• میکروسکپ سلام سلامتی
بهمن
۲۴
۱۳۹۴

رژیم های مختلف و نحوه ی تغذیه مناسب در آنها

در مورد رژیم هایی که بسیار تبلیغ می شود و ادعا می شود فرد را در عرض چند هفته لاغر می کنند باید بگویم که آیا هر گردی گردوست یا فقط گردو است که گرد می باشد. ببینید درست است ما میگوییم فرد لاغر می شود ولی منظورمان چه نوع لاغری است؟
حدود ۶۰ درصد بدن ما را آب تشکیل می دهد و با یک سری ترفندهای خائنانه می توان این آب را تخلیه کرد و موفقیت عظیمی را در کاهش وزن برای مراجعه کنندگانمان به تصویر بکشیم. ولی آنچه که مدنظر یک متخصص رژیم درمانی است تامین و تثبیت سلامتی است. اگر به گذشته افراد چاق نگاه کنیم میبینیم که آنها سالهای سال از منابع غذایی پرانرژی استفاده کرده اند که مازاد آنها چه از منابع پروتئینی ، چه منابع قندی و چه منابع چربی باشد تبدیل به چربی انباشته شده است . این چربی انباشته شده حتی جای آنها از نظر ژنتیکی هم مشخص است که می تواند در شکم باشد و چاقی سیب شکل و یا در قسمت پایین تنه و در نشیمنگاه باشد که چاقی گلابی شکل است.

بدترین و بیماری زا ترین چاقی ها ، چاقی هایی است که در ناحیه شکم وجود دارد. برای از بین بردن این چاقی ها همانطور که ما نمیخواهیم طراوت پوست و کارکرد کبدمان از بین برود باید به این بیاندیشیم که پوست حالت ارتجاعی دارد ، وقتی ما به هر ترفندی سریعا لاغر می شویم پوست فرصت این که خود را جمع کند ندارد و در نتیجه چین و چروکی در صورت و اندام های افرادی که از این نوع رژیم ها بهره می برند اتفاق می افتد. در بعضی از این قرص هایی که داده می شود آزمایش انجام شده و به این نتیجه رسیدند که در قرص های چاق کننده کورتون و در قرص های لاغر کننده هورمون های تیروئید وجود داشته که مصرف هر دوی آنها بدون نظر پزشک بسیار مضر است.

آیا مصرف گردو در دوران حاملگی ضرر دارد؟
گردو یکی از بهترین مغزهاست و اگر در دوران قبل از بارداری به آن حساسیتی ندارند می توانند در بارداری با صبحانه ۴ دانه گردو بخورند. گردوی تازه نه تنها ضرری ندارد بلکه بسیار مفید هم می باشد.

لطفا راجع به رژیم های چاقی هم توضیح دهید؟
باور کنید چاق شدن خیلی سخت تر از لاغر شدن است. زیرا عوامل زمینه ساز لاغر شدن ۱۵۰ نوع ولی عوامل زمینه ساز چاقی شاید از انگشتان دست هم فراتر نرود. اگر لاغر بودن ژنتیکی باشد یا در ارتباط با سن، کمبودهای ریز مغذی ها (مثل آهن) که کمبود بسیار پیچیده ای است و منجر به بی اشتهایی می شود ، باید علت یابی کرد و استرس ها هم کم شود. این درست نیست که به زور به فرد غذا را بخورانیم ، باید به اندازه نیازش غذا بخورد تا کم کم کمبود ریز مغذی هایی که دارد و کمبود آنزیم هایی که وظیفه شکست و پیوست مواد را برعهده دارند جبران شود.گام بسیار موثر جبران کمبودها می باشد.

آیا این گن هایی که توصیه می شود واقعا لاغر کننده هستند؟
اگر این ها می توانستند موثر باشند ،باید در کشور شرکت تولیدکننده و صادرکننده اش ۱ نفر چاق پیدا نمی شد! ۶۰ درصد جامعه رشد یافته امریکا را افراد دارای اضافه وزن و چاقی مفرط تشکیل می دهد. این گن با فشار خودش هیچ کاری بجز ایجاد تعریق پوستی انجام نمی دهد که همان دفع آب میان بافتی است و فعالیت طبیعی عضلات بدن را از فرد میگیرد و بدن را شل تر میکند.

من وقتی نزدیک عادت ماهانه ام می شود ، اشتهاام زیاد شده و به سمت ریزه خواری می روم و تنقلات زیاد می خورم. چه باید کنم؟
در دوران سیکل عادت ماهانه فرد دچار افت قند خون و فشارخون می شود. این باعث گرسنگی کاذب و گرایش افراد به خوردن مواد غذایی می شود. برای این منظور بهتر است حدود ۳ روز قبل از عادت ماهانه غذاها را خوش نمک کنند و مایعات بیشتری بخورند. در موارد نیاز از هویج خام یا پخته ، بادام شیرین ، نان وپنیر می توانید استفاده کنید.

رژیم

رژیم

آیا خوردن عسل یا دارچین در دوران بارداری ضرردارد؟
اصولا عسل ماده عالی و مفیدی است ولی این که این عسل تا چه حدی آلوده است و از چه منابعی تهیه شده بسیار مهم است. ما هم در دوران بارداری و هم برای شیرخوار تا ۱ سالگی توصیه ای به استفاده از عسل نمیکنیم. چون ممکن است به علت آلودگی به کلستردیوم بوتولینیوم مسمومیت های شدید و غیرقابل جبرانی را به وجود آورد. دارچین هم ماده بسیار مفیدی است اما بسیار حساسیت زا است. در کسانی که حساسیت دارند اگر استفاده شود نه تنها برای زن باردار بلکه برای جنین هم بسیار خطر آفرین است.

من ۲۸ سال دارم و میخواهم چاق شوم. چه باید کنم؟
اگر شما از تغذیه متعادل ، منظم و متنوع بهره بگیرید و اگر سیستم گوارش شما دچار سوء جذب و سوء هاضمه نباشد ، یک مقدار افزایش انرژی روزانه حتی ۱۰۰ کالری (معادل ۱ قاشق مرباخوری کره، پسته) که فراتر از آن مقدار نیاز بدن شماست ، می توانید در روز ۱۰ گرم به وزنتان اضافه کنید. شیرینی هایی که می خورید ممکن است اضافه وزنی را برای شما به وجود آورد ولی این اضافه وزن تثبیت کننده سلامتی و طول عمر شما نخواهد بود.

آیا تخم کتان برای لاغری مفید است؟
نباید این تصور وجود داشته باشد که این غذا چاق کننده و فلان غذا لاغر کننده است. مسئله چاقی و لاغری مثل یک تجارت خانه ای است . تخم کتان یک ماده مغذی و دارای مقدار زیادی امگا ۳ و فاقد سرب است. واقعیت این است که تخم کتان نه چاق کننده و نه لاغرکننده است.


من بیشتر در پهلو و شکمم اضافه وزن دارم و سایر اندام هایم متناسب است. چه نوع رژیمی باید بگیرم؟

اصولا در خانم ها بعد از هر زایمانی چاق شدن شکمی و پهلوها را داریم. از رژیم های متناسب که باعث کاهش جزیی روزانه در میزان انرژی می شود شروع کنید. برای شکم و پهلو در کنار رژیم های تناسب وزن باید ورزش های مخصوصی را انجام دهید. مثلا هر جا که می نشینید باید شکمتان را به داخل منقبض کنید یا حرکات پاندولی از راست به چپ و برعکس را درجایی که نشستید انجام دهید .

پاسخ ها:
دکتر مظهری (متخصص تغذیه و رژیم درمانی)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 3,322
  • 4,956
  • 32,115
  • 168,692
  • 1,148,422

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر