• میکروسکپ سلام سلامتی
مهر
۱۴
۱۳۹۴

تغذیه و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

بچه ای که تازه به دنیا آمده ، ۱ یا ۲ سال دارد ، چه مکمل ها و ویتامین هایی را لازم دارد و چه نوع تغذیه ای باید داشته باشد؟
اصولا در یک دوره ای از زندگی که بدن شرایط فیزیولوژیک خاصص دارد ، مصرف مکمل های غذایی و ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی) لازم است. بعنوان مثال بچه ها در ۲ سال اول زندگی خیلی در معرض خطر کمبودهای ویتامینی و املاح معدنی قرار دارند مثل : کمبود ویتامین آ ، کمبود ویتامین د ، کمبود آهن. علت این است که در این ۲ سال رشد سریع ، نیاز بدن زیاد ، برنامه های غذایی غیر منظم دارند. طبق بخشنامه جدید کلیه متولدین جدید باید از روز ۳ تا ۵ روزگی که برای غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید به مراکز بهداشتی مراجعه میکنند قطره آ و د روزانه ۲۵ قطره به بچه ها داده شود . قبلا در ۱۵ روزگی به بعد میدادند ، اما در مطالعات اخیر مشخص شده که کمبود ویتامین آ و د در بچه ها و در همه سنین بالا رفته است.

آیا دادن قطره باعث خرابی دندان بچه ها میشود؟
در مورد مکمل آ و د این طور نیست. در مورد قطره آهن اگر در انتهای دهان ریخته نشود و بعدش آب نخورند و دندان های بچه با پارچه نرم و مرطوب پاک نشود ، ممکن است باعث لک هایی بر روی دندان شود.این لک ها و تیره شدن ها بعلت خرابی نیست. این تغییر رنگ روی مینای دندان اتفاق می افتد که قابل پیشگیری است. اگر مادر به این دلیل قطره آهن را قطع کند ، ضریب هوشی بچه به دلیل کم خونی ناشی از فقر آهن تا ۱۰ نمره افت خواهد کرد که دیگر قابل جبران نخواهد بود.

آیا میتوان این قطره ها را همراه با موادی به بچه ها داد تا مزه آن بهتر شود و بخورند؟
معمولا برای قطره آ و د بچه ها مشکلی ندارند و طعمش را می پذیرند. اما قطره آهن به دلیل طعم نامطلوب و فلزی اش برای بچه ها خوشایند نیست. اگر بچه های دوست ندارد گفته میشود که اشکال ندارد با کمی آب میوه مخلو کنند بعد بچه بخورد. اما مادران باید توجه کنند که اگر اضافه کردن قطره به آب میوه باعث شده بچه از آب میوه هم زده شود ، بهتر است اصلا از اول مخلوط نکنیم چون بچه آب میوه را هم دیگر نمیخورد.

تغذیه

تغذیه

من نگران کم اشتهایی بچه ام هستم. میترسم روی قد و وزنش تاثیر بگذارد. چه راه حلی برای افزایش اشتهای بچه ها وجود دارد؟
بی اشتهایی در بچه ها ممکن است به دلیل برخی کمبود ها اتفاق افتاده باشد. کم اشتهایی و بی اشتهایی یکی از دلایل کمبود آهن و روی میباشد. اگر بچه ای دچار اختلال رشد یا تاخیر در رشد است آن وقت مصرف مولتی ویتامین بخصوص ویتامین گروه ب تاکید میشود زیرا روی اشتها موثر هستند.

چرا در کشور ما کمبود ویتامین د شایع شده است؟
تقریبا ۲ سال گذشته ما مطالعه ای در سطح کشور انجام دادیم . این مطالعه نشان داده که کمبود ویتامین د را در همه گروه های سنی داریم. علت این است که ما برای ویتامین د منابع غذایی نداریم. میتواند به مقدار خیلی جزئی در شیر و لبنیات ، ماهی و غذاهای دریایی باشد. مگر اینکه ما غذاهایی مصرف کنیم که با ویتامین د غنی شده باشند. ۹۰ درصد ویتامین د بدن از طریق تابش مستقیم نور آفتاب بر پوست ساخته میشود. وزارت بهداشت از سال گذشته مکمل ویتامین د که قرص ژله ای ۵۰۰۰۰ واحدی است ، ماهی ۱ قرص را توصیه کرده که باید حتما خورده شود بخصوص در افراد بالای ۱۲ سال . از امسال وزارت بهداشت با همکاری آموزش و پرورش این قرص را در دبیرستان ها توزیع خواهد کرد.

پاسخ ها:
دکتر زهرا عبداللهی (متخصص تغذیه ،مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,305
  • 4,956
  • 32,098
  • 168,675
  • 1,148,405

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر