• میکروسکپ سلام سلامتی
مهر
۱۷
۱۳۹۵

دندان مصنوعی ، راه حل دندانهای از دست رفته ی شما

سربازی در سربازی در سر بازی سر بازی سربازی را کشت. تلفظ این واژه های نزدیک به هم برای هر کسی دشوار است. اما برای کسانی که دندان مصنوعی دارند بسیار دشوارتر است.

از دست دادن دندانها امری اجتناب ناپذیر نیست. هر کسی می تواند با رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک همواره دندانهای سالم داشته باشد.

دندانهای ما چگونه از دست می روند؟

برای درک این فرایند ابتدا به بررسی ساختمان دندانها می پردازیم. دندان دارای ۲ قسمت تاج و ریشه است و در محل اتصال لثه ها بخشی به نام گردن دندان این ۲ را از هم جدا میکند. لثه محکم به دندانها می چسبد و از نفوذ عوامل بیماری زا به ریشه دندان جلوگیری میکند. مینای دندان که روی تاج کشیده شده است ، سخت ترین ماده ای است که در بدن انسان وجود دارد. اما این ماده سخت نیز آسیب پذیر است.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

علاوه بر عوامل بیماری زا و میکروب زا ، ضربه شدید نیز می تواند سبب فرسودگی لثه ها و از دست دادن مینای دندان شود. دندانهای ما هنگام جویدن فشار زیادی را تحمل میکنند. این فشار در دندانهای نیش حدود ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و در دندانهای آسیا ۱۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است . پایه نگهدارنده دندانها نیز از ماده سختی ساخته شده که البته به سختی مینای دندان نیست. این ریشه ها دندان را درون لثه ها و استخوان فک محکم نگه می دارند.بافت نرم وعروق خونی که دندان را تغذیه میکند نیز از درون این ریشه ها عبور میکند .

هر بار که ما غذا میخوریم ، لایه ی نازکی از جرم روی دندانها و لثه ما باقی می ماند. این لایه ی جرم که ضخامت آن بیش از ۱ میلی متر نیست احتمالا ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون باکتری را در درون خود جای داده است. از این تعداد متنوع تنها ۲ تا ۳ نوع باکتری در خرابی دندانها نقش دارند. این باکتری ها به مرور زمان تولید مثل میکنند و برای بقای خود به مواد قندی نیاز دارند. آنها با مصرف قند نوعی اسید تولید میکنند که ظرف کمتر از ۲۴ ساعت اثر خود را بر مینای دندان میگذارد. این باکتری ها همچنین نوعی گاز تولید میکنند که سبب بوی بد دهان می شود. جرمی که روی دندانها باقی می ماند به مرور سخت تر می شود و به ویژه در قسمت گردن دندان رسوب میکند. به همین دلیل بهتر است پس از هر وعده غذا دندانهای خود را مسواک بزنید. تعداد زیادی از افراد مسواک زدن را نادیده میگیرند و دندانهای آنان به مرور خراب می شود. برخی تنها ۱ یا ۲ دندان خود را از دست می دهند اما برخی دیگر یک دست کامل از دندان خود را از دست می دهند.

۲ نوع دندان مصنوعی وجود دارد:

۱:دندانهای ثابت مانند بریج
۲: دندانهای متحرک که ممکن است یک دست کامل باشد یا نیم دست باشد.

برای هر فردی دندان مصنوعی خاص خودش باید ساخته شود. دندانپزشکان و دندان سازان در ابتدا باید تعداد دندان های سالم و خراب فرد را ارزیابی کنند. در اینجا آنها ابتدا قالبی از دندانهای فرد می سازند و ایرادهای آن را برطرف میکنند. سپس دندان ساز قالب را به دقت تمیز میکند. دندان ساز اجازه دارد فقط با تجویز دندانپزشک دندان بسازد. وقتی یک دندان خراب شده باشد دندانپزشک ترجیح می دهد برای فرد یک تاج مصنوعی از موادی به نام پورسلین بسازد. این ماده در برابر فرسایش و فشار آرواره ها به خوبی مقاوم است. بریج در واقع دندانی است که به ۲ دندان یا ۲ ریشه دیگر تکیه میکند.

دندانپزشک باید در ابتدا پایه های بریج را آماده کند. بریج با پایه های فلزی اش در طی چند جلسه در دهان بیمار نسب می شود. حتی کودکانی که در طی حوادث دندانهای شیری خود را از دست می دهند می توانند از دندانهای مصنوعی سود ببرند.
اولین دندان مصنوعی در اواسط دهه ۶۰ در سوئد ساخته شد. پایه تیتانیومی اغلب در درون فک قرار میگیرد و هیچ گونه واکنش حساسیتی تولید نمیکند. استفاده از این نوع دندان مصنوعی در فک پایین با ۹۶ درصد و در فک بالا با ۸۵ درصد موفقیت همراه است.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

نحوه قرار دادن بریج:
ابتدا یک سوراخ در فک ایجاد شده و سپس پایه تیتانیومی در درون استخوان فک قرار میگیرد. ۴ تا ۸ ماه زمان لازم است تا استخوان این پایه را در برگیرد. در مرحله بعد لایه استخوانی را از بالای پایه کنار میزند و قسمت تحتانی دندان مصنوعی را روی آن محکم میکند. ۲ تا ۳ هفته طول میکشد تا این پایه به خوبی به استخوان اطراف جوش بخورد. سپس دندانپزشک دندانها را روی پایه محکم میکند.

دندان ساز با استفاده از قالب اولیه ، قالب سنگی می سازد که تمامی نقش دندانها و اندازه آنها به دقت بر روی آن ثبت شده است. سپس دندان مصنوعی را روی قالب مشابهی از موم می سازد. دندان ساز دندان مصنوعی را روی قالب سنگی تهیه شده قرار می دهد تا مطمئن شود با دهان بیمار سازگاری دارد. فرایند ساخت دندان مصنوعی در حدود ۳۰ مرحله دارد و زمانی کار به پایان می رسد که دندان در دهان فرد قرار گیرد و پس از مدتی احساس ناراحتی نکند. اگر دندان مصنوعی در دهان بیمار جای نگیرد به تدریج ممکن است که دندانهای سالم او را سست کند و او را به ناراحتی فک یا سردرد دچار کند. در این مواقع دندان ساز باید دندان های مصنوعی را زا نوع بتراشد و یکی یکی آماده کند. معمولا دندان مصنوعی در طول ۲۴ ساعت باید ۸ ساعت از دهان خارج شود تا بافتهای دندان استراحت کنند.

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

طبق نتایج یک مطالعه جدید افراد ساکن در مناطق دارای برف زمستانی در معرض افزایش ریسک حمله قلبی بعد از بارش سنگین برف قرار دارند. . .
غذاهایی که موجب بروز افسردگی و استرس می‌شوند را نباید زیاد مصرف کرد که می‌توان به غذاهای سرخ کردنی, گوشت گاو و گوساله، ماهی نمک‌سود ، سوسیس و کالباس اشاره کرد. . .
محققان دانشگاه کلورادو دریافته اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک ها می توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند. . .
حامله شدن با فاصله کم (کمتر از دو سال و نیم از زایمان قبلی) و حامله شدن به دفعات متعدد (بیش از ۴ فرزند) مخاطراتی برای مادر به وجود می‌آورد. . .
همه‌ی ما عادات روزانه‌ای داریم، از تعداد دفعاتی که روی دکمه‌ی توقف زنگ ساعت می‌زنیم تا اینکه صبح حمام ‌می‌کنیم یا شب. . .
مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان تهران، گفت: تا 15 اسفند دفترچه‌های درمانی از همه مراکز تأمین اجتماعی حذف می‌شود. . .
یک روماتولوژیست گفت: مردم از قدیم می پندارند که در هنگام درد های مفصلی از مواد غذایی چون پای مرغ و پاچه استفاده کنند این تصور غلط در این دوره همچنان در میان مردم رواج دارد .. .
جهت تقویت بینایی در افراد باید روزانه ریزمغذی هایی به بدن ما برسد این ریز مغذی ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند . . .
به کمک چهار روش طبیعی و ارزان قیمت که تنها پنج دقیقه زمان می‌برد، دندان‌های شما سفید و درخشان شده و دیگر نیازی به روش‌های گران قیمت و مراجعه به دندانپزشک ندارید. . .
محققان دانشگاه روهر آلمان دریافتند علت چپ دست یا راست دست بودن افراد عملکرد نخاع آن‌ها در دوران جنینی است و این وضعیت ربطی به مغز ندارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 14,099
  • 7,426
  • 53,221
  • 185,321
  • 1,334,761

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر