• پاسخ به سوالات پزشکی شما
مرداد
۲۷
۱۳۹۴

جرم دندان

جرم دندان شامل رسوب موادغذایی، بزاق و باکتری ها میباشد که بر روی دندان ها تشکیل میگردد. وقتی غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته ) مثل شیر، نوشابه ، کشمش ، کیک ، آب نبات به میزان زیادی خورده شود و در دهان باقی بماند، جرم دندان ایجاد میشود.
باکتری هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارند بر روی این غذاها رشد نموده و در نتیجه از خودشان اسید ترشح میکنند. بعد از مدتی این اسیدها به تدریج باعث انهدام و از بین رفتن مینای دندان شده و در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد میگردد. جرم دندان همچنین میتواند بر روی ریشه دندان ها و در زیر لثه ها نیز ایجاد شده و باعث از بین رفتن استخوان محافظ دندان شوند.
برای پیشگیری از تشکیل جرم دندان ، انجام اقدامات زیر ضروری میباشد:
الف: حداقل روزی دو بار دندان های خود را با استفاده از یک مسواک نرم مسواک بزنید. توجه زیادی به تمیز کردن قسمت هایی که محل اتصال دندان ها با لثه میباشد داشته باشید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمایید.
ب: حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده نمایید و خرده های غذا و باکتری هایی که در بین دندان ها وجود دارند را بیرون بیاورید.
ج: هر ۶ ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه نمایید تا دندان هایتان بررسی و چک آپ شده و تمیز شوند.
د: از یک رژیم غذایی متعادل پیروی نمایید و تعداد میان وعده های غذایی تان را محدود نمایید. برای میان وعده هایتان از مواد مغذی مثل ماست ساده ، پنیر ، میوه و سبزیجات خام استفاده کنید. خوردن سبزیجات تازه مثل کرفس به پاک کردن خرده های غذاها از لای دندان ها کمک نموده و همچنین به بزاق دهان کمک میکند که اسیدی که توسط جرم دندان ایجاد شده را خنثی نماید.

[smbtoolbar]

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 445
  • 3,335
  • 32,149
  • 163,085
  • 1,154,196

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر