• پاسخ به سوالات پزشکی شما
فروردین
۹
۱۳۹۵

روت کانال یا عصب کشی و کاربرد آن در دندان پوسیده

روت کانال یا عصب کشی درمانی است که برای ترمیم و نجات دادن یک دندان که بطور بدی دچار پوسیدگی شده و یا عفونت کرده است به کار می رود. در هنگام انجام روت کانال ، عصب و پولپ دندان بیرون آورده شده و داخل دندان تمیز می گردد.

پولپ دندان یک منطقه نرم در مرکز دندان می باشد. عصب دندان در مجراهای ریشه دندان قرار دارد. مجرای ریشه دندان به غیر از عصب حاوی عروق خونی نیز می باشد که خونرسانی یا تغذیه دندان ها به عهده آنها می باشد.

بعد از اینکه دندان از زیر لثه جوانه زده و بیرون می آید ، اعصاب موجود در ریشه دندان ها دیگر نقش چندان زیادی در سلامت و عملکرد دندان ها بازی نمیکنند. تنها عملکرد اعصاب ، دادن حس به دندان ها می باشد تا در مقابل چیزهای داغ یا سرد ، احساس داشته باشند. بنابراین وجود یا فقدان عصب دندان ها در عملکرد روزانه آنها تاثیری ندارد.

وقتی عصب یا پولپ دندان آسیب میبیند ، باکتری ها در آن شروع به تکثیر مینمایند. این باکتریها و سایر موادی که از پوسیدگی ایجاد می شود می توانند باعث ایجاد عفونت یا آبسه دندان شوند. آبسه ها کیسه هایی پر از چرک هستند که در انتهای ریشه دندان ها ایجاد می شوند. وقتی که عفونت به انتهای ریشه دندان می رسد ، یک آبسه تشکیل میگردد. به غیر از آبسه ، در انتهای ریشه دندان ، عفونت می تواند باعث بروز موارد زیر شود:

ورم کردن که ممکن است به سایر قسمتهای صورت ، گردن یا سر نیز کشیده شود.

از دست رفتن استخوان در اطراف نوک ریشه دندان.

مشکلاتی که در هنگام تخلیه چرک از ریشه دندان به بیرون ایجاد می شود.

به دلایل مختلفی عصب و پولپ دندان ممکن است آسیب دیده ، ملتهب شود و عفونی گردد که این دلایل شامل پوسیدگی شدید دندان ، کارهای مجدد انجام دادن دندانپزشک بر روی یک دندان و یا پر کردن با حجم زیاد دندان ، ترک خوردن یا شکستگی دندان و یا وارد آمدن ضربه به صورت می باشد.

روت کانال

روت کانال

در هنگام بروز علایم و نشانه های زیر ، میفهمیم که دندان نیاز به انجام روت کانال دارد:

دندان درد شدید در هنگام غذا خوردن یا فشار آوردن بر روی دندان

حساس شدن یا درد گرفتن طولانی مدت دندان در هنگام مواجهه با چیزهای داغ یا سرد

تغییر رنگ پیدا کردن دندان

ایجاد تورم و حساسیت در لثه کنار دندان

پیدا شدن یک جوش یا کورک بطور دائمی و یا عود کننده بر روی لثه

نحوه ایجاد روت کانال:
برای انجام روت کانال نیاز به یک یا چند جلسه مراجعه به دندانپزشک وجود دارد. اولین قدم در انجام روت کانال ، گرفتن رادیوگرافی از دندان می باشد تا شکل ریشه ها مشخص شوند و ببینیم که آیا نشانه هایی از عفونت در استخوان های اطراف ریشه وجود دارد یا خیر؟ سپس دندانپزشک با استفاده از ماده بی حس کننده ، منطقه اطراف دندان مورد نظر را بی حس میکند.

با استفاده از یک دریل مخصوص، یک سوراخ در دندان ایجاد می شود. سپس از طریق این سوراخ ، پولپ دندان به همراه باکتری ها ، بافت عصب پوسیده و سایر خرده های زائد از دندان بیرون کشیده می شود. با استفاده از وسایل مخصوص و سوهان مانندی ، عمل تمیز کردن و پاک کردن داخل این مجرا انجام میگردد. این سوهان یا میله ها دارای فنرهای مختلفی بوده و به ترتیب این میله ها داخل سوراخ فرو برده می شوند و هر بار میله با قطر کلفت تری وارد سوراخ دندان می شود. تا تمام قسمت های مجرا تمیز شود. برای اینکه خرده های ایجاد شده در داخل این مجرا بیرون بیایند با استفاده از فشار آب یا هیپوکلریت سدیم ، این خرده ها شسته و با فشار از سوراخ بیرون می آیند.

وقتی که داخل سوراخ دندان کاملا تمیز شد آن را مسدود میکنند . بعضی از دندانپزشکان دوست دارند که قبل از مسدود کردن ، یک هفته منتظر بمانند و بعد این کار را انجام دهند. برای مثال ، اگر عفونتی در دندان وجود داشته باشد ، دندانپزشک یک دارو در داخل دندان قرار می دهد تا این عفونت از بین برود. بعضی دیگر از دندانپزشکان ممکن است در همان روزی که داخل دندان را پاک کرده اند اقدام به مسدود کردن دندان بنمایند.

اگر انجام روت کانال در یک روز میسر نشد ، یک ماده پرکننده بطور موقت در قسمت بیرونی سوراخ قرار داده می شود تا هنگام مراجعه بعدی از آلوده شدن داخل این سوراخ جلوگیری شود.

در مراجعه بعدی به دندانپزشک ، برای پر کردن قسمت داخلی سوراخ دندان ، یک خمیر درزگیری و یک ترکیب پلاستیکی به نام گاتا پرچا در مجرای ریشه دندان قرار داده می شود. برای پرکردن قسمت بیرونی سوراخ دندان ، از یک ماده پر کننده دندان استفاده می شود.

از آنجایی که دندان روت کانال شده اغلب دارای پوسیدگی زیاد می باشد و مواد پرکننده زیادی برای پر کردن آن نیاز است ، این دندان ضعیف بوده و معمولا نیاز به قرار دادن یک روکش بر روی آنها می باشد تا از آن محافظت نمایند و جلوی شکستن آن گرفته شود.

منبع:
تالیف : دکتر تونی اسمیت
ترجمه: دکتر فرهاد همت خواه


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 445
  • 3,335
  • 32,149
  • 163,085
  • 1,154,196

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر