• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
اردیبهشت
۱۹
۱۳۹۵

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری و آزمایشات مربوطه

سه نوع آزمایش برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد که عبارتند از:
نمونه برداری و آزمایش یک تکه از بافت معده (بیوپسی)
آزمایش آنتی بادی خون
آزمایش تنفسی

نمونه برداری جهت تشخیص هلیکوباکتر پیلوری:
در نمونه برداری از معده ، یک تکه خیلی کوچک از معده برداشته می شود که اصطلاحا به این کار ، بیوپسی گفته می شود. این عمل در طی انجام آندوسکوپی صورت میگیرد. قطعه برداشته شده ، سپس در یک محلول مخصوص قرار داده می شود که در صورت وجود عفونت هلیکوباکتر پیلوری ، رنگ این محلول تغییر می یابد. این آزمایش را اصطلاحا آزمایش اوره آز می نامند. باکتری هلیکوباکتر پیلوری یک پروتئین به نام اوره آز ترشح میکند که موجب تغییر اوره به آمونیاک می شود ( اوره ماده ای است که در جریان خون و در ادرار وجود دارد و از تجزیه پروتئین ها به دست می آید) . محلول تشخیصی که قطعه برداشته شده از معده در داخل آن قرار داده می شود حاوی اوره و یک شاخص قلیایی می باشد.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

اگر در قطعه برداشته شده از معده ، هلیکوباکترپیلوری وجود داشته باشد ، اوره ای که در محلول وجود دارد به آمونیاک تبدیل می شود و باعث میگردد که شاخص قلیایی که در محلول موجود می باشد تغییر رنگ دهد و آزمایش را مثبت نماید.

به غیر از آزمایش اوره آز که انجام می شود ، نمونه برداشته شده از معده را می توان برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه پاتولوژی نیز فرستاد. در آنجا نه تنها می توان باکتری های هلیکوباکترپیلوری را مستقیما زیر میکروسکپ مشاهده نمود بلکه قادر هستیم التهاب معده را که اصطلاحا گاستریت گفته می شود را نیز تشخیص دهیم.

مزیت اصلی این آزمایش ها در این است که آنها دقیق ترین آزمایش هایی هستند که برای تایید اینکه آیا در هنگام آزمایش ، هلیکوباکترپیلوری وجود داشته است ، مورد استفاده قرار میگیرند. بعلاوه ، در هنگام انجام آندوسکوپی ، پزشک می تواند مشاهده نماید که آیا شواهدی از وجود یک زخم وجود دارد یا خیر.

عیب این آزمایش در این است که برای انجام آن باید اقدام به آندوسکوپی نمود. هم در این آزمایش و هم در آزمایش های دیگر ، در صورت مصرف دارویی به نام اومپرازول که بدون اینکه باکتری ها را بکشد باعث سرکوب و پنهان شدن آنها می شود ، تفسیر نتایج آزمایش می تواند به صورت غلطی انجام شود.

آزمایش تنفسی ( تست تنفسی) جهت تشخیص هلیکوباکتر پیلوری :
همانند آزمایش نمونه برداری ، آزمایش تنفسی اوره با استفاده از این واقعیت که باکتری هلیکوباکتر پیلوری موجب ترشح اوره آز میگردد و باعث می شود که اوره به آمونیاک و دی اکسید کربن تبدیل شود ،انجام گردد. برای انجام این آزمایش ، از شما خواسته می شود که به مدت ۱۲ ساعت هیچ چیزی نخورید. سپس یک نوشیدنی حاوی اوره به شما داده می شود که در آن مقدار خیلی کمی رادیواکتیو وجود دارد ، نیم ساعت بعد ، هوای بازدم تنفسی شما آزمایش میگردد. اگر هلیکوباکتر پیلوری در معده شما وجود داشته باشد ، اوره تبدیل به آمونیاک و دی اکسید کربن می شود که از طریق ریه های شما همراه با مقادیر جزئی رادیواکتیو از راه تنفس خارج میگردد. این ماده رادیواکتیو سپس به وسیله یک دستگاه مخصوص که در آزمایشگاه وجود دارد ، اندازه گیری می شود.
مزیت این آزمایش در این است که آزمایش راحتی بوده و زمان خیلی کمی برای انجام آن لازم است.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

همانند آزمایش نمونه برداری ، این آزمایش نیز بسیار دقیق بوده و مشخص میکند که آیا شما در هنگام انجام آزمایش به هلیکوباکترپیلوری فعال مبتلا بوده اید یا خیر. این آزمایش را می توان در صورت لزوم چندین بار تکرار نمود تا معلوم شود که آیا بعد از درمان ، این عفونت از بین رفته است یا خیر.
عیب این آزمایش نیز همانند سایر آزمایش ها در این است که با مصرف داروی اومپرازول ، نتایج غلطی ممکن است از آزمایش به دست آید.


آزمایش آنتی بادی خون جهت تشخیص هلیکوباکتر پیلوری:

همانند سایر عفونت ها ، عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث شروع تولید آنتی بادی های خاصی در خون شما میگردد. با گرفتن یک مقدار اندک از خون شما و شناسایی این آنتی بادی ها در آن ، وجود عفونت هلیکوباکترپیلوری در شما تایید میگردد. وقتی که این آنتی بادی ها در بدن شما ایجاد شدند ، ممکن است به مدت چندین سال حتی بعد از اینکه این عفونت در بدن شما از بین رفت هم باقی بمانند. به همین دلیل ، این آزمایش فقط در افرادی مفید می باشد که تاکنون اقدام به درمان هلیکوباکترپیلوری نکرده اند و نمی توان بیشتر از یک بار از این آزمایش استفاده نمود. مزیت این آزمایش در این است که آزمایش بسیار سریعی می باشد و می توان آن را در مطب هم انجام داد. بر خلاف سایر آزمایش هایی که برای شناسایی هلیکوباکتر پیلوری به کار می رود ، مصرف داروی اومپرازول باعث اختلال در تفسیر صحیح این آزمایش نمی شود.

منبع:
تالیف: پروفسور سی جی هاوکی
ترجمه: دکتر فرهاد همت خواه


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,534
  • 7,463
  • 31,506
  • 168,468
  • 1,142,812

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر