• پاسخ به سوالات پزشکی شما
آذر
۲۸
۱۳۹۵

دریچه ی ریوی و بیماریهای مربوط به این دریچه

بیماری تنگی دریچه ی ریوی شایع ترین فرم انسداد مجزای بطن راست است.دریچه ی شریان ریوی کمتر از سایر دریچه های قلبی تحت تأثیر روماتیسم قلبی و آندوکاردیت عفونی قرار می گیرد. شایع ترین ناهنجاری اکتسابی این دریچه ، نارسایی آن است که به اتساع حلقه دریچه ی مزبور در نتیجه پرفشاری شدید ریوی به وسیله ی عمل جراحی یا تخریب آن در اثر آندوکاردیت باکتریایی موجب نارسایی قلبی نمی شود ، مگر آنکه پرفشاری جدی ریوی نیز موجود باشد.

انسداد در مسیر عبور خون از بطن راست ممکن است در قسمت بالای دریچه ای یا زیر دریچه ای یا به صورت مخلوطی از این موارد موجود باشد.

تنگی در چند قسمت از سرخرگ های ریوی محیطی از یافته های بیماری جنینی ناشی از سرخجه است.

دریچه ی ریوی

دریچه ی ریوی

بیماران مبتلا به تنگی خفیف دریچه ی ریوی معمولا” بدون علامت هستند و بیماری آنها با افزایش سن پیشرفت نمی کند یا کمی تشدید می یابد. در تنگی های شدیدتر ، ممکن است شدت بیماری با گذشت زمان افزایش یابد. خستگی ، تنگی نفس ، نارسایی بطن راست و سنکوپ ممکن است موجب محدود شدن فعالیت بیماران مسن تر شود. در انسداد شدید ، ممکن است فشار سیستولیک در بطن راست بیشتر از بطن چپ شود.

معمولا” با الکتروکاردیوگرافی (ECG) می توان میزان انسداد در مسیر برون ده بطن راست را اندازه گیری کرد. اکوکاردیوگرافی دو بعدی فرم ظاهری دریچه ی ریوی را نشان می دهد و به وسیله ی سونوگرافی داپلر می توان گرادیان فشار جریان خروجی را تخمین زد.

اغلب روش بالون والوولوپلاستی موثر واقع می شود. انسداد متوسط تا شدید را می توان با جراحی برطرف کرد. معمولا” تنگی های متعدد سرخرگ های ریوی محیطی غیر قابل جراحی هستند ولی تنگی یک شاخه منفرد یا تنگی واقع در محل دو شاخه شدن تنه ریوی اصلی با جراحی قابل اصلاح است.

منبع:
دکتر علیرضا منجمی


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر