• میکروسکپ سلام سلامتی
خرداد
۱
۱۳۹۵

خشکی چشم و پاسخ به سوالت شما در این خصوص

چرا خشکی چشم ایجاد می شود و در فصول سرد بیشتر است؟
بطور طبیعی همانطور که دهان ما باید مرطوب باشد ، چشم هم باید در یک محیط مرطوب قرار گیرد. خداوند ۲ نوع غده اشکی را آفریده است ، یکی غده اشکی است که زمان گریه کردن اشک می آید و ما میگوییم خشکی چشم خیلی ها فکر میکنند که غده اشکی خشک شده است ، در صورتی که یک سری غدد اشکی پایه وجود دارد که در دور قرنیه ، ملتحمه قرار گرفته است که باعث مرطوب شدن چشم می شود. به هر دلیلی ترشح غدد پایه کم شود باعث می شود که محیط مرطوب نباشد و خشکی چشم را پدید می آورد. بعضی ها فکر میکنند در هوای گرم خشکی چشم رخ می دهد در صورتی که در هوای سرد هم اتفاق می افتد و این به دلیل سرما نیست ، زمانی که هوا سرد می شود داخل خانه ها خیلی گرم می شود و این دلیلی بر رخ دادن خشکی چشم است.
بسته به نوع شغل افراد هم خشکی چشم متفاوت است. بعضی ها در شغلشان کارهای چشمی خیلی زیادی دارند که همین خیره شدن زیاد و کار زیاد باعث کمتر پلک زدن وبیشتر خیره شدن می شود و این یک خشکی چشم اکتسابی را ایجاد میکند.
در خانم ها در سنین میانسالی به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است که خشکی چشم اتفاق افتد. شاید خیلی از ما خشکی چشم را تجربه کرده باشیم. مثلا وقتی زیاد کار میکنیم متوجه می شویم که چشممان می سوزد و تا حدی دید ما کم می شود. در بعضی ها هم ممکن است به صورت موقتی رخ دهد مثلا بعد از عمل لیزر عیوب انکساری. به هرحال امروزه اگر کسی خشکی چشم دارد اولین گامی که برمیدارد عوامل محیطی است . زیرا مرطوب کردن محیط بسیار گرم ، گام موثر در کاهش خشکی چشم است.

خشکی چشم

خشکی چشم


من وقتی مطالعه میکنم، بعد از حدود ۱ تا ۲ ساعت احساس میکنم که عضلات چشمم کمی سخت شده است. این نشان دهنده خشکی چشم است یا علت دیگری دارد؟

به هر حال هر وقتی که انسان با مطالعه دچار مشکل می شود باید ریشه یابی کنیم ببینیم که این چه مشکلی است . شایع ترین علتی که انسان با مطالعه دچار مشکل می شود همان عیوب انکساری است بخصوص آستیگمات. ولی اگر عیوب انکساری ندارد و عینک نمی زند علت می تواند همین خشکی چشم و هم شوره هایی که روی مژه های چشم می زند که اصطلاحا بلفاریت گفته می شود باشد. مواقعی که انسان مطالعه میکند این شوره ها روی چشم می ریزد و باعث قرمزی و ناراحتی می شود.

آیا برای خشکی چشم ، ویتامین یا ماده غذایی خاصی وجود دارد که استفاده کنیم؟
امروزه معتقدند که امگا ۳ در برطرف کردن خشکی چشم تا حدی موثر است. ولی مهم ترین گام در از بین بردن خشکی چشم پیدا کردن علت آن است.

من یک پسر ۷ ماهه دارم که انحراف چشم دارد. انحراف چشم یک طرف به داخل دارد اما به صورت چرخشی مثلا یک بار چشم چپ و بار دیگر چشم راست است. چه نوع انحراف چشمی نیاز به جراحی دارد؟
وقتی با یک چشم نگاه کنیم یک تصویر میبینیم اما با دو چشم ۲ تصویر نمیبینیم . زیرا مغز این ۲ تصویر از دو چشم را با هم جفت میکند و تصویر سه بعدی به ما می دهد . هر عاملی که این هماهنگی چشم ها با مغز را مختل کند می تواند منجربه انحراف چشم شود. شایع ترین علت انحراف چشم عیوب انکساری است. اگر ضعف چشم بخصوص در یک چشم باشد ، چشم نمی تواند تصویر را ببیند و مغز آن را حذف میکند . در نتیجه چون نمی خواهد اختلالی در دید به وجود آید یک چشم میبیند و چشم دیگر نمیبیندو کنار می رود. معمولا در بچه ها به داخل و در بزرگ تر ها به خارج می رود. آب مروارید ، عیوب انکساری ، بیماریهای قرنیه ، آب سیاه و هر بیماری که در چشم ایجاد شود می تواند باعث انحراف چشم شود. اگر معاینه شد و دیده شد هیچ بیماری دیگری ندارد در این صورت انحراف مادرزادی نامیده می شود. در این صورت باید جراحی شود و علت زود جراحی کردن چشم بچه این است که اگر از دو چشم استفاده نکند به مرور باعث تنبلی می شود . این که به صورت چرخشی عوض می شود نشان دهنده این است که ثابت نبوده و اشکال در دو طرف است. اشکال دو طرف ضرر بیشتری دارد.

خشکی چشم

خشکی چشم


من پرکاری تیروئید دارم و باعث برآمدگی چشم هایم شده است و به دلیل خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده میکنم. آیا باید جراحی کنم؟

در ابتدا باید روند بیماری کنترل شود و درمان های مورد نیاز توسط دکتر غدد صورت گیرد. علت خشکی چشم به دلیل این است که بخاطر بیرون بودن چشم ، پلک که یکی از عوامل مهم در مرطوب نگه داشتن قرنیه است کارایی لازم را ندارد. اگر این بیرون زدگی آنقدر زیاد باشد که برای قرنیه مشکلی به وجود آورد بهترین راه این است که فقط گوشه چشم را به اندازه خیلی کم با جراحی بسته نگه داشته تا از عوارض جلوگیری کند.

پاسخ ها:
دکتر عین اللهی (فوق تخصص قرنیه چشم)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,309
  • 4,956
  • 32,102
  • 168,679
  • 1,148,409

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر