• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
دی
۲۵
۱۳۹۴

حساسیت های فصلی و پاسخ به سوالات متداول شما

حساسیت های فصلی چیست و تغییر فصل ها چه آلرژی هایی به همراه دارد؟
تغییر فصل ها بخصوص فصل پاییز ، در کسانی که زمینه آلرژی دارند باعث تشدید علایم آنان می شود و هم در کسانی که بیماری های تنفسی دارند ایجاد مشکل میکند.یکی از علت ها تغییر حرارت است. با تغییر ناگهانی حرارت محیط ، چون افراد آمادگی لازم را ندارند باعث سرماخوردگی می شود. دومین علت فعال شدن ویروس ها می باشد. زیرا این ویروس ها عوامل تشدید کننده آلرژی ها هستند.عامل دیگر برگ ریزان و وزش بادهای شدید در فصل پاییز است که خود در ایجاد آلرژی نقش مهمی دارد. در فصل پاییز بخصوص رعد و برق هایی که زده می شود باعث تغییرات مولکولی در این آلرژن های موجود در هوا شده و بدن را مستعد دریافت آنان میکند.

آلرژی در واقع یک نوع واکنش بدن در برابر موادی که در معرضش قرار میگیرد است.شایع ترین شکل آن تغییرات در دستگاه تنفس فوقانی است که به شکل عطسه ، آبریزش بینی ، سوزش و خارش حلق ، آبریزش و اشک ریزش و قرمزی در چشم نمایان می شود. اما اگر دستگاه تنفسی تحتانی درگیر شود وضع فرق میکند و باید جدی تر بررسی شود. در موارد خفیف بیمار تنها با تحریک پذیری سرفه مراجعه میکند ، اما گاهی هم با تنگی نفس ، خس خس سینه نزد پزشک می آیند که حتما باید معاینات لازم صورت گیرد.

چطور از سرماخوردگی و حساسیت های فصلی جلوگیری کنیم؟
ببینید ما یک سرماخوردگی داریم و یک آلرژی ، اما این دو از هم جدا نیستند. در خیلی از موارد آلرژی ها شروعش با یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی است. طبق مطالعاتی که صورت گرفته است ، مهم ترین عامل جلوگیری کننده از سرماخوردگی شستن مکرر دست ها می باشد. چون بیشترین روش انتقال ویروس سرماخوردگی از طریق دست است. علاوه بر آن پرهیز از مواجهه با افرادی که سرماخورده هستند هم می تواند در جلوگیری از سرماخوردگی موثر باشد. در مورد استفاده از ماسک ها ، واقعا هنوز بطور قطعی نقش آن در پیشگیری از سرماخوردگی هنوز بطور ۱۰۰ درصد تایید نشده است. ماسک های مربوط به (ان ۹۵) از جمله ماسک های خوبی هستند که در برخی بیماران به استفاده ازآن توصیه می شود.

من هرچقدر به فصل پاییز نزدیک می شود ، اول گرفتگی بینی و بعد از آن دچار سرفه های خشک می شوم. داروهای ضد آلرژی و اسپری هم استفاده کردم اما فایده ای نداشت. من را راهنمایی کنید؟
این علایم در خیلی مواقع این طور نیست که بتوان به راحتی با مصرف داروها جلوی آن را گرفت، زیرا سیر طولانی برای آلرژی ها وجود دارد. اما استفاده از داروها بخصوص آنهایی که طولانی مدت هستند یعنی داروهای موضعی (اسپری ها) ، تاثیر خوب و همچنین عوارض کمتری هم دارند. توصیه به پرهیز از عوامل ایجاد کننده آلرژی که در هر شخصی ممکن است متفاوت باشد اصل مهم می باشد.

آیا در فصل پاییز سینوزیت بعنوان حساسیت های فصلی هم بیشتر رخ می دهد؟
سینوزیت یعنی التهاب قسمتی از راههای هوایی فوقانی که به آن سینوس میگوییم. التهابی که در راههای هوایی فوقانی ایجاد می شود ، مجاری خروجی سینوس ها را میبندد ، در نتیجه ترشحات در سینوس ها جمع می شود . در ابتدا ممکن است که فقط درد و احساس پری در سر را ایجاد کند که علت آن آلرژی است. اما گاهی این محیط طوری مساعد می شود که عفونت هم در آن رخ می دهد و یک سینوزیت حاد چرکی هم اضافه می شود که در این موارد حتما باید به پزشک مراجعه شود تا درمان مناسب صورت گیرد. یعنی آلرژی های فصلی فرد را برای سینوزیت آلرژی و هم سینوزیت چرکی مستعد میکنند.

آیا باید واکسن انفلوانزا بزنیم؟ اگر زدیم از این سرماخوردگی ها جلوگیری میکند؟
واکسن انفلوانزا فقط بر علیه بیماری انفلوانزا اثرگذار است. ما میدانیم که صدها ویروس عامل سرماخوردگی هستند ولی چون انفلوانزا نوع شدید و اپیدمیک آن است ، توصیه می شود برای گروه های خاصی از جامعه مثل کسانی که در سن بالا هستند ، بیماری آلرژی، تنفسی ، قلبی وکلیوی واختلال سیستم ایمنی دارند ، استفاده شود. معمولا در کودکان زیر ۵ سال وکسانی که آلرژی به تخم مرغ دارند هم توصیه می شود که واکسن تزریق نشود.

حساسیت های فصلی

حساسیت های فصلی

آیا خوردن قرص سالبوتامول در دوران بارداری ضرر دارد؟
معمولا جزء گروهی است که بهتر است استفاده نشود. ولی اگر استفاده شود منع قطعی ندارد. اگر از نوع استنشاقی باشد بهتر است.

پدر من در هر فصلی آبریزش بینی و عطسه دارند. هر نوع غذایی هم که ازرژیم ایشان قطع کردیم تاثیری نداشت. چه باید کنیم؟
درصد قابل ملاحظه ای از افراد در طول سال مشکل آلرژی را دارند. شاید این نوع آلرژی ها مربوط به مواد آلاینده ای است که در محیط اطراف وجود دارد. ببینید ما هم در محیط بیرون منزل و هم در محیط داخل منزل آلاینده های بسیاری داریم که می تواند تاثیر گذار باشد. نکته دیگر شرایط داخلی بدن است که وقتی تغییراتی در هورمون ها و . . . ایجاد می شود باعث حساسیت بیش از اندازه فرد نسبت به آلاینده های محیط اطرافش می شود. اگر این حساسیت ها بیش از حد شود نیاز به تجویز دارو است.

من وقتی صورتم را میشویم دچار آبریزش بینی و عطسه میشوم. مشکل من چیست؟
بعضی مواقع فرد به همان ذرات موجود در آب که در سطح استاندارد هم هست حساسیت دارد.ولی گاهی پیش می آید که این ذرات از حد خود تجاوز کرده و بیشتر می شوند و فرد در آن زمان حساسیت نشان می دهد.

داروهایی که در آلرژی ها و حساسیت های فصلی استفاده می شود ، چه عوارضی دارد؟ تا چه مدت باید مصرف شوند؟
در آلرژی ها و حساسیت های فصلی چند دسته دارو وجود دارد که ما استفاده میکنیم. یک نوع آن انواع آنتی هیستامین ها می باشد ، عمده ترین عارضه آنتی هیستامین ها هم خواب آلودگی می باشد. کسانی که شغل حساس دارند و باید حتما بیدار باشند در مصرف آنتی هیستامین دقت کنند.

گروه دیگر داروهای موضعی کورتیکواستروئید ها می باشد که میتواند بصورت استنشاق دهانی هم مصرف شود. داروهایی هستند که کمترین عارضه را دارند زیرا جذب موضعی می شوند.

گروه دیگر داروها آنتی بیوتیک ها هستند ، شاید کمترین نقش را در درمان آلرژی ها داشته باشند، مگر در مواقعی که این آلرژی ها به بروز علایم عفونی منتهی شوند.

پاسخ ها:
دکتر اصلانی (فوق تخصص بیماریهای ریه)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر