• پاسخ به سوالات پزشکی شما
فروردین
۲۵
۱۳۹۵

رشته ی بهداشت عمومی و مراحل تحصیل در آن

رشته ی بهداشت عمومی از ۲ گرایش مبارزه با بیماری ها و بهداشت خانواده تشکیل شده است. مبارزه با بیماریها شاخه ای از علوم بهداشتی است که دانش آموختگان برای پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر فعالیت میکنند. بهداشت خانواده هم از شاخه های اصلی رشته ی بهداشت عمومی است که با توجه به اهمیت تامین سلامت مادران و کودکان در غالب سیستم شبکه های بهداشتی – درمانی جایگاه واقعی خود را یافته است.

تاریخچه و قدمت رشته ی بهداشت عمومی:
دست آوردهای بشری در دوره انقلاب صنعتی در مواجهه با پیدایش مسائل جدیدی از قبیل شیوع بیماریها ، بروز اپیدمی های مختلف ، پیدایش مسائل مربوط به محیط زیست و محیط کار ، مهاجرت ها و مسائل جمعیتی ، روز به روز شفاف تر شد و در نهایت به تدریج حیطه پزشکی پیشگیری از حیطه پزشکی مبتنی بر درمان ، استقلال بیشتری یافت. پزشکی پیشگیری در مسیر تکاملی خود با عنوان کلی بهداشت عمومی در حیطه های کنترل بیماری ها ، مهندسی اجتماعی و نهایتا بهداشت برای همه تکامل یافت.

رشته ی بهداشت عمومی

رشته ی بهداشت عمومی

به منظور ساماندهی مبارزه با بیماری ها در کشور ، به تدریج اداره کل مبارزه با بیماریهای واگیر تاسیس شد و در سال ۱۳۵۱ به موازات آن اداره کل مبارزه با بیماری های غیر واگیر نیز تاسیس شد و در حال حاضر به صورت ادغام یافته ، تحت عنوان مدیریت مبارزه با بیماریها در کشور انجام وظیفه میکند.

تاریخچه تربیت کادر مبارزه با بیماری ها به تاسیس انستیتو مالاریولوژی باز میگردد که بعدا به دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی تبدیل شد که به تربیت نیروهای بهداشتی پرداخت.

برنامه درسی رشته ی بهداشت عمومی:
رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی دارای ۱۳۲ واحد که ۱۶ واحد از آن مربوط به کارآموزی در عرصه بوده و بقیه واحدها شامل دروس عمومی و اختصاصی در حیطه ی بهداشت خانواده (سلامت کودک ، مادر ، واکسیناسیون ، بهداشت دهان و دندان ، بهداشت مدارس و دانش آموزان و . . . ) ، مبارزه با بیماری ها (بیماری های واگیر و غیرواگیرو . . . ) ، بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط می باشد.

ادامه تحصیل در رشته ی بهداشت عمومی :
در ایران امکان تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی ، کارشناسی به کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد به دکترا بخصوص در رشته های آموزش بهداشت و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی وجود دارد.


موقعیت شغلی رشته ی بهداشت عمومی:

دانش آموختگان در زمینه ی مبارزه با بیماری ها باید نقش های زیر را برعهده گیرند:
آموزش افراد تحت پوشش خدماتی ، شرکت در انجام مصابحه های پژوهشی ، گرد آوری داده های پژوهش های کاربردی ، شرکت در برنامه واکسیناسیون کشوری ، بررسی نیازهای مربوط به واکسن ، نگهداری زنجیره سرما ، شناسایی افراد در معرض خطر و پرخطر ، شرکت در برنامه های مربوط به عفونت زدایی ، سم پاشی و . . . بر حسب نیاز ، شرکت در برنامه های مراقبت ، جداسازی و قرنطینه ، کمک به برنامه های شیمیوپروفیلاکسی ، غربالگری و تشخیص به موقع بیماری ها ( تحت نظارت پزشک ) ، کمک به بیماریابی و ارجاع موارد به پزشک ، شرکت در برنامه های کنترل بیماری ها در شرایط عادی و اضطراری به صورت منطقه ای ، استانی یا ملی و بررسی دارویی و تجهیزاتی مورد نیاز .

رشته ی بهداشت عمومی

رشته ی بهداشت عمومی

در زمینه بهداشت خانواده نقش های زیر را هم نیز برعهده خواهند داشت: ( معمولا در اکثر مراکز این ۲ گرایش در ۲ واحد جدا از هم قرار دارند و ارائه خدمت می دهند)
آموزش به خانواده ها به ویژه مادران در زمینه های مختلف حرفه ای با هدف ارتقای سطح آگاهی ، نگرش و عملکرد بهداشتی در آنها مانند آموزش به مادران در دوران بارداری ، شیردهی ، یائسگی و آموزش و مشاوره پیش از ازدواج به افراد تحت پوشش ، مراقبت قبل و بعد از زایمان مادران ، مراقبت اطفال در دوران نوزادی ، شیرخواری و قبل از مدرسه ( واکسیناسیون – کارت رشد و . . . ) پایش سلامت کودکان مدرسه ای بر حسب لزوم ، راهنمایی خانواده ها درباره ی مشکلات مربوط به سلامت اعضای خانواده ، شرکت در برنامه های بهداشت مدارس ، ارایه خدمات تنظیم خانواده ، نظارت بر چگونگی تشکیل و تکمیل پرونده برای خانوارهای تحت پوشش ، ارجاع موارد ضروری به پزشک مسوول ، بررسی نیازهای تدارکاتی مراکز ارایه خدمات و تنظیم گزارش مربوط به آن ، کمک به انجام برنامه های بهداشتی منطقه ای ، استانی و ملی

در سال ۹۵ از تاریخ ۲۵ فروردین لغایت ۷ اردیبهشت با عنوان هفته بهداشت ، و روز ۲ اردیبهشت بعنوان روز بهداشت عمومی نام گذاری شده است. این هفته بر تمامی دانشجویان و دانش آموختگان و کلیه علاقه مندان به این رشته گرامی باد.


منبع:

گروهی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر