• پاسخ به سوالات پزشکی شما
تیر
۱۰
۱۳۹۵

رشته ی پرستاری و مراحل تحصیل در این رشته

رشته ی پرستاری به عنوان یک حرفه ی به تدریج توسعه یافته و طی قرنها عملکرد پرستاری به عنوان یک فعالیت با اهمیت در سیستم بهداشتی مطرح شده است. فلورانس نایتینگل به عنوان بنیان گذار این رشته ی نوین بوده که در سال ۱۸۴۵ با تیمی از پرستاران در جنگ کریما در انجام مراقبت های پرستاری و نهایتا کاهش مرگ و میر نقش به سزایی داشته است. در قرن بیستم کوشش قابل توجهی برای توسعه ی استانداردهای آموزشی انجام شده و سعی شده تا پرستاران با علم و دانش و آگاهی مناسب برای اعمال پرستاری تربیت شوند.

رشته ی پرستاری

رشته ی پرستاری


تاریخچه و قدمت رشته ی پرستاری در ایران:

هم زمان با پیشرفت علوم و فنون ، از جمله پزشکی ، در پرستاری هم پیشرفت هایی حاصل شده است که می توان آموزش آن را تحولی در این زمینه دانست. در سال ۱۲۹۴ توسط یک گروه مذهبی آمریکایی ، نخستین آموزشگاه در ارومیه فعلی گشایش یافت که متقاضیان زیر دیپلم را می پذیرفت و دوران آموزش آن سه سال بود. در سال ۱۲۹۵ در تبریز نیز مدرسه ی پرستاری دیگری دایر شد. گروه میسیون آمریکایی از تبریز به تهران آمده و اولین مدرسه ی پرستاری را در سال ۱۲۹۸ تاسیس نمود و به ترتیب مدارس پرستاری در سال های ۱۳۱۵ و ۱۳۱۹ دایر شدند.

در سال ۱۳۲۰ مدرسه ی عالی پرستاری شرکت نفت آبادان و در سال ۱۳۲۷ مدرسه ی آزاده و در سال ۱۳۲۸ مدرسه ی عالی دانشگاه تهران تاسیس و شروع به کار نمود. مدارک ارائه شده توسط مدارس فوق به صورت فوق دیپلم و سپس معادل لیسانس بود. به تدریج دوره ی سه ساله ی مدارس پرستاری به چهار سال تبدیل شد. اولین مدرسه ی چهار ساله دراین رشته در ایران ، سال ۱۳۴۴ از ظرف وزارت بهداری ، در مرکز پزشکی و تحقیقاتی فیروزگر و با کمک و مشاوره کارشناسان سازمان بهداشت جهانی تاسیس و با نام انستیتو عالی پرستاری فیروزگر شروع به کار کرد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی ، همسطح با سایر دانشکده های موجود در کشور ، مدرک لیسانس دریافت می کردند.

اکنون نظام آموزش پرستاری به صورت آموزش در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد در رشته های تخصصی داخلی جراحی ، کودکان ، بهداشت روان ، بهداشت جامعه و مدیریت خدمات پرستاری می باشد. برخی مراکز آموزشی نیز دارای آموزش در مقطع دکترای تخصصی هستند. این آموزش زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است. دوره ی آموزش کارشناسی ۴ سال است که شامل سه سال آموزش تئوری و یک سال دوره ی کارآموزی می باشد. آموزش کارشناسی ارشد دو سال و آموزش دکتری چهارساله است.

رشته ی پرستاری

رشته ی پرستاری

دوره ی دکترای تخصصی ، بالاترین مقطع تحصیلی آموزشی است که به اعطای مدرک منجر و دانش آموختگان به عنوان اعضای هیئت علمی جذب دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور خواهند شد. هدف کلی برنامه ی دکترای تخصصی تربیت مدرسین با صلاحیت های آموزشی و پژوهشی ، تامین نیروی انسانی مورد نیاز دانشگاه های کشور و نیل به خودکفایی حرفه ای است.

ادامه ی تحصیل رشته ی پرستاری:
امکان ادامه ی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی وجود دارد. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد رشته های آناتومی و فیزیولوژی ، آموزش بهداشت و پرستاری با ۵ گرایش ( آموزش در رشته های داخلی جراحی ، کودکان ، بهداشت جامعه ، بهداشت روان و مدیریت) نیز ادامه تحصیل دهند.

موقعیت های شغلی رشته ی پرستاری:
مشاغل مرتبط با رشته عبارتند از:
پرستار بالینی ، مربی و عضو هیئت علمی دانشگاه ، کارشناس بیمه ، محقق در مراکز تحقیقاتی و . . .

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی داشگاه علوم پزشکی تهران

نمایشگاه سلام سلامتی

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

درصد بالایی از افراد روی پوستشان خال‌های رنگی سطحی یا برجسته دارند. همیشه هم این سؤال پیش می‌‌آید که آیا وجود این خال‌ها در پوست می‌تواند خطرناک باشد؟
یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه مصرف مداوم بیسکویت از عوامل ایجاد غلظت خون, ضعف معده و کبد است, گفت: خوردن خاکشیر با شیر باعث روشن‌شدن رنگ پوست و تقویت میل جنسی می‌شود. . .
تنها با یک جستجوی ساده در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی با افراد بسیاری مواجه خواهید شد که رژیم‌های غذایی مونو را تقریبا از هر نوع میوه و سبزیجاتی - هندوانه، انبه، گل کلم، اسفناج - و حتی غذاهایی مانند پیتزا شکل داده‌اند. . .
انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست. . .
ضرب المثلی درباره ی نارگیل بین مردم اقیانوس آرام معروف است که می گوید هر کس که درخت نارگیل می کارد، برای خودش و بچه هایش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست می کند . . .
سماق دارای خواص ضد میکروبی است. این خاصیت سماق می تواند با باکتری هایی نظیر باکتری سالمونلا مبارزه کند. . .
چای با انواع مختلفی که دارد برای سلامتی یا لذت بردن از یک نوشیدنی سالم، مفید است و خواص زیادی نیز دارد. . .
سیر خام به عنوان یک ابر ماده غذایی شناخته می شود که سرشار از مواد مغذی است و محصولی سودمند برای سلامت و بهزیستی انسان در نظر گرفته می شود. . .
همه ما آب ازشب گذشته را که روی میز، کنار تخت و میز آشپزخانه قرارداشته است، نوشیده ایم؛ حتی آب بطری را که در ماشین مانده؛ اما آیا نوشیدن این آب برای بدن مضر نیست؟
کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 1,295
  • 4,739
  • 51,678
  • 181,788
  • 1,340,511

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

خرید بک لینک
اتوبار تهران
اقامت اسپانیا بدون خرید ملک

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر