• میکروسکپ سلام سلامتی
آذر
۲۳
۱۳۹۵

رعایت برخی نکات بهداشتی مهم در استخر

در پی استفاده زیاد از استخر احتمال ایجاد عفونت های میکروبی و قارچی ناشی آلوده بودن آب استخرها افزایش می یابد. از این رو رعایت برخی نکات بهداشتی در حین استفاده از این استخرها ضروری بوده و آمار این نوع عفونت ها را کاهش می دهد.

با پیشرفت زندگی شهرنشینی ، استفاده انسانها از اماکنی که در آن تجمع می یابند همچون استخر نسبت به گذشته بیشتر شده و در نتیجه این استفاده هم بیماریهایی که مربوط به این اماکن است و شاید در گذشته کمتر بوده ، بیش از پیش در حال رخ دادن است.

یکی از اماکنی که هیچ محدودیت سنی برای حضور در آن نیست و از هر گروه سنی در آن موجود هستند استخرها می باشند. ورزش های آبی که از ۴ الی ۵ سالگی تا سنین بالا ادامه دارد . از خصوصیات این ورزش های آبی این است که افراد مختلف در کنار هم قرار میگیرند.

استخر

استخر

آب استخر ناقل خوبی برای بیماریهای انگلی ، قارچی و باکتریال می باشد. شنا کردن یکی از بهترین ورزش ها برای سلامت بدن بوده ، اما در برخی مواقع به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در استخرها این ورزش مفرح و سالم ما را به نزد پزشک ارجاع می دهد.

به گفته محققان این که با افزودن کلر به آب تمام عوامل میکروبی آن از بین می روند یک تصور نادرست می باشد. در استخرها نباید از دمپایی ، شانه و حوله مشترک استفاده شود ، زیرا کثیف ترین منابع موجود در استخرها برای انتقال انواع بیماریها می باشند.

در بدو ورود باید حتما با آب و صابون ، نه آب خالی، دوش بگیریم. سعی کنیم که مناطق آلوده ی بدنمان همچون زیر بغل و . . . که دچار تعریق شده را به خوبی بشوییم. مسئولین استخرها باید در مورد برخی بیماریها آموزش دیده باشند تا در صورت مشاهده بتوانند آن افراد را تا زمان بهبودی کامل از ورود به محیط استخر بازدارند: مثلا کسانی که مشکلات قارچی در انگشت پای آنها دیده شده یا مشکلات ریوی و هر بیماری قابل انتقال دیگری .

بر اساس بررسی ها به این نتیجه رسیدند که شایع ترین بیماری در استخر عفونت قارچی پوست می باشد. علاوه بر عفونت قارچی پوست ، عفونت گوش هم به وفور اتفاق می افتد. آلرژی های تنفسی و پوستی ، آسیب به مو از دیگر مشکلات استخرهای غیر بهداشتی می باشد.

بعد از استحمام باید از فضایی که حوضچه ی حاوی کلر است رد شویم تا حداقل استرلیزی در پاها به وجود آید. دوستان بهداشت محیطی که در استخرها مشغول کار هستند باید به افراد آموزش بدهند که برای ورود از محیط خشک به محیط مرطوب استخر باید از این حوضچه عبور کنند.

استخر

استخر

به هیچ عنوان نباید بدون گرم کردن وارد استخر شویم و به یکباره شنا کنیم زیرا همانند سایر ورزش ها ابتدا گرم کردن مهم است و در غیر این صورت مخاطره آمیز خواهد بود. آب استخر نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.

میزان استفاده از کلر در آب یک عدد استاندارد دارد. اگر کمتر از آن عدد استفاده شود می تواند عفونتهای قارچی و میکروبی و اگر بیشتر از آن عدد استفاده شود می تواند منجربه آلرژی های تنفسی شود. این آلرژی ها ممکن است با قرمزی چشم ، خارش ، سوزش ، ریزش اشک در چشم ، عطسه و آبریزش بینی همراه باشد.

در استخر بهتر است که از خوردن و آشامیدن و آدامس جویدن خودداری کنیم. فضای دور استخر نباید خیلی لیز و یا خیلی چسبنده باشد ، باید به شکلی ساخته شود که بتوان به ضد عفونی کردن آن پرداخته و بتوان به راحتی بر روی آن راه رفت.

بیماریهایی که از آب منتقل می شوند شامل بیماریهای پوستی ، گوارشی ، تنفسی ، بیماریهای آسیب رساننده به چشم ، گوش و بینی خواهند بود. این علایم بیماری در هنگام شنا کردن یا ساعت ها پس از آن ممکن است بروز کند.
اگر مبتلا به این بیماریها شدید و حالت عود کنندگی دارد ، قبل از ورود به استخر می توانید از داروهای پیشگیری کننده استفاده کنیدد ، اگر بازهم جواب نداد در نهایت باید از رفتن به استخر خودداری کنید.

به شناگران عزیز توصیه می شود که کلر موجود در آب برای مو مضر است ، پس از کلاه شنا استفاده کنید و پس از اتمام شنا ، موهای خود را با شامپو بشویید.

کسانی که بیماریهای اسهالی دارند نباید وارد استخر شوند. حتما قبل از ورود به استخر بدن با آب و صابون شسته شود. کودکانی که در سنین پایین قرار دارند و نمی توانند ادرار خود را کنترل کنند نباید وارد استخر بشوند. به جد باید از ورود بچه هایی که هنوز پوشک می پوشند و این پوشک در زیر مایوی آنها قرار دارد ، جلوگیری کرد. زیرا به راحتی مواد دفعی به آب منتقل می شود.

توصیه مهم دیگر این است که به هیچ عنوان نباید آب استخر را بلع کنید.


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,190
  • 5,377
  • 33,637
  • 169,324
  • 1,153,606

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر