• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
فروردین
۲۵
۱۳۹۵

رشته ی بهداشت عمومی و مراحل تحصیل در آن

رشته ی بهداشت عمومی از ۲ گرایش مبارزه با بیماری ها و بهداشت خانواده تشکیل شده است. مبارزه با بیماریها شاخه ای از علوم بهداشتی است که دانش آموختگان برای پیشگیری از بیماری های واگیر و غیر واگیر فعالیت میکنند. بهداشت خانواده هم از شاخه های اصلی رشته ی بهداشت عمومی است که با توجه به اهمیت تامین سلامت مادران و کودکان در غالب سیستم شبکه های بهداشتی – درمانی جایگاه واقعی خود را یافته است.

تاریخچه و قدمت رشته ی بهداشت عمومی:
دست آوردهای بشری در دوره انقلاب صنعتی در مواجهه با پیدایش مسائل جدیدی از قبیل شیوع بیماریها ، بروز اپیدمی های مختلف ، پیدایش مسائل مربوط به محیط زیست و محیط کار ، مهاجرت ها و مسائل جمعیتی ، روز به روز شفاف تر شد و در نهایت به تدریج حیطه پزشکی پیشگیری از حیطه پزشکی مبتنی بر درمان ، استقلال بیشتری یافت. پزشکی پیشگیری در مسیر تکاملی خود با عنوان کلی بهداشت عمومی در حیطه های کنترل بیماری ها ، مهندسی اجتماعی و نهایتا بهداشت برای همه تکامل یافت.

رشته ی بهداشت عمومی

رشته ی بهداشت عمومی

به منظور ساماندهی مبارزه با بیماری ها در کشور ، به تدریج اداره کل مبارزه با بیماریهای واگیر تاسیس شد و در سال ۱۳۵۱ به موازات آن اداره کل مبارزه با بیماری های غیر واگیر نیز تاسیس شد و در حال حاضر به صورت ادغام یافته ، تحت عنوان مدیریت مبارزه با بیماریها در کشور انجام وظیفه میکند.

تاریخچه تربیت کادر مبارزه با بیماری ها به تاسیس انستیتو مالاریولوژی باز میگردد که بعدا به دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی تبدیل شد که به تربیت نیروهای بهداشتی پرداخت.

برنامه درسی رشته ی بهداشت عمومی:
رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی دارای ۱۳۲ واحد که ۱۶ واحد از آن مربوط به کارآموزی در عرصه بوده و بقیه واحدها شامل دروس عمومی و اختصاصی در حیطه ی بهداشت خانواده (سلامت کودک ، مادر ، واکسیناسیون ، بهداشت دهان و دندان ، بهداشت مدارس و دانش آموزان و . . . ) ، مبارزه با بیماری ها (بیماری های واگیر و غیرواگیرو . . . ) ، بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط می باشد.

ادامه تحصیل در رشته ی بهداشت عمومی :
در ایران امکان تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی ، کارشناسی به کارشناسی ارشد ، کارشناسی ارشد به دکترا بخصوص در رشته های آموزش بهداشت و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی وجود دارد.


موقعیت شغلی رشته ی بهداشت عمومی:

دانش آموختگان در زمینه ی مبارزه با بیماری ها باید نقش های زیر را برعهده گیرند:
آموزش افراد تحت پوشش خدماتی ، شرکت در انجام مصابحه های پژوهشی ، گرد آوری داده های پژوهش های کاربردی ، شرکت در برنامه واکسیناسیون کشوری ، بررسی نیازهای مربوط به واکسن ، نگهداری زنجیره سرما ، شناسایی افراد در معرض خطر و پرخطر ، شرکت در برنامه های مربوط به عفونت زدایی ، سم پاشی و . . . بر حسب نیاز ، شرکت در برنامه های مراقبت ، جداسازی و قرنطینه ، کمک به برنامه های شیمیوپروفیلاکسی ، غربالگری و تشخیص به موقع بیماری ها ( تحت نظارت پزشک ) ، کمک به بیماریابی و ارجاع موارد به پزشک ، شرکت در برنامه های کنترل بیماری ها در شرایط عادی و اضطراری به صورت منطقه ای ، استانی یا ملی و بررسی دارویی و تجهیزاتی مورد نیاز .

رشته ی بهداشت عمومی

رشته ی بهداشت عمومی

در زمینه بهداشت خانواده نقش های زیر را هم نیز برعهده خواهند داشت: ( معمولا در اکثر مراکز این ۲ گرایش در ۲ واحد جدا از هم قرار دارند و ارائه خدمت می دهند)
آموزش به خانواده ها به ویژه مادران در زمینه های مختلف حرفه ای با هدف ارتقای سطح آگاهی ، نگرش و عملکرد بهداشتی در آنها مانند آموزش به مادران در دوران بارداری ، شیردهی ، یائسگی و آموزش و مشاوره پیش از ازدواج به افراد تحت پوشش ، مراقبت قبل و بعد از زایمان مادران ، مراقبت اطفال در دوران نوزادی ، شیرخواری و قبل از مدرسه ( واکسیناسیون – کارت رشد و . . . ) پایش سلامت کودکان مدرسه ای بر حسب لزوم ، راهنمایی خانواده ها درباره ی مشکلات مربوط به سلامت اعضای خانواده ، شرکت در برنامه های بهداشت مدارس ، ارایه خدمات تنظیم خانواده ، نظارت بر چگونگی تشکیل و تکمیل پرونده برای خانوارهای تحت پوشش ، ارجاع موارد ضروری به پزشک مسوول ، بررسی نیازهای تدارکاتی مراکز ارایه خدمات و تنظیم گزارش مربوط به آن ، کمک به انجام برنامه های بهداشتی منطقه ای ، استانی و ملی

در سال ۹۵ از تاریخ ۲۵ فروردین لغایت ۷ اردیبهشت با عنوان هفته بهداشت ، و روز ۲ اردیبهشت بعنوان روز بهداشت عمومی نام گذاری شده است. این هفته بر تمامی دانشجویان و دانش آموختگان و کلیه علاقه مندان به این رشته گرامی باد.


منبع:

گروهی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,303
  • 4,956
  • 32,096
  • 168,673
  • 1,148,403

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر