• پاسخ به سوالات پزشکی شما
آبان
۱۱
۱۳۹۵

جای جوش و پاسخ به سوالات متداول شما در این زمینه


آیا جای جوش صورت مربوط به سنین خاصی می باشد؟

در پزشکی جوش ممکن است معانی متفاوتی داشته باشد.اما به صورت عمومی منظور از جوش همان آکنه است. آکنه بیشتر در سنین بلوغ و جوانی پدیدار می شود. معمولا ظرف چند سال ( غیر قابل پیش بینی) خود به خود بهبود می یابد. البته ممکن است در برخی افراد در حدود ۵ تا ۱۰ درصد دیرتر یعنی در حدود ۴۰ سالگی بهبود یابند. برخی مواقع ضایعاتی در پوست وجود دارد که از آن بعنوان جوش یاد می شود در حالی که جوش نیستند ، مثلا فولیکولیتها یا التهابات پوست و . . . هستند.


آیا روغن شتر مرغ برای از بین بردن جای جوش مفید است؟

معمولا استفاده از هر چیزی که قوام روغنی داشته باشد در کسانی که جوش دارند مشکل را بدتر میکند. عامل اصلی افزایش ترشح چربی از غدد می باشد. مرطوب کننده ها ، نرم کننده ها، لوازم آرایشی یا حتی روغن شتر مرغ که قوام سنگینی داشته و روی پوست بماند منجر به وخامت اوضاع می شود. در مورد روغن شتر مرغ چه در مورد جوش ها و چه در مورد جای جوشها تاثیر درمانی ندارد.

جای جوش

جای جوش

در روی پوست بدن من جوشهای ریزی در کنار هم به وجود می آید. آیا این جوشها همان آکنه است یا بیماری دیگر؟
در مورد جوشها ، فازهای مختلفی وجود دارد که می تواند التهابی یا غیر التهابی باشد. منظور از غیر التهابی یعنی زمانی که قرمزی و چرکی وجود نداشته باشد یعنی همان جوشهای سر سیاه یا سر سفید یا زیر پوستی. نوع دوم جوش ، نوع شدیدتر آن می باشد که همراه التهاب و در مواردی همراه عفونت خواهد بود. در این مرحله جوشها چرکی و التهاب دارند و در موارد حادتر به کیست یا ندول تبدیل می شوند.


آیا هنوز راهی وجود دارد که جای جوشها که در مدت ۱۰ سال است بر روی پوست من باقی مانده از بین برود؟

در مواردی که رنگ جای جوش به تیرگی می خورد درمان با موفقیت بیشتری تظاهر میکند. در مواردی که جای جوش به صورت اسکار آتروپیک یا فرورفتگی باشد یا کمی برجسته ، درمان سخت تر می شود. یعنی نمی توان به اعداد ۹۰ تا ۱۰۰ درصد در بهبودی رسید. اما هر ۲ صورت جوش قابل درمان هستند و نیازی به نگرانی نیست.


نقش لیزر در برطرف کردن جای جوش تا په اندازه است؟

تغییر رنگ در جای جوش که به رنگ تیره در آید تا حد زیادی با دارو رفع می شود و نیازی به لیزر نیست. در مواردی که جای جوش به صورت فرورفته باشد از شایع ترین روشهای مورد استفاده لیزر می باشد. لیزر یک روش است و ممکن است رد بعضی ها جواب دهد و در برخی دیگر جواب ندهد. یکی از عوارض طبیعی لیزر تیرگی است. با توجه به نوع لیزر و فصل و . . . در حدود ۴ تا ۱۰ روز بعد از استفاده از لیزر پوست به رنگ قرمز در می آید. در مواردی که فرد مراقبت خوبی نکند یا نوع و درجه لیزر مناسب نبوده باشد می توان تیره شدن و لک شدن صورت را پیش بینی کرد. البته این تیرگی ها قابل درمان هستند و نیاز به جلسات مکرر دارند.

من در صورتم جوش هایی به اندازه فندق می زند. بعد خودم باید آن را کمی سوراخ کنم زیرا سرباز نمیکند تا عفونتش بیرون آید و بعد جای آن به صورت سیاه باقی می ماند؟ آیا این روش اشتباه است؟
در ضایعات التهابی تخلیه چرک کار مفید و خوبی است اما در صورتی که به روش درستی انجام شود. هر کدام از این کیست ها جدار نازکی دارند . زمانی که آنقدر باز و نرم و سطحی باشد که بتوان با یک سوزن زدن خیلی سطحی در شرایط استریل تخلیه کرد اشکالی ندارد. اما اگر با فشار زیاد یا در صورتی که عمق زیادی وجود دارد و بخواهیم چنین فشاری به آن وارد کنیم معمولا عوامل عفونی و التهابی در پوست پخش می شوند . پس فرد به جای اینکه خوب شود بدتر می شود و امکان تیرگی را بیشتر میکند.


آیا می توانیم برای جای ضایعات آبله مرغان ، آنها را تخلیه کینم؟

معمولا جای آبله مرغان قابل درمان با هیچ دارویی نیست و سایر روشها هم درمانگر نیستند. در مواردی پانچ یا لیزر می توان کمک کننده باشد. روی بینی ، پیشانی و چانه درمان به خوبی جواب نمی دهد. روی گونه ها کمی بهتر از سایر جاهایی که ذکر شد به درمان جواب می دهد. باید یادآور شوم این درمان در مواردی که فرورفتگی باشد موثر هستند.

بین جوش صورت و بیماری کبد ارتباطی وجود دارد؟
هر بیماری مزمن طولانی می تواند عاملی برای تشدید جوش باشد اما این ارتباط به صورت مستقیم وجود ندارد. اما در مورد اختلالات هورمونی به خصوص در خانم ها ارتباط زیادی با مشکلات پوست دارد.

در روی بینی من جوشهای سرسیاه زیادی دیدم می شود چگونه باید پاکسازی کنم؟
واقعیت امر این است که در روی بینی جوش های سر سیاه کمتر به وجود می آید و آنچه وجود دارد منفذ باز پوست است که در آن موهایی در حال رویش است و به صورت جوش سرسیاه نمایان می شود. تجویز به صورت داروهای کاهنده ی چربی پوست است که می توان تا حدی مشکل را رفع کند. بیشترین روش موثر که البته نمی توان قطعا گفت تاثیر بالایی دارد استفاده از لیزر برای موی زائد است.

جای جوش

جای جوش


درمان جوش های زیر پوستی پشت بازو چگونه است؟

اگر منظور جوشهای معمولی است که در روی بازو می زند خب درمان مثل درمانهایی که ذکر شده است می باشد. آنچه افراد در مورد پشت بازو بیشتر شکایت دارند ضایعات پوست مرغی است. این مشکل در واقع مربوط به بسته شدن منافذ مو است. درمان به صورت قطعی تاثیر ندارند ولی کم اثر هم نیستند ( در حد ۳۰ تا ۴۰ درصد) . استفاده از کرم ها شایع تر است.

در مورد جاهایی که مو دارند و جوش می زنند ، اگر موها را اصلاح کنیم بهتر است یا خیر؟
به خودی خود ربطی بین موها و جوش وجود ندارد البته که هر دو بر روی یک سطح است. مهم روش از بین بردن موهای زائد است که موجب التهابی در مکان ریشه مو خواهد شد. این جوش ها بسیار شبیه جوش های غرور جوانی هستند اما خود آنها نیستند.

علت جوشهای سر از چیست؟
جوشهای صورت و بدن مربوط به غدد چربی هستند ، اما جوشهای سر به دلیل التهاب در ریشه مو می باشد و گاهی اوقات ممکن است چرکی هم باشد که با درمان های دارویی آنتی بیوتیک به صورت خوراکی قابل برطرف شدن هستند.

پاسخ ها:
دکتر سعید کشاورز ( متخصص بیماریهای پوست و مو)

لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا

فیس بوک

واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر