• سلام سلامتی . . . یک گام فراتر از سلامتی
مرداد
۴
۱۳۹۵

رشته ی بینایی سنجی و نحوه ی تحصیل در این رشته

اپتومتری یا رشته ی بینایی سنجی دانش مراقبت های علمی از بینایی است و اپتومتریست به کسی گفته می شود که پس از دانش آموختگی در رشته ی بینایی سنجی ، قادر به معاینه و تشخیص اختلالات بینایی و بهبود آن از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک ، لنزهای تماسی و انجام یک سری تمرینات و ورزش های چشمی و ارایه ی توصیه ها ودستورات بهداشتی لازم است. همچنین کارشناس بینایی سنجی می تواند با روش های فوق کارایی سیستم بینایی را افزایش دهد. کارشناس رشته ی بینایی سنجی پس از معاینه ی چشم و ساختمان های ضمیمه ی آن مانند سیستم اشکی و پلک ها ، در صورت وجود هر گونه اختلال یا بیماری که نیازمند درمان طبی باشد بیماران را به پزشک متخصص ارجاع می نمایند. همچنین اپتومتریست ها در دوران تحصیل ، کار ساخت عینک را در دانشگاه فرا می گیرند. متخصصین رشته ی بینایی سنجی می توانند عرضه ی وسایلی را که تجویز میکنند بر عهده گیرند.

رشته ی بینایی سنجی

رشته ی بینایی سنجی


تاریخچه و قدمت رشته ی بینایی سنجی:

بینایی سنجی به صورت رسمی بیش از ۱۰۰ سال است که در دانشگاههای کشورهای معتبر علمی جهان تدریس می شود.

در حال حاضر در جهان جزو ۱۰ رشته ی برتر علمی – حرفه ای شناخته شده است و در جهان ده ها هزار اپتومتریست حرفه ای در رابطه با چشم و بینایی ، خدمات مربوط به مراقبت های اولیه ی چشم از قبیل معاینه ، ارزشیابی و بررسی اختلال های بینایی و سایر مسایل فیزیولوژیکی و اپتیکی چشم و نیز تجویز و ارایه ی عینک های طبی اصلاح عیوب انکساری و تمام اقدام های لازم برای حفظ و ارتقای بینایی و نیز جلوگیری از هرگونه عاملی که به اختلال های چشمی و بینایی منجر گردد را انجام می دهند.

در ایران اولین بار این رشته در دانشگاه مشهد در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و کارشناسی ارشد آن هم در دانشگاه مشهد از سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد.
این رشته بدون کشیک شبانه است .

ادامه ی تحصیل:
در هر سال آزمون کارشناسی ارشد بطور متمرکز از طریق آزمون سراسری برگزار می شود.

رشته ی بینایی سنجی

رشته ی بینایی سنجی

موقعیت های شغلی:

۱: درمانی
به صورت استخدام در مراکز درمانی دولتی و خصوصی و یا تاسیس کلینیک خصوصی بعد از عضویت در نظام پزشکی و گذراندن تعهدات مربوطه و کسب مجوز لازم بر طبق مقررات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی.

۲: مشاوره ای
همکاری با سازمان ها و نهادهای درمانی ، بهزیستی ، تامین اجتماعی و . . .

۳: پژوهشی
به صورت همکار در پروژه های تحقیقی سازمان ها و مراکز علمی پژوهشی

مهارت های جنبی لازم:

با توجه به توسعه ی علوم ، کارشناسان این رشته باید آشنایی کامل با زبان انگلیسی و رایانه داشته باشند تا بتوانند از کتب و مجلات علمی در سطح دنیا استفاده کرده و در مجامع علمی مقاله ارایه کنند.

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر