• میکروسکپ سلام سلامتی
آبان
۳۰
۱۳۹۴

ریفلاکس در کودکان و پاسخ به سوالات متداول شما

علائم ریفلاکس در کودکان چیست؟
معمولا در ۳ الی ۴ هفته اول شیرخوارگی در نوزادان می توان علائم را مشاهده کرد. ممکن است بچه استفراغ داشته باشد ، اما هر استفراغی را نمی توان به ریفلاکس در کودکان نسبت داد. یا ممکن است نوزاد تهوع داشته باشد اما وزن گیری خوبی داشته باشد. علامت مهم برای تشخیص ریفلاکس وزن گیری نامناسب و امتناع از خوردن شیر ، علائم بی قراری و دل درد (نمی تواند اسهال کند) می باشد.

در نوزادان نارس می تواند آپنه ( توقف تنفس ) از علامت های ریفلاکس در کودکان باشد.

فرق بی قراری در کولیک نوزادی با بی قراری ریفلاکس در کودکان چیست؟
ببینید کولیک ، یعنی درد های شکمی . اگر به مادر رژیم دهیم که غذاهای نفاخ ، بادمجان و نخود و لوبیا ، گوشت گوساله و گاو ، شیر گاو را نخورد دردها و بی قراری نوزاد به دلیل رابطه تاثیر این غذاها در شیر و دل دردهای کودکان ، بهتر می شود. اما دردهای ریفلاکس در ۳ تا ۴ هفته اول می باشد ، هفته ای ۳ بار رخ می دهد ، این دردها ممکن است ۲ تا ۳ ساعت طول بکشد و علی رغم رعایت رژیم غذایی توسط مادر بازهم ما دردها را در نوزاد مشاهده کنیم.

آیا بیشتر موارد ریفلاکس در کودکان به دلیل آلرژی غذایی است؟
بیش از حد شیرخوردن بچه هم می تواند باعث برگشت غذا به مری شود. این موارد با ریفلاکس فرق دارد. ریفلاکس می تواند همراه یا بدون آلرژی باشد. در چند سال اخیر تحقیقات زیادی صورت گرفته که نشان دهنده متعدد بودن تعداد آلرژن ها می باشد ، اما نمی توان تمام آلرژن ها را به ریفلاکس نسبت داد. یعنی همین آلرژن ها می تواند باعث استفراغ و مشکلات گوارشی شود.

بچه من هر موقع غذا می خورد ، مایعی شبیه پنیر برمیگرداند. این می تواند علامت ریفلاکس در کودکان باشد؟
میزان کم پنیرک در شیرخواران در صورتی که وزن گیری خوبی انجام شده باشد و مشکل غذا خوردن نداشته باشد چیز مهمی نیست.

دخترم تازه ۳ ماهش تمام شده است. الان تقریبا ۱ ماه است هر بار می خواهد شیر بخورد بی قراری و گریه میکند. بعضی ها می گویند لثه هایش می خارد . الان نمی دانم چه کار کنم. لطفا من را راهنمایی کنید؟
اگر شیر می خورد و گریه میکند و وزن گیری خوبی دارد مسئله ریفلاکس در کودکان مطرح نیست. در این موارد بیشتر دردهای کولیکی مورد بررسی قرار میگیرد. اگر در ابتدا از شیرخوردن امتناع کند باید به ریفلاکس شک کرد ولی اگر در انتهای شیرخوردن گریه میکند ممکن است به دلیل نفخ شکمی که ایجاد شده باشد.

بچه من از زمانی که غذای کمکی میخورد دچار ریفلاکس شده است. علت در چیست؟
باید بررسی شود. زیرا ممکن است اصلا ریفلاکس نباشد و آلرژی به بعضی غذاها باشد. نحوه غذا دادن و غذاهایی که به بچه داده می شود مهم است. در ۶ ماه دوم زندگی ما فقط یک سری غذاها را مجاز هستیم که به بچه بدهیم ، در صورتی که رعایت نشود می تواند حساسیت ایجاد کند.

من در هفته ۳۳ بارداری هستم. خودم در دوران بارداری ریفلاکس داشتم. آیا ممکن است بچه من که به دنیا می آید ریفلاکس داشته باشد؟
این که رابطه مستقیمی داشته باشد و بگویم حتما ایجاد می شود خیر. اما می تواند در بچه هم ریفلاکس رخ دهد. این که ریفلاکس در دوران بارداری ممکن است تشدید یابد به دلیل افزایش فشار داخل شکم در این دوران است.

لطفا در مورد یبوست کودکان هم صحبت کنید؟
یبوست یعنی دفع مدفوع به سختی. نوزاد ممکن است هر بار شیر می خورد اجابت مزاج داشته باشد. دفعات دفع مدفوع در شیرخواران اگر در هفته کمتر از ۳ بار باشد ، مدفوع هم سخت باشد و دفع مدفوع به سختی رخ دهد به این تعریف یبوست گفته می شود.

روش های تشخیص ریفلاکس چیست؟
از نظر من اگر وزن گیری بچه خوب است و علائمی که عرض کردم را ندارد نیازی نیست به دنبال عکس و آزمایش بفرستیم.

آیا همه ریفلاکس ها نیاز به درمان دارویی دارد؟
اگر بچه ای خوب شیر میخورد فقط برمیگرداند ، من به مادر میگویم که شما چه غذاهایی را میخورید ، اگر مادر لبنیات گاوی میخورد همین ممکن است باعث آلرژی و برگشت غذا شود. ما فرصت می دهیم ، اگر با این رژیم غذایی که مادر رعایت میکند شیرخوار بهتر نشد باید درمان های دارویی و تغذیه ای را آغاز کنیم.

پسر ۸ ساله ای دارم. چند روز است که بعد از غذاخوردن معده اش شبیه بادکنک می شود و درد پهلوها هم دارد. آیا این می تواند علت خاصی داشته باشد؟
حتما باید بررسی شود. اگر باد میکند و دل درد دارد ، اولا ببینیم تغذیه اش چطور است ، یبوست نداشته باشد و سایر علل. این بچه حتما باید معاینه شود.

بچه ام تازه ۵ ماهه شده و آبریزش دهان دارد علتش چیست؟
مشکل خاصی ندارد. معمولا از ۳ ، ۴ ماهگی آبریزش دهان در بچه ها اتفاق می افتد و نرمال است. جای نگرانی نیست.

در مدفوع بچه ام لک های خون دیدم و سنش ۵ ماه است. علتش چیست؟
اگر بحث شقاق مطرح نباشد ، می تواند به علت حساسیت به غذاهایی باشد که میخورد. غذاهایی مثل لبنیات، ماهی ، گندم ، سویا ، تخم مرغ از رژیم غذایی مادر باید حذف شود. ۱۰ روز الی ۲ هفته به بچه زمان می دهیم ببینیم چه تغییری ایجاد شده است.

پاسخ ها :
دکتر غلامحسین فلاحی (فوق تخصص بیماری های گوارش کودکان)


لینک دوستان:

فروشگاه تنظیم کالا
فیس بوک
واچ لایو

[smbtoolbar]

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مرضیه حاجی آقابزرگی

کارشناس بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • پسر من ۳۴ هفتگی به خاطر کمبود شدید آب دور رحم بدنیا آمد و بخاطر دیسترس تنفسی یک روز در nisuو دو روز در بخش نوزادان آنتی بیوتیک دریافت کرد . وزنش ۲۷۰۰ بود . از همان اول نمی تونست عاروق بزند و یک ساعت دست و پا میزد و عاروق همراه با درد داشت . به مرور وضعیتش بدتر شد . و مدام باد گلو دارد حتی وقتی عاروقش روبگیریم چندین بار دوباره به محضی که خواب میرود باد گلو دارد و دست و پا میزند و بیدار میشود اما نمی تواند رفع کند الان سه ماهه است و علائم رفلاکس داشت و امپرازول می خوره اما هنوز تو عاروق زدن مشکل داره و در خواب مدام سرش را به بالش می کوبد و دست و پا می زند و اذیت می شود بیدار که هست هم ناله می کند و مدام سرش را به شانه و چانه من می زد .تابتواند عاروق بزد لطفا منو راهنمائی کنید

    • سلام. اگر رفلاکس تشخیص داده شده است و پزشک امپرازول تجویز کرده است کاملا درست بوده و همین درمان را ادامه دهید. در صورت ادامه داشتن به همان پزشک که مراجعه کرده بود بروید تا تشخیص دقیق تر باشد. برای هضم باید یک دستتان روی معده شیرخوار قرار بگیرد و بعد شیرخوار روی زانو باشد ، با دست دیگر کمی محکم به پشت شیرخوار ضربه بزنید تا هضم صورت گیرد.اگر شیرخشک میخورد باید شیرخشک بدون لاکتوز به شیرخوار بدهید .هضم در شیرخواران حتی نیم ساعت هم می تواند طول بکشد. سعی کنید که حتما شیرش را هضم کند و بعد وعده بعدی را بدهید. گاهی اوقات به دلیل نفخ شکم هم ممکن است بی قراری کند. در رژیم غذایی که دارید دقت کنید و غذاهای نفاخ را حذف کنید. سعی میکنم در این مورد باز هم مطلب بذارم. از این که با سایت سلام سلامتی همراه هستید از شما تشکر میکنم.

فرستادن دیدگاه

پلی کلینیک تخصصی سلام سلامتی

 

موضوعات

رپورتاژ آگهی

تاپ لینک 2

تاپ لینک 3

تاپ لینک 4

تاپ لینک 5

تاپ لینک 6

تاپ لینک 7

تاپ لینک 8

تاپ لینک 9

آمار سایت

  • 2,735
  • 7,463
  • 31,707
  • 168,669
  • 1,143,013

آرشیو ماهانه

. . . . تبلیغات . . . .

مارا دنبال کنید

اسکرول بار

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر