• پاسخ به سوالات پزشکی شما
شهریور
۲۹
۱۳۹۴

دفع پروتئین و پاسخ به سوالات شما در این زمینه

الف: من خانم ۲۷ ساله ای هستم. کلیه ام کیست های ریز فراوانی دارد. چه کنم کلیه هایم دچار مشکل نشود. در خانواده ام دیالیزی نداریم. در بارداری هم کمی دفع پروتئین داشتم. لطفا راهنمایی ام کنید؟
تعداد کیست ها خیلی مهم است. اگر تعداد کیست ها بیش از ۳ تا در هر کلیه باشد به بیماری کلیه پلی کیستیک دچار شدند. این بیماری ارثی میباشد.این ها افرادی هستند که میتواند منجربه نارسایی کلیه ها شود و یکی از شایع ترین علل نارسایی کلیه در ایران است. در این افراد سنگ کلیه خیلی شایع است و باید خیلی رژیم را رعایت کنند. فشار خون در این افراد شایع است و ما نمیتوانیم همه داروهای فشارخون را به آنها بدهیم مثلا ادرار آورها گاهی باعث بزرگ شدن کیست ها میشود.به غیر از رعایت مواردی که ذکر شد باید از عفونت ها هم جلوگیری کنند تا کلیه ها بتوانند عمر طبیعی خود را داشته باشند. زیرا این کیست ها میتوانند آن قدر رشد کنند تا بافت کلیه را از بین برده و فرد را دیالیزی کند.

ب: من سنگ کلیه داشتم که با سنگ شکن آن را از بین بردم. آیا باید همیشه تحت نظر پزشک باشم و دارو مصرف کنم تا مشکلی پیش نیاید؟
رژیم و مراقبت ها بستگی به نوع سنگ و آزمایش ادرار ۲۴ ساعته دارد. ببینید ما چن گروه سنگ کلیه داریم که شایع ترین آنها اگزالات کلسیم است. توروخدا کسانی که سنگ اگزالات کلسیم دارند من نمیگویم قرص کلسیم بخورند ولی حتما کلسیم موجود در شیر را بخورند. کسانی که سنگ دارند به هیچ عنوان لبنیات خود را محدود نکنند. چون وقتی کلسیم کم باشد از استخوان ها برمیدارد و فرد دچار پوکی استخوان میشود.ماده دیگری به اسم سیترات وجود دارد که جلوی چسبندگی کریستال ها را میگیرد. در بعضی از افراد این سیترات کم است که در آزمایش ادرار میتوان فهمید. کسی که کلیه اش یک بار سنگ ساخته ˓ ریسک این که در ۱۰ سال آینده باز هم سنگ بسازد بیش از ۵۰ درصد است. این افراد باید بررسی شوند ˓ رژیم داشته باشند و مراقب هم باشند.

پ: کسانی که سنگ کلیه ندارند ˓ مصرف مکمل هایی مثل آهن یا کلسیم ممکن است ریسک سنگ سازی را بالا ببرد؟
حتما قبلا باید بررسی شوند. اگر فرضا کسی مکمل کلسیم میخورد حتما میزان کلسیم و کراتین آن باید بررسی شده باشد بعدا تجویز شود.اگر کلسیم ادرار بالاتر برود طبیعتا ریسک سنگ هم بالا می رود.آهن سنگ کلیه نمی آورد ولی آهن زیادی منجربه کاهش دفاع بدن میشود.متاسفانه در ایران هر کس کم خونی دارد قرص آهن میخورد ˓ در صورتی که کم خونی خیلی علل میتواند داشته باشد مثلا علل مادرزادی.پس توصیه میکنم خودسرانه آهن مصرف نکنند.

دفع پروتئین

دفع پروتئین

ت: بیماری نقرس میتواند باعث آسیب و از دست دادن کلیه ها شود؟
متاسفانه بله. نقرس با دو مکانیسم میتواند کلیه ها را از بین ببرد. اسید اوریک میتواند خیلی زیاد بالا برود و داخل لوله های ادراری را ببندد و سنگ ایجاد کند و یا اینکه روی نسج کلیه رسوب میکند و میتواند منجربه نارسایی کلیه ها شود. باید تحت نظر باشند و رژیم را خیلی خیلی رعایت کنند و آب فراوان بخورند.

ث: کسانی که سنگ کلیه دارند بهتر است از دستگاه تصفیه آب استفاده کنند یا آب را بجوشانند؟
جوشاندن آب که نه توصیه نمیشود. چون جوشاندن آب باعث بالارفتن غلظت املاح داخل آب میشود. شاید تصفیه آب در صورتی که از دستگاه خیلی خوب استفاده کنند توصیه شود.

ج: کسانی که یک کلیه دارند ممکن است مشکلاتی پدید آورد؟
فقط باید رژیم را رعایت کنند. رژیم کم نمک و هر نوع گوشتی را خیلی کم مصرف کنند. تا دفع پروتئین نداشته باشند.

چ:۵۱ ساله هستم بافشارخون بالا و مشکل دفع پروتئین هم دارم. حتی کلیه سمت راستم هم سنگ ساز است. چه مراقبت های خاصی را باید انجام بدهم؟
بستگی به میزان دفع پروتئین ادرارشان و اینکه خون دارد یا ندارد مهم است. احتمال گلومرونفریت مطرح است. اولین کار این است که بیوپسی کلیه انجام شود. با نمومنه برداری مشخص میشود که علت این آسیب چه عاملی است. سنگ پروتئین در ادرار نمی دهد ˓ سنگ فشارخون نمی دهد.

ه: وجود خون در ادرار نشانه چیست؟
وجود خون در ادرار خیلی اهمیت دارد. گاهی اوقات فرد تا آزمایش ندهد متوجه خون در ادرار نمیشود. تا زمانی که میزان خون به ۱ سی سی در لیتر نرسد رنگ ادرار تغییر نمیکند. ۱ سی سی یعنی ۵ میلیون گلبول قرمز که در آزمایش مینویسد تعداد خیلی یادی گلبول وجود دارد.بعد تست دیگری وجود دارد که ببینیم این خون از منشا گلومرول آمده یا از پایین گلومرول یعنی شکل گلبول قرمزی که در ادرار است را چک میکنند. اگر گلبول قرمز نمایی شبیه میکی موس داشت به سمت بیماری های گلومرولی می رویم. اگر این نما را نداشت به قسمت های پایین تر می آییم یعنی از سنگ کلیه ˓ عفونت ها ˓ داروها (وارفارین) و ضربه ها ممکن است نشات گرفته باشد.متاسفانه تومورهای کلیه و مثانه و همچنین سرطان های کلیه و مثانه ˓ شروعش میتواند صرفا با وجود خون در ادرار باشد.

پاسخ ها:
دکتر شهناز اتابک( متخصص بیماریهای داخلی و فوق تخصص بیماریهای کلیوی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,296
  • 4,956
  • 32,089
  • 168,666
  • 1,148,396

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر