• پاسخ به سوالات پزشکی شما
اسفند
۲۳
۱۳۹۴

رشته ی پزشکی و مراحل تحصیل در این رشته

شایع ترین برنامه ی درسی رشته ی پزشکی به شرح زیر است:

مرحله ی اول رشته ی پزشکی : (علوم پایه)
که مرحله ابتدایی رشته ی پزشکی بوده و دو سال است. در این مرحله دانشجویان بخش اول دروس عمومی و دروس پایه و اصلی را میگذرانند.

هدف از این مرحله ، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فیزیولوژیک او در سلامت و همچنین شناخت عوامل بیولوژیک بیماری زا و مکانیزم های دفاعی بدن در برابر آنها و اصول آسیب های بدن انسان و آشنا ساختن دانشجو با اصول مسائل بهداشتی است.


مرحله ی دوم رشته ی پزشکی : (نشانه شناسی و پاتوفیزیولوژی )

مدت مرحله ی دوم یک سال است. هدف از آموزش در این مرحله عرضه ی مباحثی است که بتواند ضمن دادن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک ، دانشجویان را با مکانیزم بیماری ها و عوامل موثر در آنها و تظاهر بیماری ها و تشخیص به طریق تحلیل گرانه آشنا نماید.

رشته ی پزشکی

رشته ی پزشکی


مرحله ی سوم رشته ی پزشکی :(کارآموزی بالینی)

هدف از این مرحله تشخیص بیماری ها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی و به دست آوردن توانایی های لازم در به کار بردن اندیشه و استقلال و نتیجه گیری سریع به منظور برخورد منطقی و صحیح با بیمار و طراحی عملیات پیشگیری و درمانی است.

زمان گذراندن کارآموزی بالینی بطور مطلوب ۲۰ ماه است که طی آن دوره های داخلی ، جراحی ، کودکان ، زنان و زایمان ، چشم ، گوش و حلق و بینی ، روان پزشکی ، رادیولوژی ، پوست و واحدهای باقی مانده ی دروس عمومی گذرانده می شود. محل گذراندن کارآموزی ها ، بیمارستان های آموزشی است.


مرحله ی چهارم رشته ی پزشکی : (کارورزی بالینی)

هدف از این مرحله پرورش مهارت ها و تقویت قدرت تصمیم گیری و افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی و درمانی و واگذار کردن مسئولیت امور بهداشتی درمانی بر عهده ی او است.

زمان مطلوب گذراندن مرحله ی کارورزی ۱۸ ماه است که طی آن دوره های داخلی ، جراحی ، کودکان ، زنان و زایمان ، بهداشت ، گوش و حلق و بینی ، چشم و روان پزشکی توسط کلیه ی کارورزان و یک دوره از دوره های اعصاب ، عفونی ، قلب و پوست در بیمارستان های آموزشی و یا سایر بیمارستان هایی که قابلیت پذیرش کارورز را داشته باشد گذرانده می شود.

ادامه تحصیل رشته ی پزشکی :
ادامه ی تحصیل در رشته های بالینی پزشکی:
بیماری های پوست ، قلب و عروق ، عفونی و طب گرمسیری ، کودکان ، پرتو درمانی ، رادیولوژی ، پزشکی هسته ای ، زنان و زایمان ، داخلی ، بی هوشی ، جراحی عمومی ، مغز و اعصاب ، کلیه و مجاری ادراری و تناسلی ، پزشکی قانونی ، طب کار ، جراحی مغز و اعصاب ، پزشکی اجتماعی ، روان پزشکی ، طب اورژانس ، چشم پزشکی ، استخوان و مفاصل ، آسیب شناسی .

ادامه تحصیل در رشته های دکتری تخصصی:
آموزش بهداشت ، انگل شناسی پزشکی ، ایمنی شناسی پزشکی ، باکتری شناسی پزشکی ، بیوشیمی بالینی ، حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین ، ژنتیک پزشکی ، علوم تشریحی ، علوم تغذیه ، فارماکولوژی ، فیزیولوژی ، فیزیک پزشکی ، قارچ شناسی پزشکی ، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، ویروس شناسی ، اپیدمیولوژی ، بهداشت باروری ، هماتولوژی ، نانوفن آوری پزشکی ، زیست فناوری پزشکی.

نویسندگان:
جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,297
  • 4,956
  • 32,090
  • 168,667
  • 1,148,397

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر