• میکروسکپ سلام سلامتی
خرداد
۸
۱۳۹۵

تشنج در کودکان و پاسخ به سوالات شما در این خصوص

علت تشنج در کودکان چیست؟
این سوال جواب وسیعی دارد زیرا علت ایجاد تشنج در کودکان یکی نیست. یک علت خیلی شایع تشنج در کودکان تب است. بعضی از بچه ها بدون اینکه مغز آنها مشکل خاصی داشته باشد ، حساسیت به تب بیشتری نسبت به بقیه آدم ها نشان می دهند.وقتی درجه حرارت بدن آنها از ۳۸٫۵ الی ۳۹ به بالا می رود شروع به تشنج میکنند که حالت هایی مثل خیره شدن ، قفل شدن دهان ، سفت شدن بدن و لرزیدن را دارند. این تشنج از نوع خوش خیم است و در آینده مشکلی ایجاد نمیکند. اما علتهای تشنج در کودکان بسیار گسترده است. مثلا برخی از اختلالات ژنتیک و متابولیک ارثی هستند که باعث تشنج می شود که ما باید به دنبال علت بگردیم. مثلا در بچه ای که تب دارد برای ما این مهم است که علت تب چه بوده است ممکن است عفونت گوش ، گلو و . . . داشته باشد ، این موضوع در تشنج در کودکان هم صدق میکند. در تشنج ممکن است آنزیمی در بدن به خوبی ساخته نشود که به آن اختلال سرشتی متابولیسم گفته می شود. این اختلالات خیلی نادر هستند اما دسته جمعی با هم می توانند تاثیرگذار باشند. بنابراین بچه هایی که اولین بار در سن زیر ۷ الی ۸ ماه تشنج میکنند و همچنین بچه هایی که علاوه بر تشنج تاخیر حرکتی هم دارند باید حتما از نظر اختلالات متابولیسمی بررسی شوند که اگر دلیل پیدا شود داروهای مناسب برای درمان وجود دارد. یک علت شایع دیگر ژنتیک است. ممکن است پدرومادر سابقه تشنج نداشته باشند اما در دو نسل جلوتر این اتفاق رخ داده باشد.عفونت های مغز ، ضربه به مغز ، اختلالات مغز و علت های دیگر می تواند زمینه ساز تشنج در کودکان شود.

در چه محدوده ای از تب ، بچه دچار تشنج می شود؟
بستگی به استعداد ژنتیکی دارد. ژن های خاصی شناخته شده اند در فامیل ها ، که بچه های آنها مستعدند با تب کردن تشنج کنند. معمولا درجه حرارت مرکزی بدن ۳۹ به بالا ( یا ۳۸٫۵ به بالا) شود مشکل ساز خواهد بود. بنابراین اگر تب بچه ای ۳۷٫۵ یا ۳۸ بوده و تشنج کرده است باید شک کنیم که تنها علت این تشنج تب نیست و علتهای دیگری هم دارد. اما اگر در ۳۸٫۵ به بالا تشنج کرده است علت ارثی بوده است و اغلب در گروه خوش خیم قرار دارد.

تشنج در کودکان

تشنج در کودکان

آیا می توان پیش از شروع تب و برای پیشگیری از استامینوفن استفاده کنیم؟
به هر حال تب برای بچه خیلی ناراحت کننده است. درمان تب ، درمانی است که پدرومادر مجاز هستند که خوشان در خانه انجام دهند. بنابراین هر وقت بچه تب کند تمام پزشکان متخصص کودکان توصیه میکنند که از استامینوفن که داروی ایمنی است و خطری هم ندارد استفاده کنند ، همچنین از تن شویه هم برای پایین آوردن تب حتما بهره ببرند.

فرزند من ۱٫۵ سال پیش تشنج کرده است و الان ۵ ساله و در حال استفاده از دارو است.سوالی که داشتم این است که تا چه زمانی باید از دارو استفاده کند و تشنج تا چه زمانی او را تهدید میکند؟
اگر تشنجی فقط به علت تب باشد ، یعنی نوار مغز بچه طبیعی باشد و تاخیر حرکتی و گفتاری نداشته باشد و معاینات سیستم عصبی طبیعی باشد حداکثر تا ۵ سالگی بهبود می یابد. اما تعدادی از بچه ها تا ۶ سالگی و عده ای نادر هم تا ۸ الی ۹ سالگی بطور کامل خوب می شوند. در این افراد بعد از این رده های سنی که گفته شد دیگر تشنج به دلیل تب اتفاق نمی افتد اما تشنج های دیگر که در زمینه بیماری صرع می باشد ممکن است رخ دهد. یعنی نوار مغزی بچه طبیعی نیست واین بی تب یا با تب می تواند تشنج کند. این مسئله ممکن است سالهای سال ادامه پیدا کند. اگر نوارمغز گرفته شود و دارو هم مصرف شود به شرطی که بچه سالم باشد تا ۲ سال بعد کم کم بهبود می یابند و به دستور پزشک می توانند دارو را به تدریج قطع کند که در ۷۰ درصد افراد تشنج تکرار نمی شود . افرادی که مشکلات ذهنی و حرکتی دارند باید دوره درمان ۴ ساله را بگذرانند و باید نوارمغز آنها طبیعی شود تا بتوان دارو را قطع کرد . اما در کسانی که دیسپلازی مغزی ( اختلالی در چین های مغز دارند)دارند ما نمی توانیم هیچ وقت دارو را قطع کنیم. یا مثلا در بچگی یک ضربه ای به مغز وی وارد شده و کمی خونریزی داده ، اما کسی متوجه نشده است و بعدا بافتی در آنجا تشکیل شده است که ممکن است در سالهای بعد منجربه تشنج شود .

برای بچه هایی که تشنج میکنند چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

بعنوان چکاپ برای این که مادر مطمئن شود بچه مشکلی دارد یا خیر ، به هیچ وجه گرفتن نوارمغزی و سی تی اسکن و . . . توصیه نمی شود حتی اگر بچه دیگری تشنج در کودکان داشته باشد. اما اگر یک بچه ای خودش تشنج کند نیاز به بررسی دارد ( البته به غیر از تشنج ناشی از تب بقیه تشنج ها نوار مغزی می خواهد). اگر نوار مغزی غیر طبیعی باشد یا تشنج ها تکرار شونده باشد باید یک تصویر برداری از مغز صورت گیرد مثل ام.آر.آی مغز یا سی. تی. اسکن مغز. البته در مورد تشنج ام.آر.آی بر سی. تی. اسکن ارجحیت دارد ، مگر اینکه ضربه ای به مغز وارد شود که نیاز به سی تی اسکن داشته باشد.

تشنج در کودکان

تشنج در کودکان


تکامل عصبی بچه ها در چه زمانی کامل می شود؟

من فکر میکنم تکامل انسان روندی است که از ابتدای تولد تا پایان عمرش ادامه دارد. اما عمدتا بیشترین تکامل مغز در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد در سال اول زندگی اتفاق می افتد. اگر در این ۱ سال اتفاقی برای بچه رخ دهد جبران ناپذیر خواهد بود. بعد از این سن هم اندازه سر و هم توانایی ها نسبت به سال اول با سرعت رشد نخواهد کرد. ما انتظار داریم در ۷ الی ۸ ماهگی بنشیند ، در ۱ سالگی به تنهایی بایستد و در ۱۵ ماهگی به تنهایی راه برود که اگر این تکامل را در بچه ندیدیم ، یعنی بچه ما از نظرتکامل حرکتی عقب است و باید به فکر درمانش باشیم.


من مبتلا به تشنج هستم. از امروز داروی فنوباربیتال را قطع کردم آیا مشکلی پیش می آید؟

به هیچ عنوان داروهای ضد تشنج و ضد صرع را نباید به یکباره قطع کرد بخصوص داروی فنوباربیتال. اگر کسی ۲ سال است که فنوباربیتال می خورد باید در طی ۶ ماه بعد به تدریج البته با نطر پزشک دارو قطع شود. قطع ناگهانی ممکن است باعث تشنجی شود که هیچ پزشکی با هیچ دارویی نتواند تشنج را متوقف کند. غیر از فنوباربیتال بقیه داروها در طی ۲ الی ۳ هفته و گاها در طی ۳ الی ۴ ماه باید به تدریج قطع شود.

چه مقدار استامینوفن باید داده شود؟
در بچه های کوچک که قطره داده می شود باید به ازای هر کیلوگرم وزن ۲ قطره داده شود یعنی در بچه ۶ کیلویی باید ۱۲ قطره استامینوفن داده شود. شربت استامینوفن هم باید به اندازه نصف وزن داد مثلا با سرنگ می توانند بر اساس سی سی انجام دهند ، یعنی در بچه ۲۰ کیلویی باید ۱۰ سی سی شربت داده شود. شیاف استامینوفن هم به ازای هر کیلوگرم وزن کودک ۱۰ میلی گرم باید باشد یعنی اگر ۱۲ کیلو داشت باید شیاف ۱۲۰ میلی گرم استفاده شود.

من بچه ۸ ساله دارم. هرازگاهی درد چند ثانیه ای پس سری دارد. چه باید کنم؟
اگر سردرد مثلا ۲ ساعت بود می توان گفت به علت خستگی بوده اما در بچه ها و بخصوص سردردهای چند ثانیه ای در قسمت پشت سر می تواند نشانه ای از امواج تشنجی باشد که بسیار اهمیت دارد و باید حتما توسط پزشک بررسی شود. در مورد سردردهای طولانی مثلا در حد ۲۰دقیقه تا ۱ ساعت می تواند سردرد میگرنی باشد اما باید حتما یک نفر در فامیل به میگرن مبتلا باشد. به همه پدرها و مادرها توصیه می شود که سردردهای زیر سن ۵ سال بسیار مهم است و باید توسط پزشک بررسی شود.

بچه من ۱۸ ماه دارد و هنوز ملاج بسته نشده است ، علت چیست؟

معمولا ملاج در ۹ ماهگی تا ۱۸ ماهگی بسته می شود ، اگر بچه ای ۱۰ یا ۱۱ ماه دارد و ملاجش بسته شده است نگران نباشید، از طرفی دیگر اگر بچه ۱۸ ماه دارد و ملاج بسته نشده است باید بچه از نظر کم کاری تیروئید ، اندازه دورسر که هیدروسفالی نداشته باشد و از نظر کمبود ویتامین د بررسی شود ، در صورتی که مشکلی وجود نداشت مسئله ای نیست ملاج تا ۲ سالگی هم می تواند بسته شود.

پاسخ ها:
خانم دکتر امیر سالاری (فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر