• میکروسکپ سلام سلامتی
مرداد
۱۹
۱۳۹۵

رشته ی اتاق عمل در ایران چگونه تدریس می شود؟

در سراسر دنیا برنامه رشته ی اتاق عمل به دو صورت ارایه می شود: در حالت اول دانش آموختگان رشته کارشناسی پرستاری ( پس از کسب مدرک لیسانس) در یک دوره ۱-۲ ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند. در حالت دوم دانشجویان در مقطع کاردانی آموزش های عمومی دوره اتاق عمل را می گذرانند و برای ایفای نقش به عنوان فرد سیار و اسکراب ( دست شسته ) آماده می شوند و سپس در صورت تمایل در یک دوره ۱٫۵ تا ۲٫۵ ساله برای ایفای نقش به عنوان کمک اول جراح آماده می شوند.

به عنوان مثال با نگاهی به انجمن پرستاران اتاق عمل آمریکا ، استرالیا و دانشگاه کارولینسکای سوئد مشخص می شود که پرستاران پس از طی دوره ی کارشناسی و اخذ پروانه Registered Nurse می توانند با طی یک دوره دانشگاهی مصوب به مدت ۴۵ هفته ( تقریبا یک سال) ، مدرک تحصیلی پرستار اتاق عمل دریافت نموده و به عنوان یک فرد با تجربه در اتاق عمل مشغول به کار شوند.

با نگاهی بر استانداردهای انجمن تکنولوژیست های جراحی Association of Surgical Technologist نیز مشاهده می شود که افراد شاغل در رشته ی اتاق عمل دارای مدارک متفاوتی هستند.مطابق استانداردهای این انجمن ” کمک های اول جراحان” نیز در سه سطح پایه ، عمومی و تخصصی فعالیت می کنند ، که ” کمک اول جراح” می تواند یک پزشک ، یک پرستار دوره دیده اتاق عمل و یا یک تکنولوژیست جراحی با مدرک لیسانس که دارای مجوز کار و مدرک برای ایفای نقش کمک اول جراح است، باشد.

رشته ی اتاق عمل

رشته ی اتاق عمل

رشته ی اتاق عمل در ایران در مقطع کاردانی بین سالهای ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۰ در دانشکده های مختلف سطح کشور راه اندازی شد. این رشته در دانشکده های پیراپزشکی و یا پرستاری به دانشجویان ارایه می شود.

در ایران تاکنون رشته ای مشابه رشته کارشناسی اتاق عمل وجود نداشته است ، و دانشجویان در دوره های کاردانی شروع به تحصیل نموده و در صورت تمایل به ارتقای علمی و عملی خود با شرکت در کنکور کارشناسی ناپیوسته ، به عنوان پرستار در اتاق عمل یا سایر بخش ها مشغول به کار می شوند.

تا این که در سی و پنجمین جلسه مورخ ۱۳۸۶/۸/۲۹ شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی ، دوره ی کارشناسی پیوسته رشته ی مذکور تصویب و برای اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.

موقعیت های شغلی رشته ی اتاق عمل:
برنامه دوره ی کارشناسی پیوسته به منظور تربیت افرادی متعهد و مسئول است که بتوانند همگام با گسترش و توسعه تعداد جراحی ها و تکنولوژی جراحی ، با ارایه بهترین خدمات منطبق با اصول علمی پیشرفته ، پاسخگوی نیازهای بهداشتی درمانی جامعه باشند.

تکنولوژیست های اتاق عمل عضو مهمی از تیم بهداشتی بوده که در تماس نزدیک با جراحان، متخصصین بیهوشی و پرستاران ، در راستای تامین مراقبتی مطلوب برای بیماران فعالیت میکنند. عملکرد انسانی و شایسته حرفه های مراقبتی ، دانش و مهارت وسیعی می طلبد و از آنجا که سنگ زیر بنایی رشد و توسعه یک حرفه ، آموزش آن حرفه است ، پرسنل اتاق عمل نیز مانند سایر اعضای سیستم بهداشتی درمانی ، نیازمند اجرای استانداردهای آموزشی هستند.

دانشجوی رشته ی کارشناسی اتاق عمل باید در موارد زیر ارتباط قوی داشته باشد:
ارتباط درمانی و آرامش بخش با بیماران
ارتباط با تیم جراحی
ارتباط با واحدهای مختلف مانند آزمایشگاه ، بانک خون ، رادیولوژی ، مهندس پزشکی ، بازاریابان محصولات و تجهیزات پزشکی و . . .
ارتباط با دفتر پرستاری و سیستم اداری بیمارستان

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,306
  • 4,956
  • 32,099
  • 168,676
  • 1,148,406

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر