• پاسخ به سوالات پزشکی شما
مهر
۲۷
۱۳۹۵

روانپزشکی کودکان و علل مشکلات مربوط به آن

مشکلات روانپزشکی کودکان بخصوص افرادی که زیر ۵ سال سن دارند ، از مشکلات شایع و بسیار جدی می باشد که نیازمند حمایت هرچه تمام تر والدین می باشد.

مشکلات خواب:
عده کثیری از والدین از روند خواب نوزادان و کودکان خویش ابراز نگرانی می کنند که بسیاری از این موارد ناشی از فقدان اطلاعات درباره رشد طبیعی است . نیاز کودکان به خواب بر اساس خصوصیات سرشتی آنان متفاوت می باشد . ناتوانی در تداوم یک الگوی منظم خواب ممکن است در خان واده های آشفته و بهم ریخته نیز دیده شود. در چنین مواردی هیچگونه قاعده منظم و رایجی برای خواب وجود ندارد . مشکل خواب همراه با گریه، درنوزادان شایع است اما عموماً پس از چند ماه تخفیف می یابد.
مواردی از مشکلات خاص خواب نیز وجود دارد که معمو لاً از سال سوم زندگی شروع می گردد، در پسرانشایع تر است و طبق تعریف غیر مرتبط با مشکلات رفتاری یا روانپزشکی می باشد . مشکلات خاص خواب عبارتند از:

کابوس ها
رؤیاهای ناخوشایند یا ترسناک . این رؤیاها در جریان خواب سبک (REM) رخ می دهد. کودک به دنبال دیدن کابوس ها از خواب برنمی خیزد و اگر هم از خواب بیدار شود واکنشی معمولی خواهد داشت و چندان آشفته نخواهد گردید.

وحشت شبانه
معمولاً در اوایل خواب و در مراحل خواب عمیق (مراحل ۳ و ۴) اتفاق می افتد . کودک معمولاً وحشت زده به نظر می رسد و در برابر صحبت دیگران واکنشی نشان نمی دهد . همچنین به نظر می رسد که اشیاء و افراد را نمی تواند ببیند. به هنگام بیداری، کودک چیزی را به خاطر نمی آورد.

خوابگردی
این پدیده نیز در خواب عمیق اتفاق می افتد و کاملاً با وحشت شبانه ارتباط دارد . خوابگردی، همچون وحشت شبانه ممکن است در جریان یک بیماری تب دار دوران کودکی اتفاق افتد . کودک معمولاً در اوایل خواببیدار می شود و با در دست داشتن یک پتو راه می افتد و در حالی که چهره ای مبهوت دارد، در برابر تلاش دیگران برای برقراری ارتباط با او واکنشی نشان نمی دهد . معمولاً بیدار کردن کودک دشوار است، اما در صورت بیدار شدن (احتمالاً پس از لحظات کوتاه گیجی و فقدان جهت یابی ) شخص به نظر طبیعی می رسد . دوره های خوابگردی ممکن است از چند دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد . در اکثریت موارد هیچ گونه اختلال روانپزشکی به صورت همراه وجود ندارد.

سندرم آپنه خواب
این سندرم ممکن است در هر سن یاز نوزا دی به بعد اتفاق افتد . از پیامدهای این سندرم، بی خوابی مزمن و در نتیجه خواب آلودگی روزانه، خستگی مزمن و در موارد شدید ، افت ذهنی، افسردگی، تغییرات شخصیتی و حملاتی از رفتارهای غیر منطقی می باشد.


مشکلات غذا خوردن

مشکلات تغذیه ای و اشتها در نوزادان ممکن است نشا نه هایی از اختلالات فیزیکی یا مشکلات هیجانی و ارتباطی در خانواده یا اکثراً مجموعه این عوامل باشد.

Failure to Thrive )FTT) تأخیر در رشد

این اصطلاح، توصیف نوزادان و کودکانی است که نقص جدی در افزایش وزن از خود نشان می دهند . FTT یک علامت است و نه یک اختلا ل و در نتیجه ممکن است ناشی از عوامل بسیار متعددی باشد . مشکلات تغذیه ای غالباً در زمینه ارتباطات مختل والدین کودک رخ می دهد . مادر بی تجربه، مضطرب و احتمالاً نپخته قادر به پاسخ دهی در برابر نیازهای نوزاد نمی باشند.

روانپزشکی کودکان

روانپزشکی کودکان

Picaدر نوزادی و کودکی
پیکا عبارت است از خوردن مداوم غیر خوراکی مانند کاغذ، خاک، چوب، پارچه و …. از نظر آسیب شناسی علل متنوعی همچون شرایط نامساعد محیطی، دیسترس هیجانی و مشکلات ارتباطی مطرح می باشد . مشکلات همراه در زمینه خواب و رفتار شایع است و خانواده این کودکان آشفته و فقیر هستند.

حملات ریسه رفتن
در کودکان پیش دبستانی شایع است و معمولاً قبل از سن دو سالگی شروع می شود . این حملات عموماً ۵ الی ۶ گریه شروع می شود که به نظر می رسد به دنبال افزایش شدت آ ن، کودک در یک حالت خشم وارد گردد . سپس تنفس در حالت بازدم قطع میشود و با آبی شدن صورت (خصوصاً در اطراف لب ها ) سیانوز بروز می یابد . در مواردی ممکن است تشنج صرعی پیش آید اما در اکثر موارد، ظرف نیم دقیقه کودک شروع به تنفس مجدد می کند و از اینرو بهبودی سریعاً رخ می دهد. بنابراین سه مشخصه اصلی این حملات عبارتند از:

۱:عامل زمینه ساز
۲:گریه کردن خشمگینانه
۳:سیانوز
اگر مشکل همراه دیگری وجود نداشته باشد، پیش آگهی مساعد است.

انگشت مکیدن و ناخن جویدن
این رفتارها در نوزادان شایع است اما تدریجاً از سال دوم به بعد، تخفیف می یابند. این علامت ها از نظر روانپزشکی اهمیت خاصی ندارند و معمولاً نیازمند درمان خاصی نیز نمی باشند . درمان در روانپزشکی نوزادان در اکثر موارد معطوف به ارتباط میان کودک و والدین می شود . در این زمینه در سال های اخیر مطالعات و پیشرفت های قابل ملاحظه ای به دست آمده است، اگر چه مسیری طولانی برای یافتن پاسخ به سئوالات متعدد باقی مانده است.

اختلال دلبستگی
نوزادان طبیعی با این قابلیت به دنیا می آیند که به والدین خویش دلبستگی داشته و آنان را به مراقبت از فرزندانشان وادارند. اختلال در این امر و نقائص یا خلل در پاسخ شخص مراقب میتواند با تعدادی از گزینه ها همراه باشد؛ نمونه های آن عبارتند از اختلال دلبستگی واکنشی، اختلال نشخوار نوزادی، ناتوانی رشد غیر عضوی و کوتولگی روانی اجتماعی. این موارد از نوزادی شروع میگردد و اگر اصلاح نشود، رشد ذهنی و اجتماعی بع دی را مختل میسازد مشکلات خواب غالباً در ۲ سال نخستین زندگی شروع میگردند. اختلالات پیکا و دفعی عموماً برای نخستین بار حد فاصل سنین ۲ و ۵ سالگی تشخیص داده میشوند.

منبع:
دکتر جواد علاقبند راد
گروه آموزشی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

آخرین اخبار پزشکی

یک متخصص کودکان با اشاره به مهم‌ترین علل شب ادراری در کودکان،بر لزوم توجه بیشتر والدین و ممانعت از سرزنش فرزندان تاکید کرد. . .
طبع بادمجان گرم و خشک است بنابراین برای کسانی که طبع سرد دارند مناسب است و گرم مزاجان بهتر است خصوصا در آب و هوای گرم کمتر از بادمجان استفاده کنند . . .
سرطان تیروئید در اثر رشد سلول‌های غیرطبیعی در غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. . .
با توجه به افزایش قیمت گوشت مرغ و دام، بسیاری از مردم به خوردن دل و جگر مرغ که غذایی خوشمزه است، رو آورده اند. اما آیا مصرف دل و جگر مرغ سلامتی افراد را با مشکل مواجه می ‌کند؟
ترکیب مواد تشکیل دهنده که از گوارش سریع و کند برخودار هستند، ایده خوبی نیست. این شرایط می تواند تخمیر مواد غذایی در معده را به همراه داشته باشد که ممکن است کل بدن را مسموم سازد. . .
در حالی که سالم نگه داشتن موها برای خود وظیفه ای مستقل است، تمرکز روی رشد موها می تواند سخت تر باشد. . .
بسیاری از نشانه های پارکینسون در نتیجه از دست دادن سلول های عصبی که یک پیام رسان شیمیایی به نام دوپامین را در مغز تولید می کنند، شکل می گیرند. . .
رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت گفت : در حال حاضر 4 بیماری غیر واگیر اصلی که بیشترین بار بیماری را به خود اختصاص داده اند . . .
تحقیقات نشان می‌دهد نوعی گیاه قادر است سنگ کلیه و کیسه صفرا را در عرض چند روز از بین ببرد. . .
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که ضریب هوشی به تنهایی تمام توانایی‌ها و ظرفیت هوشی انسان را بازگو نمی‌کند. در عوض هوش هیجانی و توانایی بروز احساسات نقش بسیار مهم‌تری در موفقیت‌های زندگی دارد. . .

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 1

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

آمار سایت

  • 339
  • 5,536
  • 45,852
  • 186,200
  • 1,379,719

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

آرشیو ماهانه

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر