسینوس داشت و به همین دلیل از بین رفت . تخمدان راستمم ۳ کیست دارد. کیست درموئید ˓ کم کاری تیروئید و عفونت شدید دارم.عفونت را با قرص کنترل میکنم.چرا باردار نمیشوم؟ درد هم دارم.راهنماییم کنید؟
کیست موسینوس نوعی کیست است که از یک بافت جدید بوجود می آید˓ باید جراحی میشدند . کیست درموئید نوعی کیست جدید است که از روی سونوگرافی شاید علائم خاصی داشته که پزشک متوجه شده است. چون سایز کیست حتما بزرگ نبوده نیازی به عمل دیده نشده است. مثل زوجی که باردار نشده اند باید هم زن و هم شوهر هر دو بررسی شوند. با توجه به درد و کیست هایی که داشتند ممکن است مسئله آندومتریوز مطرح باشد. این خود میتواند نقشی در نازایی خانم داشته باشد.

ث: اگر کسی لاپاراسکوپی انجام دهد چه مدت بعد میتواند برای بارداری اقدام کند؟
هیچ منافاتی با هم ندارند. بعد از لاپاراسکوپی میتواند باردار شود. اگر لاپاراسکوپی برای درمان چسبندگی و باز کردن لوله ها بوده بلافاصله بعدش میتواند باردار شود.

پاسخ ها:
دکتر مریم کاشانیان(جراح و متخصص زنان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,322
  • 4,956
  • 32,115
  • 168,692
  • 1,148,422

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر