• با سایت سلام سلامتی همراه باشید تا زندگی سالمی را تجربه کنید.
تیر
۴
۱۳۹۵

رشته ی داروسازی و مراحل مختلف تحصیل در این رشته

اگر چه قدمت مهارت رشته ی داروسازی به عصر حجر می رسد ولی سابقه آن به عنوان یک حرفه توسط افراد دارای تحصیلات دانشگاهی و مجوز برای کار در داروخانه در حدود ۱۰۰۰ سال است. کهن ترین سندی که از دارو نام برده ، یکی از لوح های گلی کتابخانه آشوربانیپال پادشاه آسور ( یا آشور) است. آسور قسمتی از بابل است که کوروش کبیر پادشاه هخامنشی در ۵۶۰ ق.م آنجا را همراه با مصر ، عراق ، سوریه و تمام آسیای صغیر به تصرف ایران درآورد.

بر اساس شواهد تاریخی و آثار نوشتاری اقوام چینی و هندی از چند هزار سال پیش از میلاد مسیح دارای تمدن بوده اند. این دو کشور دارای قدیمی ترین مجموعه های داروشناسی و داروسازی هستند که در آنها کاربرد داروهای گیاهی و معدنی در بیماری های مختلف شرح داده شده است.

رشته ی داروسازی

رشته ی داروسازی

نام آورترین پزشک یونان بقراط است که از پایه گذاران نظریه اخلاطی (گرمی – سردی) است. در زمینه دارویی باید از دیوسکورید نام برد که رساله ی تصویری گیاهی خود را بنام مفردات پزشکی (material medica) به عنوان یک دایره المعارف از گیاهان دارویی عرضه کرد. جالینوس Galen پزشک و داروپزشک یونانی – رومی بود که ضمن گسترش نظریه اخلاطی ، کتابهای زیادی در زمینه اشکال داروها و چگونگی ساخت آنها از گیاهان را نوشت ، به طوری که کتاب اشکال دارویی او تا میانه های سده ی ۲۰ با نام ” داروسازی جالینوسی ” در بسیاری از کشورها مورد استفاده و تدریس بود.

یکی از مهم ترین منابع پزشکی و دارویی ایران قدیم کتاب دینی اوستا است. در این کتاب و کتابهای دیگر از ۵ گروه از پزشکان ( از آن جمله گیاه پزشکان) نام برده شده است و ده ها گیاه دارویی و اثرات آنها مانند داروهای جنین افکن ، پلشت بر و . . . آمده است.

عرضه دارو در داروخانه ها با مسئولیت داروسازان دارای مدارک دانشگاهی معتبر پس از راه اندازی اولین مدرسه داروسازی در ایران به نام دارالفنون بود که در آن استادان خارجی تدریس می کردند. دارالفنون در سال ۱۲۳۰ هجری شمسی مطابق با ۱۸۴۷ میلادی توسط امیرکبیر در خیابان ناصرخسرو تاسیس و در آن در کنار علوم دیگر ، رشته طب و داروسازی نیز تدریس می شد. دوره داروسازی در ابتدا ۳ سال بود که از سال ۱۳۰۵ به پنج سال افزایش داده شد و از سال ۱۳۱۳ مدرسه طب و داروسازی به دانشکده پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی تغییر نام داد و از سال ۱۳۳۵ هریک از دانشکده ها مستقل شدند.

رشته ی داروسازی

رشته ی داروسازی

با تاسیس دارالفنون رشته ی داروسازی نیز در ایران شکل گرفت و داروهای شیمیایی بسته بندی شده یا در آزمایشگاه های این مدرسه و یا توسط دانش آموختگان این دانشکده بسته بندی می شد و در عطاری ها به فروش می رسید. تهیه امولسیون های مختلف توسط لابراتوار را می توان از اولین اشکال دارویی تولید ایران محسوب و تاسیس لابراتوار دکتر عبیدی و شرکاء در سال ۱۳۲۵ را می توان سرآغاز صنعت مدرن داروسازی در ایران دانست.

در دانشکده ی داروسازی تهران رشته های شیمی دارویی ، داروسازی هسته ای ، فارماسیوتیکس ، بیوتکنولوژی ، کنترل دارو ، مفردات پزشکی و توکسیکولوژی و فارماکولوژی و رشته تخصصی داروسازی بالینی تدریس می شود.

برنامه درسی رشته ی داروسازی :
طول دوره ی رشته ی داروسازی حداقل ۶ سال است که شامل دو مرحله می باشد:

مرحله ی اول: دروس عمومی و علوم پایه
مرحله ی دوم: دروس اختصاصی ، کارآموزی ، کارآموزی در عرصه و پایان نامه

در پایان مرحله ی اول ، امتحان جامع علوم پایه برگزار می شود و قبولی در امتحان جامع شرط ورود به دوره ی بعدی می باشد.
رشته های تخصصی داروسازی عبارتند از:

داروسازی بالینی:
دانش آموختگان این رشته می توانند طراحی دارو درمانی مناسب برای هر بیمار و ارزیابی روزانه وضعیت و میزان پاسخ دهی بیماران به رژیم های دارویی را انجام دهند. مدیریت در آماده سازی فرآورده های تزریقی و فرستادن دارو به بخش برای هر بیمار و ارزیابی روزانه پرونده بیماران برای شناسایی تداخلات اثر احتمالی داروها و عوارض خطرناک ناخواسته ی دارویی از دیگر وظایف داروساز بالینی است.

رشته ی داروسازی

رشته ی داروسازی

سم شناسی:
دانش آموختگان این رشته می توانند دارای فعالیت های آموزشی – پژوهشی و خدماتی در زمینه های مختلف سم شناسی مانند مکانیسم اثر و سینتیک سموم ، تشخیص اثرات سمی داروها ، مواد شیمیایی و سموم دفع آفات ، آلودگی های محیطی و اندازه گیری سموم در مایعات بیولوژیک در شناسایی ، پیشگیری و درمان مسمومیت در دانشگاهها ، مراکز تحقیقاتی و بیمارستانها باشد.

شیمی دارویی:
دانش آموختگان این رشته توانایی انجام فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و خدماتی در زمینه های بهینه سازی سنتز مواد اولیه دارویی ، طراحی و سنتز داروهای جدید ، تعیین نحوه اثر داروها با توجه به رابطه ی ساختمان با فعالیت آنها ، کنترل داروها ، استخراج ، شناسایی و سنتز مواد موثره گیاهان دارویی و میکروارگانیسم ها را دارند.

فارماکوگنوزی:
نقش دانش آموختگان این رشته انجام امور آموزشی ، پژوهشی و خدماتی در زمینه ی شناسایی ، کشت و تکثیر گیاهان دارویی ، استخراج و تعیین ساختمان مواد موثره گیاهی و تولید مواد اولیه ی گیاهی است.

فارماسیوتیکس:
دانش آموختگان این رشته دارای توانایی های آموزشی ، پژوهشی و خدماتی در زمینه های فرمولاسیون و تکنولوژی ساخت فرآورده های دارویی ، سیستم های دارورسانی ، کنترل شاخص های فارماکوکینتیکی داروها ، و تاثیر فرمولاسیون و مواد متشکله فرآورده های دارویی بر اثرات درمانی آنها ( بیوفارماسی) هستند.

داروسازی هسته ای :
توانایی های دانش آموختگان رشته ی داروسازی هسته ای در به کارگیری مشتقات نشان دار داروها در تحقیقات کاربردی ، جذب ، انتشار ، متابولیسم و دفع داروها در بدن ، تعیین مکانیسم واکنش های آلی وبیوشیمیایی و از نظر خدماتی ، کنترل کیفی و کمی رادیو داروها ، مشاوره با متخصصین پزشکی هسته ای ، از نظر تداخلات رادیو داروها با سایر داروها و تهیه رادیوداروها برای تشخیص و درمان بیماریها و از نظر آموزشی تدریس داروسازی هسته ای ، و مباحثی از پزشکی هسته ای است.

کنترل دارو:
دانش آموختگان این رشته دارای توانایی های آموزشی و پژوهشی در زمینه ی کنترل کیفیت فرآورده های دارویی ، آرایشی ، بهداشتی در واحدهای دانشگاهی و انجام خدمات مدیریتی در آزمایشگاههای کنترل غذا و دارو هستند.

زیست فن آوری ( بیوتکنولوژی) :

توانایی های آموزشی ، پژوهشی و خدماتی دانش آموختگان این رشته در زمینه های تکنولوژی آنزیمی ، پروتئین های نوترکیب ، تکنولوژی کلونینگ ژنها و نانوبیوتکنولوژی برای درمان بیماریها ، تشخیص نارسایی های ژنتیکی و بهبود تولیدات کشاورزی است.

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (گروهی از اعضای هیات علمی دانشگاه)

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر