• میکروسکپ سلام سلامتی
تیر
۲۶
۱۳۹۵

درد و پاسخ به سوالات متداول شما پیرامون این موضوع

درد چه تعریفی دارد؟
همانطور که ما می دانیم این علامت یک حس است و همه ما آن را تجربه کرده ایم. اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم به این صورت می باشد که درد یک تجربه ی حسی است و به دنبال آسیب بافتی صورت می گیرد.

دردها چه تقسیم بندی دارند؟
در ۲ دسته اصلی تقسیم بندی خواهد شد:
۱: درد های سوماتوژنیک یا جسمانی ۲: دردهای سایکوژنیک یا روانی. دردهای جسمانی هم ۲ دسته می شوند که شامل: آنهایی که با التهاب همراه هستند مثل وارد شدن شئ تیز در دست ( همراه با تحریک گیرنده ها ) ، نوع دوم از نوع نوروپاتیک یا عصبی هستند مثل دردهای سیاتیکی ( این نوع دردها جدی تر و پاتولوژیک هستند).

درد

درد


انجمن درد به چه منظوری شکل گرفته است؟

انجمن درد از سال ۱۳۷۴ تاسیس شد و هدفش در واقع همراه کردن مسیر آموزش و پژوهش در پروسه درد و کمک به مردم در راه رسیدن به درمان مناسب است.

من دیسک کمر دارم. چگونه از درد آن رهایی پیدا کنم؟
در این مورد هم علل مختلفی وجود دارد و نمی توان یک درمان را مطرح کرد. از آسیب به فیبرهای عصبی مثل آسیب به عصب سیاتیک گرفته تا اسپاسم عضلات کمری ، که درمان بستگی به مرحله آن ، حاد یا مزمن بودن آن دارد. قطعا اگر شروع به درمان کردیم باید زیر نظر پزشک ادامه بدهیم زیرا می تواند آسیب جبران ناپذیری به وجود آورد. یک بعد مسئله بسیار بزرگ است و یک بعد دیگر مسئله جزئی است.

۲ سال است که کتف درد شدید دارم. به دکتر مراجعه کردم که اسپاسم عضلانی تشخیص داده شد. آیا باید تا آخر عمر این درد را تحمل کنم؟
اسپاسم یکی از عوامل عمده ایجاد درد به دلیل اختلال در خون رسانی می باشد . درمان انواع اسپاسم در کلینیک های درد به وفور انجام می شود زیرا این نوع علایم تقریبا در بیماران درهر روز قابل مشاهده است و نیاز به یک سری دخالت های پزشکی جهت شل کردن اسپاسم آن ناحیه دارد. اگر صرفا اسپاسم باشد نیازی به تحمل درد توسط بیمار نیست . خوردن مسکن ها زمانی است که یا علت تشخیص داده شده و برای پروسه درمان مسکن تجویز می شود و یا زمانی که علت مشخصی ندارد و برای کاهش درد مسکن تجویز می شود. پس نباید سر خود داروی مسکن خورده شود.

۸ سال پیش شکستگی پا داشتم و بعد پلاتین گذاشته شد و۴ ماه با عصا راه می رفتم. چون در آن زمان به یک پایم فشار زیاد وارد شده ، الان وقتی زیاد سرپا می مانم ، رگ پشت پایم می گیرد. علت اصلی این دردها چیست؟
احتمالا مفاصل ، عضلات و سیستم عصبی اندامی که تحت فشار بوده آسیب دیده است. این مسئله نیاز به بررسی دارد و این که این درد حتما باید باشد نباید تلقی شود. قطعا علت مهمی وجود دارد که باید حتما معاینه شوند تا تشخیص داده شود و درمان هم دارد.

چرا زانو درد میگیریم؟
شایع ترین علت آن آرتروز زانو می باشد. افزایش وزن ، فشار زیاد و استفاده نابجا از زانو می تواند از علل آن باشد. دردهای زانو در گروه التهابی قرار می گیرد. علت این درد در گروه های حاد ( ضربات شدید) و مزمن ( آرتریت روماتوئید ، استئوآرتریت) متفاوت است. اگر تشخیص در زانو التهاب باشد پزشکان عزیز وارد درمان می شوند. قاعدتا اگر علت حاد بوده می توان از درمان هایی استفاده کرد که درد را بطور کامل از بین ببرد. در نوع مزمن تشخیص علت و رسیدن به درمان مناسب بسیار اهمیت دارد. گاها مریض آنقدر دیر مراجعه میکند که مفصل دچار آسیب جدی می شود. وقتی مفصل آسیب ببیند دیگر تسکین به حل شدن کل مشکل کمکی نخواهد کرد.

درد

درد

برای درمان سردردهای مزمن به جز مسکن می توان از روشهای دیگری هم استفاده کرد؟
برای این علامت علل مختلفی وجود دارد مثل: عوامل عصبی ، عوامل مربوط به بینایی ، ضایعات فضاگیر در سر ، اختلال در فعالیت دستگاه گوارش و . . . و من به نوبه خودم از خوردن این مسکن ها برای سردردها می ترسم. حتی ممکن است این مسکن ها آسیب را بیشتر کند. خوردن داروها البته زیر نظر پزشک بعد درمان های جایگزین مثل طب سوزنی ( تسکین دهنده سردرد ، کمر درد) در اسپاسم ها می تواند درمان باشد اما در سایر موارد می تواند تسکین دهنده باشد.

آیا می توان دردهای ناشی از سرطان را کاهش داد؟
بله ، حتما. بیماران سرطانی از نظر ما نباید دردی را تحمل کنند ، این عزیزان هم باید مثل سایر افراد زندگی کنند. اتفاقا در کلینیک های درد یکی از فوریت های درمانی تسکین علایم بیماران سرطانی خواهد بود.

پاسخ ها:
دکتر جلال زرین قلم ( متخصص فیزیولوژی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,048
  • 5,377
  • 33,495
  • 169,182
  • 1,153,464

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر