• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
تیر
۲۹
۱۳۹۵

خمیر دندان و انواع مختلف قابل مصرف آن برای دندان

یکی از سوالات مهم که از دندانپزشکان می شود این است که کدام خمیر دندان برای ما بهتر است؟

بر اساس تقسیم بندی که برای خمیر دندان ها وجود دارد آنها به چند دسته تقسیم می شوند:

یک سری آنها ضد حساسیت هستند ، که دارای موادی مثل استرانسیم می باشند و برای حساس بودن سطوح و ریشه های دندان مورد استفاده قرار می گیرد و ایجاد آرامش برای بیمار خواهند داشت. این مواد اگز از حد خود بیشتر استفاده شوند ایجاد حساسیت و سوزش در کنار لثه یا زبان خواهد شد.

خمیر دندان

خمیر دندان

یک سری دیگر سفید کننده هستند و این به دلیل عوامل تخریبی و ساینده های فراوان موجود در آن می باشد. این نوع خمیر دندان در افراد عادی توصیه نمی گردد مگر اینکه فرد سیگاری باشد یا در طول روز چای زیادی مصرف کند که رنگدانه های بر روی دندان تجمع یابد و موجب تغییر رنگ شوند. در این موارد هم حتی روزی ۱ بار استفاده از چنین خمیر دندانی توصیه می گردد نه بیشتر.

دسته دیگر خمیر دندانهای جرم گیری می باشد که بر روی آنان تبلیغات گسترده ای انجام می شود ، اما واقعیت امر این است که در واقع هیچ مواد جرم گیری در این خمیر دندانها وجود ندارد مگر اینکه مواد ساینده فراوانی در آنها به کار رفته باشد تا یک لایه از مینای دندان را تخریب کند و یک تغییر رنگ سفید کاذبی را برای دندان به وجود آورد. هیچ خمیر دندانی قادر به برداشت جرم پس از تشکیل آن نخواهد بود و خمیر دندان تنها می تواند پلاک میکروبی را از بین ببرد.

نوع فلوراید موجود در خمیر دندان هم بسیار اهمیت دارد. در تحقیقات نشان داده که نوع فلوراید باید از نوع سدیم فلوراید باشد. سدیم فلوراید ترکیبی است که اثر بخشی روی سطح دندان دارد و موجب تشکیل لایه مناسب و مقاومی بر روی سطح دندان می شود که مقاومت در برابر مواد اسیدی خواهد داشت.خمیر دندان هایی که مونوفلوروفسفات دارند به اندازه کافی قادر نیستند که روی مینا اثر بخشی داشته باشند و ایجاد لایه مقاوم کنند . در دهانشویه ها هم سدیم فلوراید وجود دارد و این برای افرادی مناسب خواهد بود که شاید از خمیردندان هایی استفاده میکنند که سدیم فلوراید را ندارد ؛ در نهایت دهانشویه آن نقص را برطرف میکند.

منبع:
دکتر خوش زبان ( دندانپزشک)

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر