• پاسخ به سوالات پزشکی شما
تیر
۱۰
۱۳۹۵

رشته ی پرستاری و مراحل تحصیل در این رشته

رشته ی پرستاری به عنوان یک حرفه ی به تدریج توسعه یافته و طی قرنها عملکرد پرستاری به عنوان یک فعالیت با اهمیت در سیستم بهداشتی مطرح شده است. فلورانس نایتینگل به عنوان بنیان گذار این رشته ی نوین بوده که در سال ۱۸۴۵ با تیمی از پرستاران در جنگ کریما در انجام مراقبت های پرستاری و نهایتا کاهش مرگ و میر نقش به سزایی داشته است. در قرن بیستم کوشش قابل توجهی برای توسعه ی استانداردهای آموزشی انجام شده و سعی شده تا پرستاران با علم و دانش و آگاهی مناسب برای اعمال پرستاری تربیت شوند.

رشته ی پرستاری

رشته ی پرستاری


تاریخچه و قدمت رشته ی پرستاری در ایران:

هم زمان با پیشرفت علوم و فنون ، از جمله پزشکی ، در پرستاری هم پیشرفت هایی حاصل شده است که می توان آموزش آن را تحولی در این زمینه دانست. در سال ۱۲۹۴ توسط یک گروه مذهبی آمریکایی ، نخستین آموزشگاه در ارومیه فعلی گشایش یافت که متقاضیان زیر دیپلم را می پذیرفت و دوران آموزش آن سه سال بود. در سال ۱۲۹۵ در تبریز نیز مدرسه ی پرستاری دیگری دایر شد. گروه میسیون آمریکایی از تبریز به تهران آمده و اولین مدرسه ی پرستاری را در سال ۱۲۹۸ تاسیس نمود و به ترتیب مدارس پرستاری در سال های ۱۳۱۵ و ۱۳۱۹ دایر شدند.

در سال ۱۳۲۰ مدرسه ی عالی پرستاری شرکت نفت آبادان و در سال ۱۳۲۷ مدرسه ی آزاده و در سال ۱۳۲۸ مدرسه ی عالی دانشگاه تهران تاسیس و شروع به کار نمود. مدارک ارائه شده توسط مدارس فوق به صورت فوق دیپلم و سپس معادل لیسانس بود. به تدریج دوره ی سه ساله ی مدارس پرستاری به چهار سال تبدیل شد. اولین مدرسه ی چهار ساله دراین رشته در ایران ، سال ۱۳۴۴ از ظرف وزارت بهداری ، در مرکز پزشکی و تحقیقاتی فیروزگر و با کمک و مشاوره کارشناسان سازمان بهداشت جهانی تاسیس و با نام انستیتو عالی پرستاری فیروزگر شروع به کار کرد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی ، همسطح با سایر دانشکده های موجود در کشور ، مدرک لیسانس دریافت می کردند.

اکنون نظام آموزش پرستاری به صورت آموزش در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد در رشته های تخصصی داخلی جراحی ، کودکان ، بهداشت روان ، بهداشت جامعه و مدیریت خدمات پرستاری می باشد. برخی مراکز آموزشی نیز دارای آموزش در مقطع دکترای تخصصی هستند. این آموزش زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی است. دوره ی آموزش کارشناسی ۴ سال است که شامل سه سال آموزش تئوری و یک سال دوره ی کارآموزی می باشد. آموزش کارشناسی ارشد دو سال و آموزش دکتری چهارساله است.

رشته ی پرستاری

رشته ی پرستاری

دوره ی دکترای تخصصی ، بالاترین مقطع تحصیلی آموزشی است که به اعطای مدرک منجر و دانش آموختگان به عنوان اعضای هیئت علمی جذب دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور خواهند شد. هدف کلی برنامه ی دکترای تخصصی تربیت مدرسین با صلاحیت های آموزشی و پژوهشی ، تامین نیروی انسانی مورد نیاز دانشگاه های کشور و نیل به خودکفایی حرفه ای است.

ادامه ی تحصیل رشته ی پرستاری:
امکان ادامه ی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی وجود دارد. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد رشته های آناتومی و فیزیولوژی ، آموزش بهداشت و پرستاری با ۵ گرایش ( آموزش در رشته های داخلی جراحی ، کودکان ، بهداشت جامعه ، بهداشت روان و مدیریت) نیز ادامه تحصیل دهند.

موقعیت های شغلی رشته ی پرستاری:
مشاغل مرتبط با رشته عبارتند از:
پرستار بالینی ، مربی و عضو هیئت علمی دانشگاه ، کارشناس بیمه ، محقق در مراکز تحقیقاتی و . . .

منبع:
مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی داشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,297
  • 4,956
  • 32,090
  • 168,667
  • 1,148,397

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر