• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
شهریور
۲۹
۱۳۹۵

تپش قلب و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه

تپش قلب را تعریف کنید؟
تپش قلب به این شکل است که فرد احساس کند قلبش خیلی تند می زند یا احساس کند هنگام ضربان این قلب به شکل نابجایی خیلی محکم می زند، به شکلی که یا متوجه ضربان قلب می شود یا اینکه متوجه تندی ضربان قلب می شود یا اینکه احساس میکند قلب محکم می کوبد. انواع مختلفی از تپش قلب وجود دارد. این تپش ها می تواند هم تندی و هم کوبیدن ضربان قلب را ایجاد کند. می تواند به گونه ای باشد که فرد متوجه نشود یا حتی موجب حمله قلبی در نهایت مرگ قلبی شود . برای تشخیص اولین کار بعد از معاینه ، گرفتن نوار قلب است. اگر نوار قلب خوب باشد ولی شرح حال بیمار طوری باشد که بیمار تپش قلبهای خیلی تندی داشته باشد مهم ترین کاری که پزشک برای بیمار انجام می دهد هولتر ریتم ۲۴ ساعته ضربان قلب هست . خیلی از تپش قلب های مهم با همین هولتر تشخیص داده می شود ، نهایتا مشخص می شود چه نوع تپش قلبی است و چه درمانی دارد.


من از بچگی همیشه تپش قلب داشتم و الان ۲۹ سال سن دارم. حدود ۵ ماه پیش عمل APS را انجام دادم. دکتر به من گفتند ، این یک رگ مادرزادی است باید سوزانده شود و به رگ هدایت قلب چسبیده است با ولتاژ خیلی کم می سوزانیم ، چون اگر عمقی سوزانده شود نیاز به باتری دارد. بعد از ۱ ماه که نزد پزشک رفتم این مشکل دوباره وجود دارد و نیاز به عمل مجدد دارد. چه باید کنم؟

این نوع تپش قلب ها که از بچگی هم وجود دارد به این صورت است که حالت نقطه ای در قلب می تواند در دهلیز راست یا دهلیز چپ باشد که با فعال شدنش سبب تپش قلب می شود . آن قسمت باید سوزانده شود . گاهی ممکن است که آن نقطه در کنار قسمت مهمی از قلب باشد یعنی محل انتقال انرژی از دهلیز به بطن . اگر با سوزاندن این قسمت آسیب ببیند نیاز به باتری به وجود می آید. پزشک بگوید ۲ راه درمان اکه گذاشتن باتری و عمل است یکی را انتخاب کنید ، تصمیم با خود شماست که چه کنید.

تپش قلب

تپش قلب

من ۲۸ ساله هستم و حدود ۲ ماه است که درد قفسه سینه دارم. بعد از اینکه نوار قلب گرفتند متوجه شدند تپش قلب دارم. داروی پروپرانول ۲۰ را مصرف کردم و باز هم تپش قلب داشتم. در این مدت درد کتف و دست داشتم و لمس می شدند. حتی در حالت نشستن هم احساس درد دارم. علت این دردها چیست؟
خوشبختانه این علائم از جمله علائم غیر قلبی بوده و جنبه عصبی دارد. با توجه به اینکه درد در حالت نشسته بوده ، اهمیت زیادی ندارد و قرص پروپرانول هم به دلیل تپش قلب داده شده است و مربوط به بیماریهای قلبی نیست.

من ۲۵ ساله هستم. غلظت خون من ۱۳ و فشار خون من ۱۵ است. تقریبا ۳ تا ۴ روز می شود که در کنار سرم درد شدید و کنار صورتم ورم دارد. چشمم هم نسبت به حالت عادی کوچکتر شده است. این علائم مربوط به قلب می باشد یا سر؟
این علائم نیاز به معاینه دارد. در مورد غلظت یا همان هموگلوبین خون عدد ۱۳ عدد قابل قبولی می باشد. این ورم صورت در خانم ها می تواند قبل یا بعد از یائسگی باشد و حتی به صورت عادی هم اتفاق می افتد و اهمیتی ندارد . این ورم صورت به قلب ارتباطی ندارد و برای اطمینان بهتر است آزمایش کلیه داده شود. باید فشار خون در زمان استراحت و حالت بدون استرس گرفته شود و اگر واقعا ۱۵ است باید تدابیر درمانی اتخاذ شود. چون سن پایین است باید حتما علل ثانویه فشار خون مورد بررسی قرار گیرد.


احساس سنگینی و درد قفسه سینه دارم. ۴۰ سال سن دارم و اکوی قلب هم دادم و دکتر گفتند که مشکلی وجود ندارد. باید چه کنم؟

احتمالا با توجه به شرح حالی که گرفته شده توسط همکار پزشک ، درد از نوع درد تیپیک قلبی نبوده و قطعا عوامل مستعد کننده بیماری قلبی را نداشتند. شاید هنگام معاینه صدای اضافی به گوش پزشک رسیده که دستور اکوکاردیوگرافی داده شده است. با توجه به اینکه قلب در قفسه سینه و در پشت استخوان جناغ می باشد ، وقتی قلب دچار مشکل شود دقیقا در همین قسمت درد احساس می شود ، کیفیت درد به این صورت است که بیمار احساس فشار در این ناحیه دارد .

تپش قلب

تپش قلب


من ۶۰ ساله هستم. دست چپ و کتف و بازوهایم حالت سوز ش دارد. سر انگشتان دستم هم بی حس می شود . نزد پزشک قلب و ارتوپد هم رفتم گفتند مشکلی وجود ندارد.مشکلم چیست؟

احتمالا دلیل بی حسی سر انگشتان دست ریشه عصبی دارد. بهتر است همکار جراح مغز و اعصاب یک معاینه ای انجام دهد. احتمالا باید از ناحیه گردن MRI صورت گیرد. ممکن است دیسک مهره های گردن داشته باشند. بی حسی انگشتان بخصوص در عصر و شب مربوط به بیماریهای قلبی نیست.

وقتی غذا میخورم دچار درد قفسه سینه می شوم. آیا درد قلبی است؟
بیماری که دچار تنگی عروق باشد ، وقتی غذای سنگینی می خورد یا خیلی غذا می خورد ، علائم قلبی زودتر خودش را نشان می دهد. مثلا شخصی که غذا خورده ، کمی راه برود می تواند دچار درد قفسه سینه شود . اما اگر در حین غذا خوردن درد به وجود می آید به احتمال زیاد بیماری ریفلاکس مطرح است. چون اسید از معده به مری می آید و در مری التهاب به وجود می آید که در حین عبور غذا درد میگیرد.


پدرم در ۳۴ سالگی و مادرم در سن زیر ۵۰ سکته قلبی کرده اند. خودم هم افتادگی دریچه میترال دارم. مدتی است که مدل درد من عوض شده و به جای سوزش در قفسه سینه ، در زمان فعالیت یا از پله بالا رفتن دردی از پشت قفسه سینه به داخل قفسه سینه ایجاد می شود. آیا مشکل جدیدی پیش آمده است؟

مدل درد از نوع آتیپیک است یعنی خیلی اختصاصی قلب نیست اما با توجه با سابقه سکته در خانواده و اینکه درد با فعالیت ایجاد می شود باید به پزشک متخصص رفته و اکو ، تست ورزش و اسکن قلب داده شود تا دلیل این درد مشخص گردد.

پاسخ ها:
دکتر میر لوحی ( متخصص بیماریهای قلب و عروق)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر