• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
شهریور
۲۲
۱۳۹۴

درد دندان و پاسخ به سوالات شما در خصوص دندان ها

الف: آیا در موقع درمان ریشه یا بعد از درمان درد دندان خواهم داشت ؟
بسیاری از مراحل درمان ریشه برای رهایی از درد دندان هایی که مسبب آن التهاب و عفونت پالپ است انجام میشود. با انجام تکنیک های مدرن و داروهای بی حسی ، اکثر بیماران در طول مدت دمان اظهار راحتی میکنند. برای چند روز اول بعد از درمان دندان شما ممکن است نسبت به فشار و لمس حساس شود ، بخصوص اگر قبل از انجام درمان ریشه درد و عفونت داشته باشید که با مصرف مسکن ها و بکارگیری راهنمایی های توصیه شده تسکین می یابد. ممکن است احساس شما نسبت به این دندان در مقایسه با دیگر دندانها غیر عادی باشد. البته این احساس ناراحتی فقط چند روز پس از درمان ادامه می یابد. ولی اگر احساس درد دندان شدید در موقع فشار جویدن بیش از چند روز به طول انجامد با دندانپزشک خود در این باره مشورت کنید.

درد دندان

درد دندان

ب: چرا دندانی که درمان ریشه شده ممکن است نیاز به درمان مجدد پیدا کند ؟
ضربه مجدد بعد از درمان پوسیدگی عمیق یا لقی، ترک یا شکستگی ترمیم میتواند عفونت جدیدی در دندان شما به وجود آورد. در بعضی موارد متخصص درمان ریشه میتواند ریشه های خیلی باریک و انحنا دار را که طی درمان ریشه قبلی ، درمان نشده بودند پیدا نموده و دوباره درمان نماید.

ج: آیا درمان ریشه باعث تغییر رنگ خواهد شد ؟
خیر ، بلکه از تغییر رنگ بیشتر دندان که در اثر عفونت پالپ ایجاد خواهد شد جلوگیری میکند. اگر تغییر رنگی مشاهده کردید علت آن عفونتی است که قبل از درمان در داخل دندان وجود داشته است و در صورتی که درمان نمیشد و تغییر رنگ خیلی سریع تر و شدید تر بروز میکند.اگر دندان به دلایل مختلف از جمله ضربه و خونریزی داخلی تغییر رنگ داده باشد بعد از درمان مقداری تغییر رنگ اصلاح میشود ولی میتوان با عمل سفید کردن یا گذاردن روکش رنگ دلخواه را به دندان باز گرداند.

د: جراحی ریشه چیست؟
معمول ترین نوع جراحی ریشه اپی سکتومی نام دارد که قطع کردن آخرین قسمت انتهایی ریشه دندان است. وقتی که بعد از درمان ریشه التهاب و عفونت در استخوان ناحیه اطراف ریشه دندان وجود دارد، متخصص درمان و ریشه ممکن است در چنین حالتی اقدام به عمل اپی سکتومی نماید. در این عمل متخصص اقدام به باز کردن لثه و بافت نزدیک به دندان میکند تا استخوان نمایان گردد ، بافت عفونی برداشته شده و انتهای ریشه قطع میگردد و یک ماده پر کننده از انتهای ریشه در داخل کانال ریشه قرار داده میشود تا کانال بسته شود. دادن بی حسی موضعی باعث راحتی کار و همچنین راحتی مریض در حین عمل میشود و روز بعد بیماران توانایی انجام فعالیت های روزمره خود را دارند.

منبع:
دکتر محمد حسن نجفی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,297
  • 4,956
  • 32,090
  • 168,667
  • 1,148,397

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر