• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
فروردین
۵
۱۳۹۵

تغذیه در بیماران دیابتی و پاسخ به سوالات شما

من دیابت بارداری داشتم. در حدود ۷۰ روز از زایمانم هم گذشته است ولی هنوز قند خونم پایین نیامده است. وزنمم بالاست و اصلا پایین نمی آید چه باید کنم؟
متاسفانه برخی از اوقات دیابت بارداری منجربه دیابت دائمی می شود. به همین خاطر توصیه شدید می شود که خانم ها قبل از بارداری وزنشان به حد مناسب برسد و یا حداقل به اضافه وزن خیلی کم برسانند و بعد باردار شوند. چون بارداری با وزن بالا باعث مسمومیت شدید بارداری و سقط جنین و یا دیابت بارداری می شود. در مور تغذیه در بیماران دیابتی هم باید به متخصص تغذیه مراجعه کنند تا با رژیم مناسب وزن و در نتیجه بار بیماری را کاهش دهند.


بیماری دیابت چگونه ایجاد می شود؟

بدن ما به شدت به قند نیاز دارد. قند گلوکز ، قندی است که سیستم اعصاب ما باید حتما در اختیارش باشد تا سالم بماند و به فعالیتش ادامه بدهد. کمبود قند در بدن فرد را به سمت بیهوشی ، کما و حتی مرگ هم سوق می دهد. بنابراین مشکلی که ما با آن رو به رو هستیم این است که چطور این قندی که انقدر بدن به آن احتیاج دارد از حالت نرمال به حالتی غیر نرمال تبدیل شده و برای بدن مضر تلقی می شود؟ در دیابتی ها افت و خیز قند خون باعث آسیب به سیستم اعصاب و عضلات و تمام بدن می شود. وقتی قند خون می خواهد به سلولها برسد ، نیاز به انسولین دارد که از لوزالمعده یا پانکراس تولید می شود.

تغذیه در بیماران دیابتی

تغذیه در بیماران دیابتی

کسانی که در اثر سوء تغذیه ای که در دوران کودکی داشته اند ، باعث شده است به شکلی بد غذا خورند که قسمت هایی از بدن از جمله پانکراس لطمه ببیند در نتیجه در گروه آدم های ضعیف و رنجوری قرار میگیرند که مبتلا به بیماری دیابت هستند. برعکس این موارد هم صادق است یعنی افراد چاقی هم هستند که مبتلا به دیابت می باشند. بعد از سن ۴۰ سالگی بیشترین جایی که چربی ها تجمع پیدا میکنند در دور شکم است که منجربه چاقی شکمی می شود و بیشترین رابطه را با بیماری دیابت دارد.

دیابت این گونه ایجاد می شود که یا انسولین در بدن ساخته می شود ولی سلولها نسبت به آن مقاومت نشان می دهند که داروهایی مثل متفورمین این مقاومت سلولها را کاهش و جذب انسولین را بالا می برند یا این که تولید انسولین کاهش پیدا میکند که داروهایی مثل گلی بنکلامید را تجویز میکنند تا این ضعف برطرف شود و یا اینکه تولید انسولین آنقدر کم است که راهی جز تزریق انسولین باقی نمی ماند . مشکل همه این ها این است که قند خون بالا می رود و خون تبدیل به یک مربا می شود ، وقتی قلب بخواهد یک مربا را تلمبه کند خیلی زجر میبیند و فشار را تحمل میکند ، زیرا این همه قند در کنار عضله قلب است ولی نمیتواند استفاده کند پس سلولهای قلب خیلی ضعیف می شوند. یا در جای دیگر مثلا در سلولهای ایمنی چون غذای کافی به سلولها نمی رسد در نتیجه ایمنی بدن کاهش می یابد و زخم کوچک در پا منجر به عفونت شدید می شود. یا در پشت چشم مویرگ هایی که وجود دارد ممکن است در اثر این خون پر از مربا متورم شده و حتی بترکد و کوری دیابتیک را پدید آورد.

آیا مصرف قرص امگا ۳ باعث دیابت یا اضافه وزن می شود؟
تغذیه در بیماران دیابتی بسیار اهمیت دارد.معمولا این دارو را در حد ۱ تا ۲ گرم در روز تجویز میکنند که این مقدار نه باعث چاقی و نه منجر به دیابت می شود.

آیا شکر قهوه ای برای تغذیه در بیماران دیابتی مناسب است؟
شاید این احساس در مورد شکر از این که ما میگوییم برنج و نان قهوه ای از سفید بهتر است سرچشمه میگیرد ولی واقعیت این است که خیر اینطور نیست. در شکر قهوه ای اینگونه است که مقداری از ملاس چغندر را به آن اضافه میکنند تا رنگش قرمز یا قهوه ای شود. این شکر با شکر سفید هیچ تفاوتی ندارد و برای همه آدم ها چه دیابتی و چه غیر دیابتی خطرناک است.

تغذیه در بیماران دیابتی

تغذیه در بیماران دیابتی

در تغذیه در بیماران دیابتی چه میوه هایی را بیمار دیابتی نباید مصرف کند؟
واقعیت این است که همه انواع میوه ها را دیابتیک ها می توانند بخورند ، ولی میوه های پر شیرین را هفته ای ۱ بار ، بقیه میوه ها مثل سیب و گلابی و پرتقال را می توانند هر روز بخورند. لذا اگر کسی انگور شیرین ، خربزه ، موز را می خواهد بخورد ، حداکثر ترکیبی از ۲ مورد آنان در هفته و به اندازه ۱ واحد می تواند بخورد. ۱ واحد یعنی ۱ لیوان پر هندوانه و خربزه و طالبی ولی در مورد میوه هایی مثل سیب یک فنجان بعنوان یک واحد تلقی می شود. در روز هم نباید بیش از ۴ واحد میوه خورده شود.

اگر در دوران بارداری دیابت داشته باشیم به جنین و ما می تواند آسیب برساند؟
نکته اول اینکه خانم های باردار در دوران بارداری نباید از وزنشان کم کنند. بلکه باید طبق نمودار وزن گیری بر اساس وزن اولیه قبل از بارداری به همان صورت وزن بگیرند. مهم ترین لطمه ای که دیابت بارداری به جنین می زند چاق شدن و افزایش چربی در بدن جنین است که این چاق بودن در آینده برای بچه مشکل ساز است. ولی خوشبختانه عموما بچه ها دیابت مادر را نمیگیرند . اگر مادر رژیم مناسبی را رعایت کند کمترین لطمه را از دیابت بارداری خواهد داشت و بعد از بارداری هم امید زیادی است که دیابت باقی نماند.

پاسخ ها:
دکتر درستی ( متخصص تغذیه و رژیم درمانی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,318
  • 4,956
  • 32,111
  • 168,688
  • 1,148,418

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر