• میکروسکپ سلام سلامتی
خرداد
۶
۱۳۹۵

تست PND به چه منظوری برای جنین انجام می شود؟

آگاهی والدین از بیماری ها و اختلالات ژنتیکی رویان (جنین) قبل از تولد می تواند در ادامه بارداری و تولد یک فرزند سالم کمک نماید. به طوری که با انجام تست های تشخیصی قبل از تولد همچون تست PND می توانند از بروز بعضی از اختلالات ژنتیکی جلوگیری و یا ادامه درمان را بعد از تولد با آگاهی به انجام برسانند. هرچند شاید لازم باشد با تشخیص پزشک و موافقت والدین نسبت به ختم حاملگی نیز تصمیم گیری شود.

زوج نابارور در جهت بررسی و ارزیابی علل و عوامل وراثتی – ژنتیکی موثر در بروز ناباروری توسط متخصص ژنتیک پزشکی مورد مشاوره قرار می گیرد. تشخیص قبل از تولد برای همه مادران توصیه نمی شود. این تست برای مادران حامله بالای ۳۵ سال که احتمال تولد فرزند مبتلا به سندرم داون (منگولیسم) در آنها زیاد است و یا مادرانی که قبلا فرزند مبتلا به سندرم داون یا اسپینابیفیدا (نقص لوله عصبی) داشته اند و یا والدینی که حامل یک ژن معیوب مثل فیبروزکیستیک یا تالاسمی هستند مفید می باشد.

برای انجام تشخیص قبل از تولد، نمونه ای از مایع آمینوتیک (مایع اطراف رویان (جنین) یا پرزهای جفتی رویان (جنین) گرفته شده و مورد آزمایش قرار می گیرد. بعد از انجام این تست معمولاً فرد یک روز استراحت در بستر نیاز دارد و بعد از آن مادر باردار می تواند به فعالیت معمول روزانه اش ادامه دهد.

بسیاری از والدینی که یک یا چند فرزند مبتلا به بیماری‌های صعب العلاج، مخصوصاً ژنتیکی دارند، از بیم اینکه باز هم فرزند بیمار دیگری نصیبشان گردد از حاملگی پرهیز می­‌کنند. مهمترین سوالی که همواره در ذهن چنین والدینی وجود دارد این است که آیا می‌توان پیش از تولد بیماری جنین را تشخیص داد و آیا ممکن است از تولد فرزندی با بیماری صعب‌العلاج و یا کشنده جلوگیری نمود؟

جواب مثبت به سوال فوق اولین بار در سال ۱۹۶۶ و با تشخیص سنـدرم داون (منـگولیسم یا نوعی عقب‌افتادگی ذهنی) در جنینهای مادران با سن بالا داده شد. این کشف منجر به ایجاد سرویس تشخیص جدیدی در پزشکی به‌نام تشخیص پیش از تولد( پی.ان.دی) شد. شد. تشخیص پیش از تولد را در حقیقت می‌­توان به‌عنوان مجموعه اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی در نظر گرفت که می‌توانند به تشخیص بیماری احتمالی جنین قبل از تولد کمک نمایند. در نتیجه والدین این امکان را می‌یابند که به‌طور آگاهانه تصمیم به حفظ یا ختم حاملگی بگیرند.

تست PND

تست PND

اهداف و مزایای تشخیص پیش از تولد تست PND:
هدف از تشخیص پیش از تولد فقط شناسائی جنین های مبتلا و ختم حاملگی نمی‌باشد بلکه اهداف فراوانی از جمله موارد زیر را دنبال میکنند:

فراهم کردن امکان باردار شدن برای والدینی که در معرض خطر داشتن فرزندی بیمار هستند و در صورت فراهم نبودن تشخیص پیش از تولد مجبورند از بچه دار شدن چشم بپوشند.

اطمینان دادن به والدین در خصوص وضعیت جنین و کاهش اضطراب آنان

فراهم کردن امکان انتخاب آگاهانه برای والدین

فراهم آوردن امکان آمادگی روحی- روانی و مدیریت صحیح حاملگی و زایمان و همچنین اقدامات بعد از زایمان با اطلاع از بیمار بودن فرزند در شرف تولد

مقدور ساختن درمان جنین‌های مبتلا قبل از تولد


موارد لزوم تشخیص پیش از تولد در تست PND:

انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مخصوصاً قبل از حاملگی در مشخص نمودن والدینی که در معرض خطر داشتن فرزندی بیمار هستند نقش اساسی دارد.

در چنین مشاوره‌هایی لزوم تشخیص پیش از تولد به‌طور دقیق و اختصاصی برای هر خانواده بررسی می‌گردد.

در عین حال از موارد زیر می‌توان به‌عنوان شایعترین موارد لزوم تشخیص پیش از تولد در تست PND نام برد:


سن بالای مادر:

با افزایش سن مادر احتمال اختلالات کروموزومی در جنین افزایش می یابد به طوری‌که در مادران بالای ۳۵ سال، احتمال سقط جنین، به‌دنبال انجام دستکاری های مربوط به تشخیص پیش از تولد میگردد. لذا حاملگی در خانمهای بالای ۳۵ سال به‌عنوان یکی از موارد لزوم تشخیص پیش از تولد در نظر گرفته می شود.

تست PND

تست PND

ابتلای فرزند قبلی به اختلالات کروموزومی

وجود بعضی از اختلالات کروموزومی در والدین

ابتلای فرزند قبلی به یک بیماری تک ژنی

سابقه خانوادگی ابتلا به نقایص لوله عصبی

سابقه سقط مکرر در ۳ ماه اول بارداری

روشهای تشخیص پیش از تولد

بررسی های تشخیصی پیش از تولد را می‌ توان به دو گروه روشهای غیر تهاجمی و تهاجمی تقسیم نمود:

روشهای غیر تهاجمی:

سونوگرافی

بررسی سرم مادر از نظر آلفافیتوپروتئین و گنادوتروپین جفتی انسانی ، استریول غیر‌کونژوگه

جدا کردن سلول‌های جنینی از گردش خون مادر

روشهای تهاجمی:

آمنیوسنتز، در این روش حدود ۱۵-۱۰ میلی‌لیتر از مایع آمینون (مایعی که جنین در آن شناور میباشد) گرفته می‌شود که می‌تواند برای بررسیهای بیوشیمیایی و ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه‌برداری از پرزهای جفتی

گرفتن خون جنین از بند ناف (کوردوسنتز)

روشهای غیرتهاجمی خطری را از نظر سقط جنین ایجاد نمیکنند، ولی در روشهای تهاجمی احتمال کوچکی برای سقط جنین وجود دارد، به همین علت روش‌های تهاجمی فقط زمانی انجام میگیرد که احتمال مبتلا بودن جنین بیشتر از احتمال سقط جنین به دلیل انجام این بررسی‌ها باشد.


زمان مراجعه جهت انجام آزمایش‌های پیش از تولد همچون تست PND:

بهترین اقدام جهت دریافت اطلاعات و راهنمایی های دقیق و اختصاصی برای هر خانواده و به‌دنبال آن برنامه‌ریزی جهت انجام اقدامات لازم در زمان مناسب انجام مشاوره ژنتیک قبل از حاملگی می‌باشد، نکته بسیار با اهمیتی که باید مد نظر باشد این است که طبق قوانین جاری کشورمان حداکثر زمان قانونی مجاز برای انجام سقط پزشکی به‌دلیل اختلالات جنینی هفته شانزدهم حاملگی می‌باشد. بر این اساس، نتیجه بررسی های پیش از تولد حداکثر حدود هفته‌های ۱۵-۱۴ باید مشخص شود. با توجه به اینکه بعضی از آزمایشات ژنتیکی زمان‌بر بوده و گاه چندین هفته به طول می انجامد والدین حتماً باید قبل از هفته دهم حاملگی به مراکز تشخیص پیش از تولد مراجعه نمایند تا برنامه‌ریزی لازم برایشان صورت گیرد.

منبع:
مرکز فوق تخصصی ابن سینا


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر