• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
آبان
۲۶
۱۳۹۵

جراحی بینی و پاسخ به سوالات متداول شما درباره این عمل زیبایی

آیا بعد از عمل جراحی بینی افت می کند؟
از نظر علمی ، بعد از مدتی مثلا حدود ۱ سال که از جراحی بینی گذشت طول بینی دراز تر می شود. این افتادگی در نوک بینی به دلیل جاذبه زمین است و صحت هم دارد. اما میزان این افتادگی بینی خیلی زیاد نیست.

من عمل جراحی بینی را هم به دلیل زیبایی و هم به این دلیل که بهتر نفس بکسم انجام دادم. اما الان فقط از یک طرف بینی می توانم نفس بکشم. مشکل در کجاست؟
چه در افراد نرمال که عمل انجام ندادند و چه در افرادی که عمل بینی انجام دادند یک مسئله ای به نام سیکل بینی وجود دارد. این سیکل بینی زمانی در حدود ۲ تا ۵ ساعت را می تواند در بر بگیرد و در حدود ۸۰ درصد افراد هم با آن مواجه می شوند. این سیکل به دلیل احتقان و بزرگ شدن داخلی بینی رخ می دهد. به این دلیل می توان گفت که یک راه بینی بسته تر از راه دیگر خواهد بود. این سیکل بینی نیاز بدن است و در همه افراد وجود دارد و از بین نمی رود و ربطی هم به عمل بینی ندارد.

جراحی بینی

جراحی بینی

من در ۳ سالگی زمین خوردم و بینی من انحراف پیدا کرد. الان ۲۰ سال سن دارم. آیا می توانم انحراف بینی را عمل کنم؟
بله می توان عمل کرد. در مورد آسیب به بینی ، اگر تروما به استخوان باشد بهتر است که ما زمان عمل جراحی را حدود ۳ ماه به تعویق بیاندازیم . اما این زمان در مورد آسیب به غضروف وجود ندارد و در همان زمان هم می توان انجام داد. چون در آسیب به استخوان تورم شدیدی به وجود می آید و ممکن است خرد شدگی استخوانی هم در همان ناحیه وجود داشته باشد که در همان زمان مشخص نباشد ، پس بهتر است ۳ ماه زمان بگذرد تا ورم بخوابد و ما با دقت بینی را بررسی کنیم.

من ۴۵ سال سن دارم. آیا می توانم عمل جراحی بینی انجام دهم؟
بهترین سن برای عمل جراحی بینی بین سن ۲۰ تا ۳۰ سال است. چون به مرور که سن افزایش پیدا میکند ، جنس پوست به تدریج تغییر پیدا میکند. مسئله مهم در جراحی بینی این است که ما تغییراتی را در ساختار و اجزای بینی انجام می دهیم ، اما این پوست بینی است که این تغییرات را می پذیرد و تغییر شکل می دهد . در افرادی که در سن بالا هستند این تغییر پذیری پوست بینی به مراتب کمتر است. این به این معنا نیست که افراد مسن نمی توانند عمل جراحی انجام بدهند ، در صورتی سطح انتظارشان را از نتیجه عمل منطقی تر قرار بدهند با نتیجه خوبی روبه رو خواهیم شد و می توانند عمل کنند.

آیا تغییراتی غیر از عمل جراحی مثلا استفاده از بوتاکس و . . . برای تغییراتی در بینی را توصیه میکنید؟
با بوتاکس تغییرات بسیار کوچکی در ناحیه پل بینی یا انتهای بینی البته برای بعضی از افراد ایجاد کرد. این تغییر باید به این دلیل حاصل شود که عضله خاصی در آن ناحیه بوده وما با تزریق بوتاکس ، آن ناحیه را فلج کردیم . تاثیر این روش هم موقت است. به هیچ عنوان استفاده از ژل یا پورتز در ناحیه بینی توصیه نمی شود. زیرا بینی ناحیه ای آلوده از نظر میکروبی بوده و هر جسم خارجی که در این مکان وارد شود ، احتمال عفونت وجود دارد. این عفونت می توان تبدیل به نکروز شده و مشکلات بسیار بدی را روی پوست بیمار ایجاد کند.


عوارض عمل بینی را توضیح دهید؟

عوارض عمل جراحی بینی به ۲ دسته تقسیم می شود:
عوارض حاد که به صورت مدت کوتاهی پس از جراحی رخ میدهد و پزشک از قبل باید این آگاهی را به بیمار بدهد که در صورت بروز این علایم باید سریعا مراجعه کند و عوارض مزمن که به صورت دراز مدت پدیدار می شود.
از عوارض کوتاه مدت مهم : تب بالای ۳۸٫۵ درجه ، درد شدید که با مسکن درمان نشود ، خونریزی از بینی که حتی می تواند فرد را به شوک هم ببرد . بخصوص افرادی که برای جراحی به شهر سفر می کنند ،توصیه می شود که حداقل یک هفته در همان شهر بمانند تا اگر خونریزی رخ دادا بتوان آن را کنترل کرد. زیرا این خونریزی می تواند در پشت حلق جمع شود بطوری که حتی بیمار متوجه نشود و به مرور زمان دچار شوک شود.

جراحی بینی

جراحی بینی

من خواننده هستم. آیا عمل بینی روی صدای من اثر میگذارد؟
بعضی اصوات از حنجره ، بعضی از دهان و بعضی دیگر از بینی ادا می شوند. اگر در مورد حرف ” ب ” دقت کنید متوجه می شوید که کاملا از دهان ادا می شود و در این زمان بینی بسته است. اما در مورد حرف ” م ” این تلفظ از به دلیل بازدم کاملا از بینی است. با عمل جراحی در برخی افراد در مورد اصواتی که مربوط به بینی است در حالت بم و زیر بودن آنها تغییراتی ایجاد خواهد شد. این تغییر خیلی فاحش نیست.

من عمل جراحی انجام دادم اما در گوشه های بینیم علامت بخیه مانده است. چگونه می توانم از بین ببرم؟
ما بطور کلی ۶ تیپ پوستی داریم. مثلا در کسانی که پوست تیره دارند ، جای اسکار یا جای بخیه بیشتر نمایان می شود این حالت در افرادی که پوست روشن تر دارند برعکس است. اگر بافت اسکار هایپرتروفیک ایجاد نشده باشد یا به اصطلاح بافتی که از نظر سلامت ، پوست طبیعی باشد و میزان پوست برداشت شده هم زیاد نبوده باشد با یک عمل جراحی دیگر می توان این مشکل را حل کرد.

از بچگی شکاف بینی و شکاف کام داشتم. در بینی من هم مشکل وجود دارد. آیا می توانم این عمل هار ا همزمان انجام دهم؟
کسانی که مشکلات مادرزادی شکاف کام و شکاف لب دارند معمولا مشکلاتی در بینی آنها هم مشاهده می شود. البته باید توجه داشت که حل کردن این مشکلها با یک عمل جراحی میسر نیست و طی چندین عمل نتیجه رضایت بخش رویت می شود. این عمل های مختلف خیلی هم سبک است و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورد. بهترین سن برای عمل شکاف لب سن ۳ تا ۴ ماهگی است. با تکنیک های جدید به این نتیجه رسیدند که بچه هایی با چنین مشکلاتی از زمان تولد باید تحت مشاوره ارتودنسی قرار گیرند تا ۳ ماهگی هم از قالب های مخصوصی برای آنها باید استفاده شود. این قالب ها می تواند وضعیت کام و وضعیت لب را بهبود بخشد در نتیجه عمل جراحی در ۳ ماهگی هم به خوبی انجام شود. در ارتباط با شکاف کام هم بهترین زمان برای انجام عمل جراحی سن ۹ تا ۱۲ ماهگی است. علت عمل جراحی کام به این دلیل نیست که بچه در غذا خوردن مشکل نداشته باشد بلکه به این دلیل است که حرف زدن بچه مشکلی نداشته باشد. زیرا در صورت وجود شکاف کام برخی از اصوات ادا نمی شود. در حدود ۲٫۵ تا ۳ سالگی این بیماران باید از نظر گوش هم معاینه شوند. زیرا در اغلب موارد چون شیپور استاش بسته شده ، پرده گوش آب می آورد و نیاز است که کانالی در گوش ایجاد شود. برای این افراد بهترین سن عمل جراحی بینی بین ۱۶ تا ۱۷ سالگی است.

جراحی بینی:

پاسخ ها:
دکتر محسن فدایی ( متخصص جراحی پلاستیک)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر